Son Dakika Haberler

Depremleri Önceden Tahmin Etmek Suç Mu?

Depremleri Önceden Tahmin Etmek Suç Mu?
Okunma : 2.620 views 27 Yorum

Geçtiğimiz günlerde bir haber vardı gazetelerde, televizyonlarda ve medyanın olduğu her yerde.

Haber aynen şöyle: “ABD’den bilim dünyasını umutlandıran bir haber geldi. Bir süredir deprem erken uyarı sistemi üzerinde çalışan ekip sistemi Kaliforniya depreminde başarılı bir şekilde denedi.” Evet haber aynen böyle yada buna benzer şekilde yer aldı gazetelerde, televizyonlarda kısacası medyada.

Ülkemizin bir değeri Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü olması muhtemel depremleri 10-15 gün önceden hem de yüzde 90 üzerinde bir oranla doğru tahmin ediyor kimse görmüyor, duymuyor, haber olmuyor, destek olunmuyor ama ABD’de yaklaşık 10 saniye önce tahmin edilince dünyada haber oluyor.

Gelelim haberin devamına…

Bilim Dünyasını Umutlandıran Bir Haber!!!

Peki bilim dünyasını bu kadar umutlandıran haber olarak verilen bu gelişme yani ABD’de Kaliforniya’da meydana gelen 6,2’lik depremi erken uyarı sistemi deprem oluş anından saniyeler önce telefonlara mesaj olarak gönderdi. İnsan hayatı için güzel bir gelişme mi evet güzel bir gelişme. Bazı tanıkların ifadesi depremi hissetmelerinden on saniye önce telefonlarına mesaj geldiği yönünde.

Şimdi gelelim ülkemize, depremleri saniyeler öncesinde değil günler haftalar öncesinden tahmine den Kadir Sütçü’ye… 1999 yılında 17 Ağustos’ta meydana gelen ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği Gölcük depreminin ardından karıncaları izleyerek merakını artıran ve 2009 yılından itibaren de depremlerin bulutlarla bağlantılı olduğu yönünde çalışmalar yapan ve depremleri günler öncesinden tahmin eden Kadir Sütçü neden dikkate alınmıyor?

17 Ağustos 1999 depreminden sonra karıncaları yakın takibe alan ve sonraki yıllarda evinde karınca laboratuvarları kurarak onları izleyen, 2009 yılından sonra depremlerin bulutlarla da bağlantısı olduğu noktasından yola çıkarak evinin bahçesine Deprem ve Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (DOMGİ) kuran emekli öğretmen Kadir Sütçü bu kadarıyla da kalmayıp deprem tahmini yapmak isteyenler için dönemsel olarak online kurslar vererek insanları konu hakkında eğitiyor, bilgilendiriyor.

Ülkemizde depremleri 10-15 gün önceden karıncaların ve bulutların hareketleri ile tahmin eden ve bunda yüzde 90 üzerinde isabet tutturan, başarılı olan bir isim hiç gündeme gelmezken, ABD’de meydana gelen depremin meydana gelmeden yaklaşık 10 saniye önce çok gelişmiş ve üzerinde uzun yıllardır çalışılan deprem erken uyarı sistemi ile tespit edilmesi büyük haber oluyorsa bu işte bir terslik var demektir.

Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü, “bir milyon mezar kazdırmayacağız, deprem tahmin dersini almak isteyen başkana ücretsiz vereceğiz” diyor. Nerede bu belediye başkanları, nerede bu üniversiteler, nerede bu sözde bilime inananlar? 10-15 Gün önceden tahminler yaparak olacak depremleri yüzde 90 üzerinde doğru tahmin etmek suç mu?

Bilimsel çalışma yapan ilgililer, kurumlar, birimler, belediyeler, üniversiteler vs ülkemizde bu tahminleri yapan, başarılı olan ama nedense bir şekilde medyanın gözünden kaçan yada rağbet görmeyen Kadir Sütçü ile görüşmek, konuşmak, onu takip etmek ve çalışmaları hakkında bilgi almak için ne bekliyorsunuz?

Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü ve Çalışmaları hakkında bilgi almak isterseniz aşağıdaki linklere tıklamanız yeterli olacaktır.

Link 1: Dekos İstanbul
Link 2: Kadir Sütçü

YORUMLAR (27)

 1. Anonim diyorki:

  Hocam haklisiniz bir gun gercekler gun yuzune cikacak isallah rabbimiz izniyle demekki zamani var ama isallah bu zaman gec olmaz saygilar

 2. Anonim diyorki:

  Kadir Sütçü’yü Ertan Özyiğit’in programında tanıtım ve takipteyim.
  Çok başarılı bir bilimadamı ve projesi onaylanmayı hakediyor . Umarım yetkili merciler biran evvel gerekli desteği verirler.

 3. Nuray diyorki:

  Ortada kanıtlı ispatlı araştırmalarınız var,lâkin görmek ve duymak istemiyorlar.
  Emekleriniz birgün anlaşılacaktır.Allah sizden ve size yardım edenlerden razı olsun.

 4. Hafize diyorki:

  Kadir hocamı takip ediyorum,desteklenmesini umut ediyorum.Tahminlerinin %90 dan fazla tuttuğunu görünce inancım daha da arttı.

