Son Dakika Haberler

Aşure’nin Nedeni

Aşure’nin Nedeni
Okunma : 334 views Yorum Yap

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

MERHABA

Saygıdeğer okurlarım muharrem ayının acılar, üzüntülerin yaşandığı aynı zamanda cennetle. müjdelenenlerin ayı. Kim Allah için Muhammet Mustafa sav uyup hicret, ederse ona cennete gireceği müjdelendi.Kim Nuh (as)ma inanıp gemiye bindiyse cennetle müjdelenmiş, kim nefsine yenilip gemiye binmediyse suda boğulmuştur.Yeri cehennem olmuştur.Nuh (as) mın gemisine binmek istemeyen (inananlardan )olmayan oğlu su da boğulmuştur.

NUH (AS) Oğlu için dua etmiştir
Allah hepimizi cennetle müjdelenen kullarından olmayı nasip etsin AMİN.
Hud suresi:45 ayet

Bismillahirrahmanirrahim

Rahmet ve Merhametin kaynağı olanAllah’ın adıyla.

Nuh: Rabbine niyaz edip dediki:”Ey Rabbim! Oğlum benim ehlimdendi senin vaadin de elbette haktır ve gercektir.Sen hakimler hakimisin.

Fakat kabul görmemiştir. Neden:çünki oğlunun ne düşündüğünü bilmiyordu
Hud suresi:46ayeti

ALLAH:”EY NUH! O kesinlikle senin ehlinden değildir.(1)

Çünki O salih olmayan bir amelin sahibidir.Hakkında bilgin olmayan bir şeyi ben benden isteme ! Ben, seni cahillerden olmaktan sakındırırım.
Sadakkallahülazim.

(1.Bu ayetten anlaşılıyor ki insanlar, arasinda yakınlığın asıl sebebi din birliğidir.Allah’ın dinine inanmiş ve peygamberlerini tasdik etmiş kimseler birbirinin manevi akrabası, yakını ve dostlarıdır.Bunların aralarında manevi bir birlik vardır.Müminlerle kafirler ırk bakımından birbirlerinin akrabası bile, bu akrabağlığın Allah katında hiç bir değeri yoktur.Nitekim Hz.Nuh’un oğlu babasina inanmadığı için,

Allah Teala onu Nuh peygamber’in ailesinden saymamıştır.Nuh (as) eşide inancsızdı,o da suda boğuldu.
Saygıdeğer okurlarım evlatlarımız için en önemli olan Allah’ı çok güzel bir şekilde kedilerine anlatmamız bizim anlatmamıza bağlı .Cennetle, cehennemle çok küçük yaşlarda eğitebiliriz ama akılları erdiğinde bunu Allah sever, Allah sevmezle eğitelim çünki sevmek, sevilmek yetişme çağında ki çocuk için önemlidir.

Bunun önemini kullanıp Allah’ın neyi sevmediğinden çok Allahın nelerden hoşlandığını bahsedersek ilgisini de çekmiş oluruz. Önce kendimiz Allah’ın isteklerini yapmaya itina edersek fefkalade olur.
Aşure bu acılar yaşandıktan sonra pişmiştir, aşureyi yerken pişirirken bunları düşünürsek aşurenin ne kadar kıymetli bir yiyecek olduğunu günlerce,

Geminin içinde suların onları nereye götürdüklerini bilmeden yaşamak.Sular çekilince de erzağın bittiğini söylemişler.Nuh (as) hepsinin karıştıralak pişirilmesini hayvanlarada verilmesini söylemiştir.Adettir aşure pişiren kişiler pencere içine koyup kuşlara yedirirler.Aşure pişirenin de evinden bereket eksimez.Allah yaptığınız aşure ibadetini kabul verdiğiniz sadakaları makbul ve daim eylesin. Amin. Allah’ın rızası için yapılan her emek ibadettir

Bismillahirrahmanirrahim

Hud suresi:115 ayeti=ve sabret ! Çünki Allah iyilik edenlerin mükafatını yitirmez.
Sadakkallahülazim.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)