Son Dakika: Çanakkale’de Aile Kavgası Cinayet Getirdi *** Eceabat’ta 109 Yıllık Top Mermisi Bulundu *** Türk Futbolunun Hamit Altıntop’a İhtiyacı Yok! *** Biçerdöver ve Balya Makinesi Uyarısı Yapıldı *** Yangından Etkilenenlerin Yaraları Hızlıca Sarılacak *** İYİ Partili Aslan: “Deli Dumrul” Sistemini Durduralım *** CHP “Buz Kırılmış, Yol Açılmıştır” *** Bolayır Güneyli Sahilleri Çöp İçinde *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Altın Makas Gümüş İğne!

Çanakkale ve ilçelerinin yöresel kıyafetleri dünyaya tanıtılacak. 91. Atatürk Moda ve Sanat Defilesi İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak. Devlet protokolün katılımıyla, Atatürk Kıyafetleri ve Kültürü Araştırma Merkezi Kurucusu ve Tarihi..

Altın Makas Gümüş İğne!
Yayınlanma: 141 Okuma

Çanakkale ve ilçelerinin yöresel kıyafetleri dünyaya tanıtılacak. 91. Atatürk Moda ve Sanat Defilesi İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak.

Devlet protokolün katılımıyla, Atatürk Kıyafetleri ve Kültürü Araştırma Merkezi Kurucusu ve Tarihi Giysiler Araştırmacısı Modacı Hüseyin Özkan tarafından, “Sandıktaki Kültürümüz” 7 bölgenin yöresel kıyafetleri ve aksesuarları gelenek ve görenekleriyle giyim kültürü ve danslarıyla müzikleriyle, İstanbul haliç kongre merkezinde 2016 Eylül ayı içinde “Altın Makas Gümüş İğne” 91. Atatürk Moda ve Sanat defilesi yapılacak.

Özkan, Tarihsel giyim ve kuşamlarımızın tanıtılması hiçbir siyasi amacı olmayan, hiçbir etnik grup kıyafetlerini ayırmadan geçmişten günümüze giyim ve kuşamlarımızın yaşatmak, halk danslarımız ve müziklerimizle ilk bölüm olarak Karadeniz, Marmara ve Ege bölgesi yöresel kıyafetleri dünyaya tanıtmak amacındayız.

Kültür Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı genelgesi doğrultusunda, Merkezimizin İl Valiliklerine başvuru ve duyuru yapılması neticesinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri, tarafından Merkezimize gelen dağıtım yazıları ile, Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlükleriyle en kısa zamanda ayrıntılı bilgi ve katılım şartlarını içeren yazılarımız gönderilecektir.

37 İl ve İlçe olmak üzere 491 Belediyelerimizin yöresel kıyafetleri yer alacak, İstanbul da bulunan her ilimizi ve İl ve ilçelerini temsil etmesi bakımından Sivil Toplum ve Ticari Kuruluşların katılımı ve İl ve içe belediyelerimizin desteğini beklemekteyiz.

Özkan, Defilede aksesuarlarla birlikte şimdilik 3 bölge olmak üzere İl ve ilçeler dahil 491 yöresel kıyafet yer alacaktır.

Defilenin can alıcı bölümü ise Atatürk’ün Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi askeri ve sivil kıyafetlerinden oluşan kıyafetlerde yer alırken, bayan kıyafetlerine uyarlanan modeller de milli marşlarımızla büyük heyecan yaratacak, defilede 120 kişilik bir ekiple, kültür ve sanat ağırlıklı etkinlikle yapılacak.

Yapılacak defilede yöresel kıyafetlerin görselliği bakımından yarışma yapılacak, jüri kurulunca birinci ikinci üçüncü gelen yöresel kıyafetlere çeşitli ödüller verilecek.

Katılımla ilgili her il ve ilçelerden belirli sayıda kıyafetle katılacak kurumlara, yapılacak etkinlikle şartlar ve bilgiler önümüzdeki günlerde Belediye Sosyal İşler Müdürlüklerine aralıklı olarak gönderilecek.

İlk bölüm olarak Karadeniz bölgesi, Trabzon, Samsun, Karabük, Bolu, Düzce, Bartın, Kastamonu, Sinop, Çorum, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Zonguldak İl ve ilçeleri yer alacak.

Sırada bulunan Marmara ve Ege bölgesi yöresel kıyafetlerin tanıtımı yapılacak diğer bölgelerin etkinlikleri 2016-2017 yılı içinde bitmiş olacak.

Özkan, “ülkemizi dışarda farklı alanlarda tanıtmak için, kültürel faaliyetlerle le ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ile iş birliğine gidilecek bu tür etkinliklerin tanıtılması için farklı bir projemizle yurt dışında da yapılması konusunda çalışmalar yapacağız” dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.