 5. Abdullah özcan diyorki:

  Kadir beyin çalışmaları dikkate alınmalı.kaç defa tahmimleri tuttu.bu nasıl oldu.demekki bilimsel bişeyler var.tebrikler kadir bey

 6. Süheyla kurt diyorki:

  KADIR hocam insallah zeki insanlarla karşilaşirsiniz siz bunu hakediyorsunuz.

 7. Anonim diyorki:

  Bir zekayı takdir edebilmek için zeki olmak gerekir. karşısındakinin zekasını hazmetmek için de zeki olmak gerekir.

 8. İlknur yesin diyorki:

  Gerçekten özveri ile çalışan başarılı bir insan Kadir bey umarım layık olduğu değer en kısa zamanda kendisine verilir.

 9. Mehmet Akif Çelebi diyorki:

  Ben Kadir SÜTÇÜ Beyi Ertan Özyiğit in proğramında tanıdım ve hayranlıkla izledim. Whatshapp grubu üzerinden de çalışmalarını yakından takip ediyorum.

  Bütün samimiyetimle söyleyebilirim ki kadir hoca Deprem tahmin işini çözmüş dahi bir insandır İmkan verilmesi ve sahiplenilmesi durumunda %100 Başarılı olacağından eminim.

  Kadir hoca eğer Avrupalı yada Amerikalı bir profesör olsaydı televizyonlarda boy boy resmi çıkardı. Değerini bilmemiz için yabancı bilim adamı olmasına gerek yok ülkemizde de çok değerli insanlar var artı şunuda eklemek isterim BİLİM hiç kimsenin ve hiç bir kurumun tekelinde değildir.

  Şunuda belirtmek isterim ki ülkemizde Kadir hocanın değerinin bilinmesi için yüzlerce hatta binlerce insanın ölmesine gerek yok ama ne yazık ki biz millet olarak anca başımıza acı bir durum geldikten sonra kıymet biliyoruz…

  Ben bu durumu değiştirmek için Kadir beyi elimden geldiği kadar çevremde duyurmaya çalışıyorum Allah yar ve yardımcısı olsun… Vesselam

 10. Mikail Ölmez diyorki:

  Depremle ilgilenen resmi kurumlara verilen bütçenin kırkta biri Kadir Sütçü ye verilse çok daha faydalı olacaktır…

 11. Mikail Ölmez diyorki:

  Nasıl bir site bu böyle yorum yazarken sayfadan atıyor. Kelime sınırı mı var.

 12. Emrah diyorki:

  Einstein on sğınma talebini reddeden,beyin göçünün önüne geçemeyen ve ilimle bilime hakkettiği değeri göstermeyen Türkiye’den geleceğe umutla bakmak oldukça zor.Kadir Bey ve birçoğunun çalışmaları umarım en kısa zamanda anlaşılır ve desteklenir

 13. Alper Z. diyorki:

  Kadir SÜTÇÜ hocam depremlerin önceden bilinebilirliği hususunu ispat etmiş bir uzmandır. Kendisinin bu kıymetli projesi ile hala bilim çevrelerinde ve kamuoyunda yeterince nazar-ı itibare alınmadığını üzülerek takip ediyoruz. Yaklaşan büyük Marmara depremi hususundaki kıymetli ikazları önemle dikkate alınmalıdır. Bu ikazların gereği yapılmalıdır.

 14. Aysel Aydemir diyorki:

  Kadir Sütçü devletimiz tarafından ciddiye alınmalı ve desteklenmelidir. Osman Okan bey yazınız için sizi gönülden tebrik ediyorum.

 15. Aysel Aydemir diyorki:

  Kadir Sütçü tahmin sayfasında biz üyelerine günler öncesinden bildirmişti zaten kaliforniya depremini. ABD neyin kafasını yaşıyor acaba.

 16. Hatice bahar diyorki:

  Ülkede Kadir bey gibi insanlara ihtiyaç var
  Teşekkür ederiz emeğiniz çok büyük @KadirSÜTÇÜ

 17. Kütahyalı AHMET diyorki:

  Kadir SÜTÇÜ hocanın kıymetini öğrenecek bu ülkemiz ama çok canlar yanmasını mı beklememiz gerek? Malesef evet şahsen üzgünüz

 18. Hatice diyorki:

  Akademik baskıdan korkuluyor.Onca profesörün diploması çer-çöp olacak.

 19. Mahmut yapıcı diyorki:

  Bızdekı basın ve medya batı tarafında kotlandıgı ıcın agzında kus tutsan nafıle amma batıdan bır kırıntı haber gelsin hepsi Koru halinde soylerler

 20. Ayhan diyorki:

  Kadir ustanın yanındayız. Bir gün elbette hakkettiği saygıyı görecek bu gerçek bilim

 21. Dilek Balik diyorki:

  Devlet artık sizi gormeli destek vermeli bir çok can gittikten sonra değil şimdi görmeli bizlerde elimizden geleni yapmalıyız

 22. Anonim diyorki:

  Bızım basın medya batı tarafında kotlandıgı ıcın agzında kus tutsan nafıle amma batıdan bır kırıntı haber gelse bir hafta koru seklınde soylerler

 23. Kadir Sütçü diyorki:

  Gerçeklerin eninde sonunda gün yüzüne çıkmak gibi bir huyu vardır.

 24. Kadir Sütçü diyorki:

  Kaliforniya’da 6.5 Büyüklüğünde deprem olacağını 10 gün önceden 12.12.2021 tarihinde tahmin sayfamızda 100.tahminde yazdık.