Son Dakika: Tarihi Alan Başkanlığına Tarihi Fotoğraf Albümü *** Daha Güçlü Bir Hastane Kampanyası Başladı *** Meclis Toplantısında Borçlanma Yetkisi Verilmedi *** Yaz Spor Okullarında Etkinlikler Başladı *** Güneşhan; “Bu Bir Meslek Kanunu Değil” *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Adapsıza Edepsize Ne Derler?

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM MERHABA Saygıdeğer okurlarım sizlere bu gün edepten bahsedeceğiz inşaallah Adapsıza edepsize ne derler, bunlardan olmayalım inşaallah. EDEP YA HU YASİN; 38=AYET=Ve Güneş, onun için istikrarlı kılınan (yörüngesinde) akar gider…

Adapsıza Edepsize Ne Derler?
Yayınlanma: 642 Okuma

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
MERHABA

Saygıdeğer okurlarım sizlere bu gün edepten bahsedeceğiz inşaallah
Adapsıza edepsize ne derler, bunlardan olmayalım inşaallah.

EDEP YA HU
YASİN; 38=AYET=Ve Güneş, onun için istikrarlı kılınan (yörüngesinde) akar gider. İşte bu aziz ve alim olan (en iyi bilen ) ALLAH’ ın taktiridir.

Öyleyse bizler de edeplilikle yörüngemizde istikrarlı bir hal ve tavrımızla devam etmeliyiz inşaallah.

EDEP NE DEMEKTİR

Edep; edepli olmak, bütün mezhepler edeptir, bütün tarikatlar edeptir.
Edebiyat edep dersidir, farz ibadeti bir edeptir, camiler bir edeptir, camide namaz kılmak bir edeptir, Kuran okumak bir edeptir, okullar bir edeptir, bu saydıklarımız bizlere örnek teşkil eden toplu edep hali olan, edeple yaşanan yer ve mekânlardır.

Bir de edebin tek yaşanma hali vardır ki bilene öyle bir lezzet verir. Başka hiçbir şeyin tadına varamaz, hep onun tadında bir şey arar.

Edep ya hu

MEVLANA’ nın bir sözü vardır!!!

“EDEPLİ EDEBİNDEN SUSAR EDEPSİZ DE BEN SUSTURDUM SANIR”

Ne kadar doğru bir sözdür, devam eder ve derki!!!

“İnsan oğlunda akıl noksanlığı iki türlüdür. Biri delilik diğeri ise cahilliktir. Cahil olan edepsizlikte herkesi alt ettim zanneder oysa anlamaz ki edepli edebinden susmaktadır.”

Edep GÜZEL ahlaktır. GÜZEL ahlak içiyle dışı bir, istikameti düzgün olandır. Sır saklayandır. Edepsiz insan ise haksız iken kendisini haklı göstermeye çalışmak için susacağı yerde yaygara kopararak bir şeyler elde etmeye çalışır.

Her kızgınlık anında kendisine söylenen özel şeyleri (sırları) söylemekten çekinmezler, çoğu kez gözünüzün içine baka baka yalan söylerler. Böyle insandan ne dost olur ne de düşman.

Edepli insanlar iyiyi hareketleriyle, duruşlarıyla sizlere anlatır, insan seçmez. Karşısındaki kişinin davranış seviyesine göre değil kendi terbiyesine göre muamele eder. Her türlü fedakarlığı yapar, ilk olarak yardım mahalline ulaşmaya çalışır. Her türlü yardımda her an muhtaçlara yardıma hazırdır. Yaptığı her iyiliğin Allah rızası için olduğunu bilir ve her şeyi Allah’ın gördüğünü bilir. Bir kişi varsa ikincisi ALLAH’ tır, iki kişi varsa üçüncüsü ALLAH’ tır. Bu nedenle her ne yaparsa yapsın ALLAH’ ın gördüğünün, duyduğunun bilincindedir. Nasıl şehir kameraları bizi her an gözetliyorsa ALLAH da bizleri her an gözetip koruyor. İyilikleri hemen yazıyor defterlerimize kötülükleri bekletiyor, özür dileriz, af dileriz diye.

ALLAH af ettiği kullarından eylesin.
Amin.

Yukarıda yazdığımız edeple adapla davranmamız gereken yer ve mekanların toplumla yaşadığımız yerler olduğunu fark etmişsinizdir. Kendimizden söz etmek edepsizlik olur, çünkü toplum ne yapıyorsa bizlerin de bulunduğu topluma uymamız kaçınılmazdır. Ben diye bir şey olamaz. Camiye nasıl girilmesi gerekiyorsa öyle girilmesi gibi, okula nasıl gidilmesi gerekiyorsa öyle gidilmesi gibi. Bunları kendimize göre değiştiremediğimiz gibi kendimizi de topluma göre düzenlemeliyiz. İslamiyet’ te hiç olmayan bir kelime “ben” kelimesi. Ben diye bir şey yoktur, ben diyene de İslamiyet’ te yer yoktur.

Biz varız, biz olacağız inşaallah.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.