Güncel Haber: Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** Çanakkale’de Aranan Şahıslara Operasyon Yapıldı *** Şampiyon Karateci Beyza Akkaya Coşkuyla Karşılandı *** ÇOMÜ Teoman Alpay Koro Günleri *** Meral Abla Buna Çok Kızar *** Basın İlişkilerinde İncelik: Değer Verme ve Denge *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Ceylan’ın Önergesine Cevap Geldi

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Tuzla Piyade Okulu’nda Atatürk fotoğrafını yırtan teğmenle ilgili yapılan resmî açıklamayı kamuoyu ile paylaştı. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; MSB önce “dezenformasyon” dedi, önergeye cevapta..

Ceylan’ın Önergesine Cevap Geldi
Yayınlanma: 116 Okuma

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Tuzla Piyade Okulu’nda Atatürk fotoğrafını yırtan teğmenle ilgili yapılan
resmî açıklamayı kamuoyu ile paylaştı.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; MSB önce “dezenformasyon” dedi, önergeye cevapta “soruşturma açtık” dedi açıklamasında bulundu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın, İstanbul Tuzla Piyade Okulu’nda 10 Kasım’da Atatürk rozeti takmayı reddeden ve yırtıp atan bir teğmen ile diğer teğmenler arasında yaşanan olaylarla ilgili verdiği soru önergesine, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk’ün “Dezenformasyonun bariz bir örneği” şeklindeki açıklamasının ardından Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler imzalı cevapta, “Olay hakkında adli ve idari soruşturmalar devam etmektedir” denildi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın soru önergesi ile gündeme taşıdığı, Tuzla Piyade Okulu’nda 10 Kasım Atatürk’ü anma töreninde bir teğmen adayının Atatürk rozetini yakasına takmayı kabul etmemesi ve sonrasında Atatürkçü subaylarla yaşadığı kavga olayı ile ilgili Millî Savunma Bakanlığı’ndan cevap geldi. Tuzla Piyade Okulu’ndaki rezaletle ilgili Özgür Ceylan’ın önergesine Bakan Yaşar Güler imzası tek satırlı cevapta; “Adli ve idari soruşturmalar devam etmektedir” denilerek olay kabul edildi.

Özgür Ceylan’ın soru önergesi ile rezaletin ortaya çıkmasının ardından Millî Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından düzenlenen haftalık olağan basın toplantısında gazetecilerin sorduğu soru üzerine verilen cevapta, “Atatürk fotoğrafının yırtılması ya da yere atılması şeklinde bir olay yaşanmamıştır. Dezenformasyonun bariz bir örneği” denilmişti.

Yazılı Açıklama Manidar

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, soru önergesine verilen cevabın kendisine ulaştığı saatlerde Millî Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayı da manidar bulduğunu ifade ederek, “Bu konuyu farklı noktalara çekmek, eğer bilgisizlikten kaynaklanmıyorsa, kamuoyunda olumsuz algı yaratarak Türk Silahlı Kuvvetlerine zarar verme amacı taşımaktadır” şeklinde yapılan açıklama manidardır” dedi.

Özgür Ceylan TBMM’nin bir üyesi olarak, Anayasal denetim yetkisini kullanarak verdiği soru önergesindeki sorulara kamuoyunu doyurucu bir cevap vermeyerek, cevabın kendisine ulaştığı saatlerde MSB’nin uzun bir basın açıklaması yapmasının TBMM’ne saygısızlık olduğunu değerlendirdi.

Ne Olmuştu?

İstanbul Tuzla Piyade Okulu’nda 10 Kasım Atatürk’ü anma törenlerinde tüm teğmenlere göğüslerine takması için bir Atatürk fotoğrafı ve rozeti dağıtılmış, iddiaya göre bir teğmen bu rozeti takmadığı gibi, fotoğrafı da buruşturup atmıştı. Bunu gören diğer teğmenler tepki gösterince, Atatürk fotoğrafını buruşturup atan teğmenin, “Ben Atatürk’ün askeri yönünü beğeniyorum ancak cumhuriyet sonrası yaptıklarına katılmıyorum” ifadelerini kullandığı iddia edilmişti. Bu sözler sonrası olaya tepki gösteren askerlerle, Atatürk fotoğrafını yırtan teğmen ve arkadaşları arasında arbede çıkmış, arbedenin büyümesiyle dışarıdan polis ve jandarmanın dahil olduğu ileri sürülmüştü. Bu tartışmanın ardından Atatürk resmini yırtan kişinin dışarıdan darp raporu aldığı ve buna binaen gece saat 03.00’da sivil savcının darp edenleri çağırdığı da iddia edilmişti. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, iddialara ilişkin Meclis’e, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in cevaplaması istemiyle soru önergesi vererek konuyu kamuoyu ile paylaşmıştı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.