Güncel Haber: Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** Çanakkale’de Aranan Şahıslara Operasyon Yapıldı *** Şampiyon Karateci Beyza Akkaya Coşkuyla Karşılandı *** ÇOMÜ Teoman Alpay Koro Günleri *** Meral Abla Buna Çok Kızar *** Basın İlişkilerinde İncelik: Değer Verme ve Denge *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Atatürk 86 Yıl Önce Gelibolu’ya Geldi

Atatürk’ün Gelibolu’ya Cumhurbaşkanı olarak gelişinin 86.Yıldönümünde “Bizleri onurlu bir ulusun evlatları olarak yaşamanın güvencesine kavuşturan Atatürk’ün ölümsüz anısı önünde saygı ile eğiliyoruz” vurgusu yapıldı. Ulu önder Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olarak Gelibolu’ya..

Atatürk 86 Yıl Önce Gelibolu’ya Geldi
Yayınlanma: 679 Okuma

Atatürk’ün Gelibolu’ya Cumhurbaşkanı olarak gelişinin 86.Yıldönümünde “Bizleri onurlu bir ulusun evlatları olarak yaşamanın güvencesine kavuşturan Atatürk’ün ölümsüz anısı önünde saygı ile eğiliyoruz” vurgusu yapıldı.

Ulu önder Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olarak Gelibolu’ya gelişinin 86.Yıldönümü Gelibolu Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen program ile kutlandı. Bu özel gün nedeniyle Gelibolu 2.istiklal marşı, türkiyeiKolordu Karargahı önünde saat 11.00′ de düzenlenen törenden önce sabah erken saatlerden itibaren resmi kurum ve kamu binaları ile ilçe Türk bayrakları ile donatıldı.

02 Eylül’de Gelibolu 2.Kolordu Karargahı önünde saat 11.00’de düzenlenen törenden önce sabah erken saatlerden itibaren resmi kurum ve kamu binaları ile ilçe Türk bayrakları ile donatıldı. Tören Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, 2.Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç ve Belediye Başkan Vekili Mustafa Çoban tarafından çelenk sunulması ile başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün önemini belirten konuşma Belediye Başkan Vekili Mustafa Çoban tarafından yapıldı.

Sözlerine “Ulusumuzu özgür ve bağımsız yaşamak hakkına; üzerinde yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti topraklarında, Türk Bayrağı altında, onurlu bir ulusun evlatları olarak yaşamanın güvencesine kavuşturan Atatürk’ün ölümsüz anısı önünde, biz Gelibolulular bugün büyük bir gurur ve mutluluk duygusu taşıyoruz” diye başlayan Başkan Vekili Çoban, şöyle konuştu:

“O’nun, üzerinde yaşadığımız Gelibolu Yarımadası topraklarında kazandığı zafer, Türk insanının yüreğinde vatana duyulan sevgiyi coşturmuş, bu inanç ve güvenle ulusal kurtuluş savaşımızın ‘büyük zafer’ günlerine erişme başarısı sağlamıştır. Üç gün önce yıldönümünü yaşadığımız ‘büyük zafer’, tutsaklıktan kurtulan Türk Ulusunun uygar ve çağdaş dünyada yerini alacağı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni var etmiştir. Çağdaş dünyaya erişmenin bir başka savaşı da, uygar dünyaya uyum sağlayacak olan sosyal devrimlerle gerçekleşmiştir.

Mustafa Kemal, cihan tarihine geçen ölümsüz ismini, bulundukları 19’cu Tümen Komutanlığı görevinde Gelibolu Savaşları’nı yönetirken, düşmanına ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirtmenin büyük başarısıyla kazanmıştır. Tüm Türkiye topraklarında ulusal birliğimizi korumayı, bu amaçla Atatürk devrim ve ilkelerinin savunucusu olmayı anayasal yurttaşlık görevi bilerek, yüce Atatürk’ün anısı önünde saygı ile eğiliyor şükranlarımı sunuyorum”
Bu konuşmanın ardından tören, öğrenciler tarafından Atatürk ile ilgili şiirlerin okunmasıyla sona erdi. Törene daire müdürleri, ilçedeki siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katıldı.
Diğer yandan bu özel gün nedeniyle 2.Kolordu Komutanlığı tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde açılan ‘Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’ konulu resim sergisi de büyük bir ilgi ile gezildi. 42 adet özel fotoğrafın sergilendiği sergi vatandaşlar tarafından hafta sonuna kadar gezilebilecek.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.