Güncel Haber: CHP'li Erkek Çanakkale Projelerini Anlattı *** Çanakkale’de Kadınlar Birliği 100. Yıl Sergisi Açıldı *** “Cumhuriyet’e Doğru” Çanakkale’de Sahnelendi *** Orman Köylülerine Zeytin Fidanı Dağıtıldı *** Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Alzheimer Hastalığını Engellemek Mümkün Mü?

“Alzheimer Hastalığı: Risk Faktörlerini Engelleyerek Korunma ve Yavaşlatma Yolları” hakkında uzmanlar zaman zaman açıklama yapmaktalar. Alzheimer hastalığı, dünya genelinde hızla artan bir sağlık sorunu haline gelmekte. Özellikle yaşlı nüfusta daha..

Alzheimer Hastalığını Engellemek Mümkün Mü?
Yayınlanma: 172 Okuma

“Alzheimer Hastalığı: Risk Faktörlerini Engelleyerek Korunma ve Yavaşlatma Yolları” hakkında uzmanlar zaman zaman açıklama yapmaktalar.

Alzheimer hastalığı, dünya genelinde hızla artan bir sağlık sorunu haline gelmekte. Özellikle yaşlı nüfusta daha sık görülen bu hastalığın 2030 yılında 76 milyon, 2050 yılında ise 135.5 milyon kişiye ulaşması beklenmekte.

Türkiye’de ise yaklaşık 600 bin aile bu hastalıkla mücadele ediyor. Alzheimer hastalığının görülme sıklığı her 3 saniyede bir kişinin Demans hastası olması şeklinde özetleniyor. Uzmanlar Alzheimer hastalığının geri dönüşsüz beyin hücresi kaybıyla karakterize bir hastalık olduğunu belirterek, şu an için etkili bir tedavi yönteminin bulunmadığını belirtiyorlar. Ancak son yıllarda erken evre Alzheimer hastalarında kullanım onayını almış bazı ilaçların, hücre kaybını yavaşlattığı yönünde bilgiler alındığı belirtiliyor. Alzheimer hastalığında görülen bu hücre kaybının, beyinde anormal protein birikimi nedeniyle meydana geldiğine dikkat çekilirken, bu proteinlerden amiloid beta ve tau proteini özellikle vurgulanıyor.

Alzheimer Hastalığının Kesin Bir Tedavi Yöntemi Yok

Uzmanlar, Alzheimer hastalığının gelişiminde genetik, yaş ve cinsiyet gibi süreklilik arz eden risk faktörleri yanında diyabet, hipertansiyon, kafa travması, stres, depresyon ve obezite gibi geçici risk faktörlerinde yer aldığını belirterek, bunların hastalık sürecinde geciktirici ve hatta engelleyici olabildiğini ifade ediyorlar.

Alzheimer Hastalığında Beslenme Yöntemleri

Alzheimer hastalığından korunmada sağlıklı beslenmenin önemli bir rol oynadığını belirten uzmanlar, sağlıklı bir diyetin Alzheimer riskini azaltabileceğini belirterek, doymuş yağ asitlerinin ve trans yağların azaltılması, antioksidanlarla zenginleştirilmiş beslenmenin beyin sağlığını desteklemekte önemli olduğunu ifade ediyorlar. Alzheimer hastalarının beslenmelerine dikkat edilmesi ve özelikle antioksidanlarca zengin bir beslenme düzeni oluşturulması, sağlıklı yağlar, B vitaminleri ve sıvı alımına özen gösterilmesi bu hastaşıkla mücadeled e önemli bir yer tutuyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.