Son Dakika: Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

8. Çanakkale Bienali Sanat Günleri

8. Çanakkale Bienali Opet Sanat Günleri ile Troya köylerine misafir oluyor. Opet Tarihe Saygı Projesi ile yenilenerek Troya kültür havasının özgün destinasyonlarına dönüşen Tevfikiye Arkeo-Köy ile Çıplak Etno-Köy, 8. Çanakkale..

8. Çanakkale Bienali Sanat Günleri
Yayınlanma: 492 Okuma

8. Çanakkale Bienali Opet Sanat Günleri ile Troya köylerine misafir oluyor.

Opet Tarihe Saygı Projesi ile yenilenerek Troya kültür havasının özgün destinasyonlarına dönüşen Tevfikiye Arkeo-Köy ile Çıplak Etno-Köy, 8. Çanakkale Bienali kapsamında bir kez daha sanatla buluşuyor.

Tevfikiye Arkeo-Köy’de ‘Troya ve Mitoloji’ temasıyla 16 Ekim’de, Çıplak Etno-Köy’de ise ‘Kırsal Miras ve Yerel Üretim’ temasıyla 23 Ekim’de düzenlenecek Sanat Günleri, konser, atölye, film gösterimi ve söyleşilerden oluşan zengin bir içerikle Opet Tarihe Saygı Projesi köylerinin özel atmosferinde, herkesi özgün bir deneyimin parçası olmaya davet ediyor.

Opet “Tarihe Saygı Projesi”, topraklarımızın taşıdığı zenginliklerin korunarak gelecek kuşaklara aktarılması, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması hedefiyle hem fiziksel bir yenilenmeyi hem de toplumsal dönüşümü bir arada ele alan, yenilikçi bir sosyal sorumluluk anlayışıyla başlatıldı. Ekonomik, sosyal ve kültürel gelişim için bölge sakinlerini, resmi kurumları ve sivil organizasyonları karar alma süreçlerine dahil edip kültür mirasımız etrafında birleştirerek, iş birliği, paylaşım ve kalkınma odaklı özgün bir model yaşama geçirildi. “Birlikte nasıl çalışırız?”, “Birlikte nasıl yaşarız?”, “Birlikte nasıl üretiriz?” sorularını odağına alan 8. Çanakkale Bienali, Opet’in ana desteğiyle, Türkiye’nin en özgün birlikte çalışma modellerinden birinin hayata geçirildiği Tarihe Saygı Projesi köylerine, Son Troyalılar’a misafir oluyor.

Opet “Tarihe Saygı Projesi”nin Çanakkale’nin Troas bölgesine taşındığı 2018 yılından bu yana Çanakkale Bienali İnisiyatifi Cabının tarafından düzenlenen Troya Sanat Günleri bugüne kadar yüzlerce sanatçı, tasarımcı ve kültür insanını “Son Troyalılar”la buluştururken Çanakkale kent merkeziyle köyler arasında da bir kültür köprüsü
kuruyor. Troya Milli Parkı içinde bulunan Tevfikiye Köyü’nün arkeolojiyle iç içe geçen tarihinden, Çıplak Köyü’nde ise Troya bölgesinin kültür mirasının zenginliklerinden ilham alarak hayata geçirilen dönüşüm, sanat ve kültür için de önemli bir altyapı sunuyor. Köylerde hayata geçirilen fiziksel ve sosyal dönüşümün kutlandığı Sanat Günleri, bölge insanının yaşam kültürü üzerinden Troya’yı bugünle buluşturuyor.

8. Çanakkale Bienali kapsamında 16 Ekim’de Tevfikiye Arkeo-Köy’de, 23 Ekim’de ise Çıplak Etno-Köy’de düzenlenecek Sanat Günleri, özellikle çocukları, gençleri ve kadınları odağına alan içeriğiyle birlikte çalışma, üretme ve kültürel mirasımızı paylaşarak çoğaltma vizyonuyla Opet’in desteğiyle hayata geçiriliyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.