Son Dakika Haberler

Aşk’ın Şehri Konya

Aşk’ın Şehri Konya
Okunma : 28 views Yorum Yap

Yaklaşık üç senedir Konya’ya gidiyorum. Hep bir heyecanla ve bitmek bilmeyen coşkuyla.

17 Aralık saat 16.00’da Hz.Mevlana’nın vuslat saatinde yapılan tören doğrusu bana göre olağanüstü. Tören sırasında Kur’an-ı Kerim’den Rahman suresi ve gülbanklar okunuyor. Her kesimden insanın, hatta farsça’nın çok iyi bilindiği ülkelerden bile birçok insanın bir araya geldiği değişik insan kitlelerini görmek beni inanılmaz etkiliyor. Şu son yıllarda insanların düşünceleri ve inanışları arasındaki uçurumların arttığı pek çok konuda olduğu gibi, bu konuda da su götürmez bir gerçek.

Ben kendi adıma birçok insanla birlikte cem olabilmeyi zevk edindiğimden, değişik insan yapıları tanımaktan keyif almaktan ötürü her Konya’ya gittiğimde çok güzel duygu ve düşüncelerle dolup taşıyorum. Konya halkının misafirperverliği, esnafın memleketlerine gelen yerli yabancı turiste teveccühü, neredeyse birbirleriyle nezaket ve hizmet yarışı sanıyorum beni olduğu kadar diğer tüm misafirleri de derinden etkiliyor.

Taksi şoförlerinin dahi ilgisi, size rehberlik yapacak derecedeki bilgisi, işlerine ve memleketlerine hakimiyetleri, sevgileri de hakikaten hayranlık uyandıran bir başka davranış.

Güzel bir şehir Konya, uçsuz bucaksız bir ova. Oldukça zengin bir halkı var. Son yıllarda YHT (Yüksek Hızlı Tren) ile ulaşım da artık daha kolay. Gezilip görülmesi gereken şehirlerden biri bence. Tam bir Anadolu şehri.

Selçuklu İmparatorluğu’nun da hala izlerini görebiliyorsunuz gezerken, bu güzel memlekette. Etli ekmeği, Konya tandırı, bamya çorbası, Mevlana şekeri meşhur.

Şeb-i Aruz törenleri için herkes elinden gelen gayretin en iyisini yapmak için anlaşmış sanki. Bir birlik ve beraberlik havası hissediyorsunuz şehre girince. Dolayısıyla da huzur buluyorsunuz. Ne niyetle yola çıkarsanız, neyi ararsanız galiba onu buluyorsunuz yaşamın içerisinde.

Yine şahane bir deneyimdi benim için ve her şey çok güzeldi. Umarım bu güzel şehre giden ve gitmeye niyet eden tüm güzel insanlar, en az benim kadar keyif alırlar Aşk’ın Şehrinden.

Sevgilerimle…(ARALIK 2014)