Güncel Haber: Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** Çanakkale’de Aranan Şahıslara Operasyon Yapıldı *** Şampiyon Karateci Beyza Akkaya Coşkuyla Karşılandı *** ÇOMÜ Teoman Alpay Koro Günleri *** Meral Abla Buna Çok Kızar *** Basın İlişkilerinde İncelik: Değer Verme ve Denge *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı

Çanakkale Belediyesi tarafından gıda, sağlık ve kozmetik alanlarında yoğun olarak kullanılan aromatik ve tıbbi bitkilerin korunmasının yanı sıra bu bitkilerin yaygınlaştırılması ve ürün elde edilmesi amacıyla yürüttüğü çalışmaları doğrultusunda kente..

Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı
Yayınlanma: 487 Okuma

Çanakkale Belediyesi tarafından gıda, sağlık ve kozmetik alanlarında yoğun olarak kullanılan aromatik ve tıbbi bitkilerin korunmasının yanı sıra bu bitkilerin yaygınlaştırılması ve ürün elde edilmesi amacıyla yürüttüğü çalışmaları doğrultusunda kente kazandırılan Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı açıldı.

Esenler Mahallesi Sadi Fenercigil Caddesi üzerinde toplam 13 bin 982 metrekarelik alanda 45 farklı aromatik ve tıbbi bitkiye ev sahipliği yapan Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı, açılışına Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Eşi Hale Gökhan, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri ile Bayramiçli üreticiler katılım gösterdi.

“Üretimi Teşvik Ediyoruz”

Açılış töreninde bir konuşma yapan Başkan Gökhan ise; “Yerel seçimin hemen ertesinde yerel kalkınma birimini oluşturduk ve buradan da kırsal kalkınmaya önem vereceğimizi ifade etmiştik. Aynı zamanda biz de bu üretime katkı vermek üzere belediyenin alanlarını da kullanmak ve buradan ürünler geliştirmek, önderlik etmek için çaba gösteriyoruz. Ürettiğimiz ürünleri Halkın Bakkalında halka satışa sunuyoruz, aynı zamanda da tohum olarak veriyoruz. Nitekim Karakılçık buğdayından tutun biber, patlıcan ve domates fideleri dağıtıyoruz” dedi.

“Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Aynı Zamanda Endüstri”

Aromatik ve tıbbi bitkilerden birçok ürün elde edilebildiğini ifade eden Başkan Gökhan; “Burada aromatik bitki yetiştiriyoruz ve tohumluk olarak yetiştirmek üzere özellikle kırsalda yaşayan insanlarımıza bunlardan fide olarak sunup, onların işlenmesi ile ilgili işbirliği yapmak üzere çalışmalarımız sürüyor. Yetiştirmek önemli ama bunun değerlendirilmesi de önemli. Bunlar bir endüstri aynı zamanda. Aromatik bitkilerden elde edilen birçok ürün var. İnsan sağlığına yararlı ürünler bunlar. Sadece kozmetik olarak değil başka amaçlarla da kullanılıyor. Dünyada çok yaygın, bunların ürünleri çok değerli. Onun için biz de bu alanı, bu amaca ayırdık. Diğer alanlarda başka üretimler yapıyoruz. Kırsal kalkınma derken, tabi kooperatif de çok önemli. Burada Bayramiç olsun, başka ilçeler olsun hepsini teşvik etmemiz lazım. Bunların üretimi ve ondan sonra bunların pazarlanmasında, bu ürünlerin değerlendirilmesinde de önayak olacağız. Onla ilgili arkadaşlarımız çalışmalar yapıyorlar. İnşallah o tesisleri de açmak kısa sürede nasip olur” dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.