Güncel Haber: Moğollar'dan Çanakkale'de Yardım Konseri *** Öğrenci Pansiyonlarının Hali İçler Acısı *** Kanada’da “Çanakkale Ruhu Anıtı” Açıldı *** Gelibolulu Okçu Nisanur Yıldırım Türkiye Şampiyonu *** Dokuz Sekizlik Roman Gecesi Yapıldı *** Küçük Önlemler İle Kalp Sağlığınızı Koruyabilirsiniz *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

650 Kadına 90 Bin Fide Dağıtıldı

Silivri Belediyesi, kadınların üretime teşvik edilmesi amacıyla Sayalar Mahallesi’nde fide teslim töreni düzenledi. Domates, salatalık, biber, patlıcan, kabak, kavun ve karpuzdan oluşan 15.000 adet fide kadınlara hediye edildi. Bu dağıtımla..

650 Kadına 90 Bin Fide Dağıtıldı
138 Okuma

Silivri Belediyesi, kadınların üretime teşvik edilmesi amacıyla Sayalar Mahallesi’nde fide teslim töreni düzenledi. Domates, salatalık, biber, patlıcan, kabak, kavun ve karpuzdan oluşan 15.000 adet fide kadınlara hediye edildi. Bu dağıtımla birlikte toplam 650 Mahalle Evi kursiyerine atalık tohumlardan yetiştirilen 90.000 adet fide teslim edilmiş oldu.

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın “Üreten ve Gelişen Silivri” vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Silivri Belediyesi, geliştirdiği projelerle ilçede yaşayan kadınları üretime teşvik ediyor. Silivri Belediyesi Kültür Müdürlüğü ve Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü koordinasyonunda hayata geçirilen Tohum Ekimi ve Fide Yetiştiriciliği kurslarına katılan kadınlara fide dağıtımları yapıldı. Sayalar Mahallesi’ndeki Kapalı Pazar Yerinde düzenlenen kahvaltılı dağıtım programında 120 kadına; domates, salatalık, biber, patlıcan, kabak, kavun ve karpuzdan oluşan 15.000 adet fide hediye edildi. Bu dağıtımla birlikte 650 Mahalle Evi kursiyerine toplamda 90.000 adet fide teslim edilmiş oldu. Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezinde (TÜRAM) yapılan çalışmalar kapsamında atalık tohumlardan yetiştirilen fidelerin dağıtımı ile tarımsal üretimin yaygınlaştırılması ve kadınların balkon, bahçe, tarla demeden üretime teşvik edilmesi hedefleniyor.

Yılmaz: “Türkiye’nin Birçok Yerinde Silivri Belediyesinin Yaptıkları Konuşuluyor”

Programda konuşan Başkan Yılmaz, “Biz göreve geldiğimiz günden beri Silivri’nin yalnızca merkezden, çarşı meydanından ve sahilden ibaret olmadığını söylüyoruz. Çünkü Silivri’ye değer katan Sayalar, Sinekli, Bekirli ve Kurfallı var. Yani kısacası Silivri’nin köyleri var. Daha önce gözlerin kapatıldığı, kulakların tıkandığı, görülmeyen, duyulmayan, seçimden seçime hatırlanan köyleri var. Ama biz görev süremiz boyunca sizlere destek olduk, olmaya da devam edeceğiz. Biz biliyoruz ki Silivri olarak İstanbul’u doyurabilecek, İstanbul’un gıda ve hayvancılık üssü olabilecek potansiyele sahibiz. Bu topraklarda yaşayan atalarımız daha önce 6-7 milyon nüfusu olan İstanbul’un tüm bamyasını, kavununu, karpuzunu, domatesini, biberini, barbunyasını üretiyordu. Sonra ne oldu? Tembelleştik, üretimden vazgeçtik ve köylerimizden vazgeçtik. Şimdi 750 km uzaktaki Antalya’dan İstanbul’umuza, sizin sofralarınıza domates gelir oldu. Antalya’da üretilen domatesi ve salatalığı tüketir olduk. Biz de yeni bir başarı hikâyesi yazmak adına üretim seferberliği başlatacağımızı söyledik. Silivri Belediyesi olarak Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz marifetiyle üretici olacağız, çiftçilik yapacağız dedik. Bize güldüler ve dediler ki ‘Başkan, belediyeler hantal yapılardır. Belediyenin personeliyle, yapısıyla çiftçilik yapamazsın, çiftçilik zor iştir.’ Ama şu an Silivri’nin en büyük çiftçisi Silivri Belediyesi olarak biziz. 4.000 dönüm arazide fide, tohumluk arpa, ayçiçek, yem bezelyesi, buğday ve daha birçok ürün yetiştiriyoruz. Yerli ve milli ürünlerle Türk tarımına destek oluyoruz. Bakın ayçiçek tohumculuğunda Türk tohumu neredeyse sıfır; tamamı İsrail tohumu. 2 yıl önce Tekirdağ İl Tarım Müdürlüğü, Tekirdağ Kalkınma Ajansı, Trakya Tohumcular Birliği ve Silivri Belediyesi iş birliğiyle 8 çeşit ayçiçek tohumunun deneme ekimini yaptık. Bu çalışmamız neticesinde 1.200 dönüm arazimize yerli ve milli ayçiçek tohumu ektik. Elde ettiğimiz ürünleri ayçiçek yağına dönüştürerek 65.000 litre ayçiçek yağını hem bu toprakların gerçek sahipleri olan köylülerle hem de gariple, gurebayla, yetimle, düşkünle paylaştık. Yine bu yıl üreticilerimize 2023 paket yerli ve milli ayçiçek tohumu dağıttık. Bu sayede Silivri’de 30.000 dönüm arazi yerli ve milli ayçiçek tohumu ile buluşacak. Bugün de Sayalarlı kadınlarımıza ücretsiz fide dağıtıyoruz. Kadınlarımıza toplamda 100.000 adet fide dağıtmayı hedefliyoruz. Üstelik bunları satın alarak değil sizin gibi alın terimizle üreterek dağıtıyoruz. Silivri Belediyesi yaptığı çalışmalarla, Türkiye’deki tüm belediyelere örnek olan, önder olan ve öncülük yapan bir belediye konumuna geldi. Türkiye’nin birçok yerinde Silivri Belediyesinin yaptıkları konuşuluyor” diye konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.