Son Dakika: Bülent Turan; “Ekmekle Oynayanın Derdi Bitmez” *** Bayram Geleneği Sağlığınızı Bozmasın *** Gelibolu’da Yaz Spor Okulları Başlıyor *** “Dünya Okyanuslar Günü” Çalıştayı Yapıldı *** Makam Aracı İçin İhale Yapılacak *** Çanakkale Cephesi Kartpostal Sergisi Açıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

30 Bin Ton Konsinye Kömür İddiası

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Enerji Bakanına kömür yolsuzluğu iddialarını sordu. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, TKİ Çan Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü üzerinden bazı siyasi parti yöneticilerinin kömür yolsuzluğu yaptığı iddialarını..

30 Bin Ton Konsinye Kömür İddiası
Yayınlanma: 677 Okuma

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Enerji Bakanına kömür yolsuzluğu iddialarını sordu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, TKİ Çan Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü üzerinden bazı siyasi parti yöneticilerinin kömür yolsuzluğu yaptığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Özgür Ceylan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede, “TKİ Çan Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü’nden düzenli aralıklarla, bedeli sattıkça ödenmek (Konsinye) üzere kömür alanlar arasında Adalet ve Kalkınma Partisi Çanakkale il yöneticilerinin de olduğu iddiaları doğru mudur?” diye sordu.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çan’da Türkiye Kömür İşletmelerine bağlı Çan Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü’nden bazı siyasilere bedelsiz kömür verildiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Özgür Ceylan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in cevaplaması için verdiği soru önergesinde, TKİ Çan Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü’nden son on yıl içerisinde kaç ton toz kömür satışı yapıldığı ve satışların ihale ile gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği hakkında bilgi isterken, “Yıllar itibari ile hangi şirketler veya şahıslar TKİ Çan Linyitleri İşletmesi’nden kaç ton toz kömür temin etmişlerdir? Aldıkları toz kömür karşılığı kuruma ödeme yükümlülüklerini sözleşmelerde belirtilen tarihlerde yerine getirmişler midir?” diye sordu.

İhalesiz Alım, Üstelik Konsinye

Özgür Ceylan TKİ Çan Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü’nden düzenli aralıklarla kömür alanlar arasında AKP Çanakkale il yöneticilerinin de olduğu yönünde iddialar bulunduğunu belirtirken, “Şayet doğru ise hangi AKP’li yönetici ya da onun sahibi veya ortağı olduğu şirket bugüne kadar hangi aralıklarla kurumdan ne kadar kömür almıştır? Bir AKP il yöneticisinin kurumdan 30 bin ton toz kömür aldığı iddiaları doğru mudur? Söz konusu binlerce tonluk kömür alımları ihalesiz mi yapılmıştır? Kuruma ödemelerini hangi tarihlerde yapmıştır?” diye sordu.

Özgür Ceylan, son dört yıldır satışı yapılan linyit kömürü ve toz kömür bedellerinden tahsil edilemeyen ve biriken alacak tutarları hakkında bilgi isterken, “Söz konusu satışlar dolayısıyla alınması gereken tahsil edilemeyen bedeller dolayısıyla kurum zarara uğramış mıdır? Geciken tahsilatlar ile ilgili olarak ilgili kömür satış sözleşmelerinin yaptırımlara ilişkin hükümleri kurum tarafından uygulanmış mıdır? Şayet uygulanmadı ise neden sözleşmelerdeki yaptırımlara ilişkin hükümler devreye sokulmamıştır?” diye sordu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.