Son Dakika: Sağlıkta Şiddetle Sonuna Kadar Mücadele *** CHP'li Güneşhan "İktidar Turizmi Otuz Yıl Geri Götürecektir" *** Turizm Haftası’nda Seramik Standı İlgi Çekiyor *** Kira Anlaşmazlıkları Yüzde 80 Davaya Dönüşüyor *** Lapseki’de İşçiler Göçük Altında Kaldı *** İnternet Gazetecilerinden Erkek’e Ziyaret *** Aranan Kaçak Gelibolu’da Yakalandı *** Çanakkale’de 33 Afgan Kaçak Yakalandı *** Wedding Show 2024 Fuarı Çanakkale’de Yapıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

20 Aralık Gecesi Neler Oldu?

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’dan saray’ın yeni ekonomik modeline ağır eleştiri. 20 Aralık gecesi ülkeyi kumarhaneye çevirdiler. Maliye Bakanı hepimizi “ışığa” doğru götürüyor. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, her gün..

20 Aralık Gecesi Neler Oldu?
Yayınlanma: 534 Okuma

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’dan saray’ın yeni ekonomik modeline ağır eleştiri.

20 Aralık gecesi ülkeyi kumarhaneye çevirdiler. Maliye Bakanı hepimizi “ışığa” doğru götürüyor.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, her gün zam üstüne zam yağdığını ileri sürerek, dar gelirli, işçi, memur ve emeklinin çok zor durumda olduğunu ve yoksulluğun inanılmaz derecede arttığını belirterek, “Maliye Bakanı, gözlerine bakmamızı, oradaki ışığı görmemizi istiyor. Bakanın gözlerindeki ışığı görebilecek miyiz bilmem ama böyle giderse hep birlikte ışığa doğru gideceğiz” diye konuştu.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, HDP Grubunun “Ekonomideki Olumsuz Tablonun Nedenlerinin Araştırılması” talebiyle verdiği önerge üzerine CHP Grubu adına Meclis Genel Kurulu’nda bir konuşma yaparak, ekonomide çok zor günler geçirildiğini ancak iktidarın “havaya bakıp ıslık çalmakla yetindiğini” söyledi. Özgür Ceylan, Maliye Bakanının, gözlerine bakıp, oradaki ışığın görülmesini istediğini hatırlatarak, “Bakanın gözlerindeki ışığı görebilecek miyiz bilmem ama böyle giderse hep birlikte ışığa doğru gideceğiz” dedi. Özgür Ceylan, her gün zam üstüne zam yapıldığını, dar gelirli, işçi, memur ve emeklinin çok zor durumda olduğunu ileri sürerken, “Yoksulluk inanılmaz derecede arttı. İktidar, doları dizginlediğini iddia ediyor ama dolarla birlikte artan fiyatların hiçbiri geriye gelmedi; mazot, gübre, ayçiçeği yağı, sebze, meyve, et, kömür, hiçbir şey ucuzlamadı; elektriğe, doğal gaza gelen zamlarda üstüne eklenince milletçe fişimizin çekileceği noktaya geldik” diye konuştu.

CHP’li Özgür Ceylan, saray başta olmak üzere iktidarın hiçbir şey yaşanmıyormuş ve her şeyin güllük gülistanlıkmış gibi davrandığını belirtirken, “Ceket olmazsa şapka verelim” şeklinde uydurdukları yeni ekonomik model yalanına sığınarak günü kurtarmaya çalışıyorlar. Madem böyle bir mucize ekonomik modeliniz vardı, on dokuz yıldır neden uygulamadınız sayın iktidar milletvekilleri?” diye sordu. Özgür Ceylan sözde süper ekonomik modelin bedelini işçi, çiftçi, emekli ve dar gelirli vatandaşın yoksullaşarak ödediğini ancak yandaşa ve saray şürekâsına hiçbir şey olmayıp, aksine bir gecede zenginleştiğini iddia ederken, “doları önce yükseltip sonra düşürdüğünüz 20 Aralık gecesi bütün ülkeyi adeta bir kumarhaneye çevirdiniz. Vatandaş ne yapacağını bilemeden, panik içerisinde parasını dolara mı yatırsın, bozsun mu, altın mı alsın, size bir türlü güvenemedi” dedi.

Dolar Mevduatları Azalmadı Arttı

Türkiye’de gerçek kişilere ait tasarruf mevduatı dolarizasyon oranının yüzde 63,7 seviyesinde olduğunu belirten Özgür Ceylan, “kur korumalı vadeli TL mevduatı açıklamasının yapıldığı günden bu yana bankalardaki döviz mevduatları azalmak bir yana arttı” dedi. Özgür Ceylan, 17 Aralık Cuma günü 260 milyar dolar olan bankalardaki toplam döviz mevduatlarının, 28 Aralıkta 260,2 milyar dolara yükseldiğini belirtirken, “Kur korumalı mevduattan yararlanabilecek gerçek kişilerin döviz mevduatı 17-28 Aralık günleri arasında sadece 146 milyon dolar azaldı. Buna rağmen ticari kuruluşlar ve resmî kuruluşların döviz mevduatı ise 773 milyon dolar arttı. Özetle, bu iktidar, bu ülkeyi topyekün batırdı. Ama bu düzen böyle gitmeyecek değerli milletvekilleri, az kaldı, sandık gelecek ve ekmeğine, aşına el uzatanlara millet sandıkta tarihi bir ders verecek” diye konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.