Güncel Haber: Muharrem Erkek Mazbatasını Alarak Görevine Başladı *** Başkan Soyuak'tan Polis Haftası Ziyareti *** Özacar’dan Seçim Sonrası İlk Açıklama *** Bayram Trafiğinde Denetimler Arttı *** CHP’li Meclis Üyeleri Mazbatalarını Aldılar *** Dardanel Topunun Replikası Yapılacak *** Seddülbahir Kalesi Mimarlık Yıllığına Alındı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Depremleri Önceden Tahmin Etmek Suç Mu?

Geçtiğimiz günlerde bir haber vardı gazetelerde, televizyonlarda ve medyanın olduğu her yerde. Haber aynen şöyle: “ABD’den bilim dünyasını umutlandıran bir haber geldi. Bir süredir deprem erken uyarı sistemi üzerinde çalışan..

Depremleri Önceden Tahmin Etmek Suç Mu?
Yayınlanma: 3.973 Okuma

Geçtiğimiz günlerde bir haber vardı gazetelerde, televizyonlarda ve medyanın olduğu her yerde.

Haber aynen şöyle: “ABD’den bilim dünyasını umutlandıran bir haber geldi. Bir süredir deprem erken uyarı sistemi üzerinde çalışan ekip sistemi Kaliforniya depreminde başarılı bir şekilde denedi.” Evet haber aynen böyle yada buna benzer şekilde yer aldı gazetelerde, televizyonlarda kısacası medyada.

Ülkemizin bir değeri Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü olması muhtemel depremleri 10-15 gün önceden hem de yüzde 90 üzerinde bir oranla doğru tahmin ediyor kimse görmüyor, duymuyor, haber olmuyor, destek olunmuyor ama ABD’de yaklaşık 10 saniye önce tahmin edilince dünyada haber oluyor.

Gelelim haberin devamına…

Bilim Dünyasını Umutlandıran Bir Haber!!!

Peki bilim dünyasını bu kadar umutlandıran haber olarak verilen bu gelişme yani ABD’de Kaliforniya’da meydana gelen 6,2’lik depremi erken uyarı sistemi deprem oluş anından saniyeler önce telefonlara mesaj olarak gönderdi. İnsan hayatı için güzel bir gelişme mi evet güzel bir gelişme. Bazı tanıkların ifadesi depremi hissetmelerinden on saniye önce telefonlarına mesaj geldiği yönünde.

Şimdi gelelim ülkemize, depremleri saniyeler öncesinde değil günler haftalar öncesinden tahmine den Kadir Sütçü’ye… 1999 yılında 17 Ağustos’ta meydana gelen ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği Gölcük depreminin ardından karıncaları izleyerek merakını artıran ve 2009 yılından itibaren de depremlerin bulutlarla bağlantılı olduğu yönünde çalışmalar yapan ve depremleri günler öncesinden tahmin eden Kadir Sütçü neden dikkate alınmıyor?

17 Ağustos 1999 depreminden sonra karıncaları yakın takibe alan ve sonraki yıllarda evinde karınca laboratuvarları kurarak onları izleyen, 2009 yılından sonra depremlerin bulutlarla da bağlantısı olduğu noktasından yola çıkarak evinin bahçesine Deprem ve Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (DOMGİ) kuran emekli öğretmen Kadir Sütçü bu kadarıyla da kalmayıp deprem tahmini yapmak isteyenler için dönemsel olarak online kurslar vererek insanları konu hakkında eğitiyor, bilgilendiriyor.

Ülkemizde depremleri 10-15 gün önceden karıncaların ve bulutların hareketleri ile tahmin eden ve bunda yüzde 90 üzerinde isabet tutturan, başarılı olan bir isim hiç gündeme gelmezken, ABD’de meydana gelen depremin meydana gelmeden yaklaşık 10 saniye önce çok gelişmiş ve üzerinde uzun yıllardır çalışılan deprem erken uyarı sistemi ile tespit edilmesi büyük haber oluyorsa bu işte bir terslik var demektir.

Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü, “bir milyon mezar kazdırmayacağız, deprem tahmin dersini almak isteyen başkana ücretsiz vereceğiz” diyor. Nerede bu belediye başkanları, nerede bu üniversiteler, nerede bu sözde bilime inananlar? 10-15 Gün önceden tahminler yaparak olacak depremleri yüzde 90 üzerinde doğru tahmin etmek suç mu?

Bilimsel çalışma yapan ilgililer, kurumlar, birimler, belediyeler, üniversiteler vs ülkemizde bu tahminleri yapan, başarılı olan ama nedense bir şekilde medyanın gözünden kaçan yada rağbet görmeyen Kadir Sütçü ile görüşmek, konuşmak, onu takip etmek ve çalışmaları hakkında bilgi almak için ne bekliyorsunuz?

Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü ve Çalışmaları hakkında bilgi almak isterseniz aşağıdaki linklere tıklamanız yeterli olacaktır.

Link 1: Dekos İstanbul
Link 2: Kadir Sütçü

YORUMLAR (11)

 1. Hatice bahar 26 Aralık 2021, 15:35

  Ülkede Kadir bey gibi insanlara ihtiyaç var
  Teşekkür ederiz emeğiniz çok büyük @KadirSÜTÇÜ

 2. Kütahyalı AHMET 26 Aralık 2021, 15:35

  Kadir SÜTÇÜ hocanın kıymetini öğrenecek bu ülkemiz ama çok canlar yanmasını mı beklememiz gerek? Malesef evet şahsen üzgünüz

 3. Mahmut yapıcı 26 Aralık 2021, 15:35

  Bızdekı basın ve medya batı tarafında kotlandıgı ıcın agzında kus tutsan nafıle amma batıdan bır kırıntı haber gelsin hepsi Koru halinde soylerler

 4. Kadir ustanın yanındayız. Bir gün elbette hakkettiği saygıyı görecek bu gerçek bilim

 5. Devlet artık sizi gormeli destek vermeli bir çok can gittikten sonra değil şimdi görmeli bizlerde elimizden geleni yapmalıyız

 6. Bızım basın medya batı tarafında kotlandıgı ıcın agzında kus tutsan nafıle amma batıdan bır kırıntı haber gelse bir hafta koru seklınde soylerler

 7. Kadir Sütçü 26 Aralık 2021, 15:35

  Gerçeklerin eninde sonunda gün yüzüne çıkmak gibi bir huyu vardır.

 8. Kadir Sütçü 26 Aralık 2021, 15:35

  Kaliforniya’da 6.5 Büyüklüğünde deprem olacağını 10 gün önceden 12.12.2021 tarihinde tahmin sayfamızda 100.tahminde yazdık.

YORUM YAZ

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.