Son Dakika: Çocuklardan Kaymakam Abacı’ya Ziyaret *** Kerem Aktürkoğlu’nu Yedirmeyiz *** Başkan Soyuak Koltuğunu Çocuklara Bıraktı *** CHP’li Güneşhan; “23 Nisan Bağımsızlığın Sembolüdür” *** Kasten Adam Öldürme Suçundan 9 Gözaltı *** Bir Denizkestanesinin Anıları *** Gelibolu’da 23 Nisan Çocuk Şenliği Yapıldı*** Başkan Soyuak “Gelibolu Cumhuriyete Yakışır Bir Kent Olacak” *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Anneler Günü Hediye Seçimlerinde Tercihler

Bu yıl Anneler Günü hediye seçimlerinde tercih ortak faydadan yana oldu. Sektörün önde gelen ödeme ve elektronik para kuruluşu PayTR’ın açıkladığı verilere göre Anneler Günü haftasında yapılan harcamalar geçen yıla..

Anneler Günü Hediye Seçimlerinde Tercihler
Yayınlanma: 795 Okuma

Bu yıl Anneler Günü hediye seçimlerinde tercih ortak faydadan yana oldu.

Sektörün önde gelen ödeme ve elektronik para kuruluşu PayTR’ın açıkladığı verilere göre Anneler Günü haftasında yapılan harcamalar geçen yıla kıyasla yüzde 56 arttı. Bu yıl hediye için en çok tercih edilen kategori ise yüzde 627 gibi ciddi bir oranda artışla mobilya kategorisi oldu.

Sektörde başarılara imza atan ve aldığı yatırımla daha da güçlenen PayTR, Anneler Günü özelinde yapılan harcamalara ilişkin verileri açıkladı. 5-8 Mayıs tarihindeki tarihleri arasını kapsayan verilere göre, bir önceki yıla kıyasla online alışverişlerde işlem adedi olarak yüzde 11, işlem hacmi bazında ise yüzde 56 yükseliş görüldü.

2022 yılında geçtiğimiz yılla kıyaslandığında en çok harcama yapılan ilk dört il İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa olmak üzere değişmezken, bu yıl Antalya geçen yıl beşinci sırada yer alan Sakarya’yı geride bıraktı.

Mobilya Kategorisinde Dikkat Çekici Artış

En çok satış gerçekleşen ilk beş sektörün başında ise geçtiğimiz yıl sıralamada olmayan mobilya kategorisi yer aldı. İşlem hacmine göre yüzde 627 oranında artış yaşanan bu kategoriyi, geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 67’lik artışla ev eşyaları, yüzde 64’lük artışla gıda, yüzde 17’lik artışla kozmetik ve yüzde 15’lik artışla aksesuar ve konfeksiyon kategorileri izledi. Geçtiğimiz yıl ilk beşte yer alan çiçekçi kategorisi ise bu yıl ilk beşte yer almadı.

Teknolojiyle Doğan Z Kuşağı Anneler Günü’nde Kendini Gösterdi

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi bu yıl ki Anneler Günü’nde de dijital doğanların yani 18-24 yaş arasında olan Z Kuşağının online alışveriş harcamalarının geçen yıla oranla yüzde 21’den yüzde 36’a yükseldiği görüldü.

Hediye Tercihlerinde Fayda Öne Çıkmış

PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Bu yıl Anneler Günü haftası harcamalarında geçen yıla kıyasla yine artış gözlemledik. Hediye olarak tercih edilen kategorilere baktığımızda, işlem hacmi olarak bu yıl mobilya kategorisinde oldukça yüksek bir artış görüyoruz. Öte yandan çiçekçi kategorisi ise listede yer almıyor. Buradan yola çıkarak tüketicilerin alışveriş tercihlerinde ortak faydaya dönük ürünlerin öne çıktığını söyleyebiliriz.

Anneler Günü’nün vazgeçilmezi, en renkli ve en duygusal hediyelerden biri olan çiçek kategorisinin bu yıl geri planda kaldığını gördük. Bunun yanı sıra teknolojiyle doğan Z Kuşağı bizi yine şaşırtmadı. İki yıllık pandemi ve evlere kapanma sürecini geride bırakan gençler hasret kaldıkları sosyalleşmeye kavuştular. Bu da yine bir özel günde online alışveriş rakamlarında kendini gösterdi ve bu yıl gençler geçen yıla kıyasla daha fazla alışveriş yaptılar. Z Kuşağının online ticarette var oluşu ve bunun olumlu etkilerinin önümüzdeki dönemlerde de artarak devam edeceğini öngörüyoruz”.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.