Son Dakika: Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

9 Ayda 6 Milyon Yeni İcra Dosyası

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemin ekonomik tablosunu resmi veriler üzerinden değerlendirdi… Gürer yaptığı açıklamada; “9 ayda 6 milyon yeni icra dosyası”, “İcradaki dosya sayısı 24 milyonu aştı”, “Vatandaş 4..

9 Ayda 6 Milyon Yeni İcra Dosyası
Yayınlanma: 370 Okuma

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemin ekonomik tablosunu resmi veriler üzerinden değerlendirdi…

Gürer yaptığı açıklamada; “9 ayda 6 milyon yeni icra dosyası”, “İcradaki dosya sayısı 24 milyonu aştı”, “Vatandaş 4 ayda 200 milyar lira daha borçlandı”, “AKP’lilerin pembe tablosu gerçekte çoktan karardı” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yılın ilk 9 ayında icra ve iflas dairelerine 6 milyon 14 bin yeni dosya geldiğini ve icradaki toplam dosya sayısının 24 milyonu geçtiğini belirtti.

Son 4 ayda vatandaşların bankalara olan borçlarının 200 milyar lira arttığına değinen Gürer, vatandaşların bankalara ve finans şirketlerine olan borçlarının 1 trilyon 312 milyar liraya yükseldiğine dikkat çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP’nin ‘Haftalık Ekonomi Raporundan’ derlediği veriler üzerinden değerlendirmelerde bulundu.

Ülkemizde icra ve flaş dosya sayısının sürekli arttığına işaret eden CHP Niğde Milletvekili Gürer, Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere güre bu yıl 1 Ocak – 9 Eylül günleri arasında icra ve iflas dairelerine UYAP üzerinden toplam 6 milyon 14 bin yeni dosya geldiğini belirtti.

Bu süre içinde 4 milyon 495 bin dosyanın sonuçlandırıldığını anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yeni gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 oranında arttığını kaydetti. Gürer, dosya sayısındaki artışın, ülkemizdeki kötü ekonomik gidişatın hangi boyutlara ulaştığını göstermesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

İcra Dairelerindeki Dosya Sayısı 24 Milyonu Geçti

İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı ile ilgili bilgileri de paylaşan CHP Milletvekili Gürer, dosya sayısının son bir yılda 1 milyon 217 bin adet artarak 9 Eylül itibariyle 24 milyon 84 bine çıktığını aktardı.

4 Ayda 200 Milyar Daha Borçlandık

Vatandaşların hızla borçlandığına da dikkat çekten CHP Milletvekili Gürer, son 4 ayda vatandaşların bankalara olan borçlarının 200 milyar lira arttığını söyledi.

Toplam Borç 1 Trilyon 312 Milyar Lira

Gürer, bireylerin bankalara ve finans şirketlerine olan konut, taşıt, ihtiyaç ve kredi kartı borçlarının takiptekiler de dahil olmak üzere 1 trilyon 312 milyar liraya ulaştığına dikkat çekti.

İcralık Borç Miktarı 30 Milyar Liraya Ulaştı

Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçlarının ise 30 milyar lira düzeyine çıktığını aktaran Gürer, vatandaşların varlık yönetim şirketlerine 32,9 milyar, TOKİ’ye ise 27 milyar lira borcu bulunduğunu anlattı.

Son 24 Yılın En Yüksek Enflasyonu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde en son 1998 yılında yüzde 804 olan yıllık enflasyonun bu yıl son 24 yılın en yüksek oranına ulaşarak yüzde 80,21’e yükseldiğine değindi. Gürer “ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi, E-TÜFE’deki 12 aylık artış oranı % 181.37 olarak gerçekleştiğini ve Yılbaşından itibaren 8 Aylık (Ocak-Ağustos) Artış % 91.62 olarak hesaplandığını dikkate aldığımızda TÜİK verilerine göre dahi enflasyon zirvede olduğu görülüyor” dedi.

AKP Halen Pembe Tablo Çiziyor

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bozuk ekonomik düzen vatandaşı borç batağına sürükledi. İcra ve iflas dosyaları sürekli artıyor. Vatandaşın bankalara ve finans şirketlerine olan borçları dağ gibi büyüyor. Son çeyrek asrın en yüksek enflasyon rakamlarına ulaşıldığı halde AKP iktidarı halen pembe tablolar çizmekten geri kalmıyor. AKP’lilerin pembe tablosu gerçekte çoktan karardı” ifadelerini kullandı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.