Son Dakika: Lapseki’de İşçiler Göçük Altında Kaldı *** İnternet Gazetecilerinden Erkek’e Ziyaret *** Aranan Kaçak Gelibolu’da Yakalandı *** Çanakkale’de 33 Afgan Kaçak Yakalandı *** Wedding Show 2024 Fuarı Çanakkale’de Yapıldı *** “Lion King” Film Orkestrası Eşliğinde İzlenecek *** Gelibolu Obeziteye İyi Gelen Besinler Hangileri *** Belediye Meclisi 2’nci Kez Toplandı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Adalet Savunma İle Tecelli Eder

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle meslektaşlarının gününü kutladı. Adaletin tecelli etmesinin savunma ile mümkün olacağını belirten Erkek, şunları söyledi: “Öncelikle şunu..

Adalet Savunma İle Tecelli Eder
Yayınlanma: 608 Okuma

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle meslektaşlarının gününü kutladı.

Adaletin tecelli etmesinin savunma ile mümkün olacağını belirten Erkek, şunları söyledi:

“Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor: Savunma, sav ve karar ile birlikte, yargı sacayağının olmazsa olmazıdır. Gerçekler ancak savunma ile ortaya çıkar. Adaletin tecelli etmesi ancak savunma ile mümkündür. Savunma demek, avukat demektir. Bilinmedir ki avukatlarımızın mesleki itibariyle gerçekleştirdikleri şey, basit bir savunma değildir. Avukatlarımızın çabaları demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinin devamı için de yaşamsal önemdedir. Ancak kendileri aynı önemi görüyor mu? Savunmanın ruhunu bedene kavuşturan avukatlar; eğitimden sosyal güvenliğe, özlük haklarından sav makamıyla eşitliğine kadar büyük sorunlar yaşamaktadır. Bunca sorun varken adalet yerine gelir mi? Eğer tarafsız ve bağımsız bir yargı tesis etmek isteniyorsa savunmanın sorunları çözülmelidir. Tarafsız ve bağımsız bir yargı için silahların eşitliğinin sağlanması ve savunmanın hak ettiği yeri bulması gerekir. Bu nedenle 6 siyasi parti olarak birlikte hazırladığımız Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Ortak Mutabakat Metnimizde konuyu şu biçimde ele aldık: ‘Avukatlık mesleği, yargılama sürecinin temel unsurlarından biri olarak adalete erişim, temel hak ve hürriyetlerin korunması ve hukuk düzeninin tesisi bakımından hayati öneme sahiptir. Bu önemi dolayısıyla avukatlık mesleğinin bağımsız ve özgür bir şekilde yerine getirilmesi temin edilecektir. Bu kapsamda, yargının kurucu unsuru olan savunma (avukatlık mesleği), anayasal güvenceye kavuşturulacaktır. Çoklu baro uygulamasına son verilecektir. Baro ve Türkiye Barolar Birliği seçimlerinde temsilde adalet ilkesi esas alınacaktır.’ Birey hak ve özgürlüklerinin savunulması, hukukun üstünlüğünün var olabilmesi için özveriyle durmaksızın çabalayan meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutlarım.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.