Son Dakika: Bayram Geleneği Sağlığınızı Bozmasın *** Gelibolu’da Yaz Spor Okulları Başlıyor *** “Dünya Okyanuslar Günü” Çalıştayı Yapıldı *** Makam Aracı İçin İhale Yapılacak *** Çanakkale Cephesi Kartpostal Sergisi Açıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Atikhisar Su Toplama Havzası Kurtarma Mücadelesi

Çanakkale İli Kirazlı Köyü Balaban Mevkii ile Bayramiç ilçesi Cazgırlar köyü orman sahasında kesim yapıldığı duyurusu üzerine 04.12.2017 tarihinde İda Dayanışma Derneği üyeleri bölgeyi ziyarete gitmişlerdir. Kirazlı Köyü Balaban Mevkii..

Atikhisar Su Toplama Havzası Kurtarma Mücadelesi
Yayınlanma: 136 Okuma

Çanakkale İli Kirazlı Köyü Balaban Mevkii ile Bayramiç ilçesi Cazgırlar köyü orman sahasında kesim yapıldığı duyurusu üzerine 04.12.2017 tarihinde İda Dayanışma Derneği üyeleri bölgeyi ziyarete gitmişlerdir.

Kirazlı Köyü Balaban Mevkii nde ilk önce meşelerle başlayan kesim sonrasında da çamların kesilmesiyle devam etmiştir. Burada yapılan ilk tespitlerde şirketin nabız yoklaması yaptığı öngörüsü olsa da zamanla kesimin sessiz sedasız ama çok koldan yapıldığı anlaşılınca çevre örgütleri ve sivil toplum kuruluşları acilen toplanarak eylem kararı almışlardır. 08.12.2017 tarihinde kitlesel basın açıklaması öncesinde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ve Belediye Meclis üyelerinin ve İda Dayanışma Derneği başkan ve üyelerinin ayrıca Çanakkale Çevre Platformu birleşenlerinin katılımıyla olay yerinde basın açıklaması yapılmış, daha o tarihte bölge ile ilgili açılmış hukuksal davalar var iken, davalar sonuçlanmadan ve şirket işletme ruhsatı almamışken yapılan kesimlerin kanunsuz ve hukuksuzluğuna dikkat çekilmiştir.

Çanakkale Çevre Platformu acil eylem kararı ile toplanmıştır. Daha önce İda Dayanışma Derneği Orman Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe vermiş ve kesimlerin ne ile ilişkili olduğu sorulmuştur. Ancak dilekçesine 1 ay süre geçmesine rağmen uygun bir cevap almamıştır. Bunun üzerine platform toplantısı sonrası öncelikle Orman Bölge Müdürlüğü’ne karşı bir cevap hakkı doğmuş ve Orman Bölge Müdürlüğü önünde öncelikli olarak basın açıklaması yapıp sorduğu sorulara kendisi cevap vermiştir.

09.12.2017 tarihinde Çanakkale Çevre Platformu Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda yaklaşık 800 kişinin katılımı ile basın açıklaması yapılmış, durum halka ve basına bildirilmiştir.

17.12.2017 tarihinde forum şeklinde Kirazlı Balaban Mevkii’nde kitlesel basın açıklaması yapılmış ve yürüyüş grupları ile birlikte Balaban’dan Cazgırlar Köyü’ne yürüyüş yapılmıştır.

Bu tarihlerden sonra zaman zaman grup olarak zaman zaman da birkaç kişinin katılımıyla sivil insiyatifle bölge ziyaret edilmiştir.

Ormanda kesim yapılan işçilerle röportaj yapılmış, yaptıkları ‘’tehlikeli iş sınıfı’’nda tanımlanan çalışma durumlarına karşı hiçbir güvenlik önlemi alınmamış olmasından ötürü İşkur’a da ayrıca ihbar/şikayet dilekçesi verilmiştir.

Sosyal medya, yerel ve ulusal basın kullanılarak olayın önemi gündemde tutulmaya çalışılmış, kamuoyu yaratılmıştır.

Bu süreçte Çanakkale Belediye’si tarafından ruhsat alanı kapasite artışına karşı açılan dava sonucu 28.11.2017 tarihinde sonuçlanmış ve 16.02.2018 tarihinde Danıştay 14. Dairesi gerekçeli kararı belediyeye ulaşmıştır. Bunun üzerine 22.02.2018 tarihinde Çanakkale Belediyesi Başkanı Ülgür Gökhan, İda Dayanışma Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası, Kazdağı Doğal ve Kültürel Hayatı Koruma Derneği, Çanakkale Çevre Platformu, Çan Çevre Derneği, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Avcılar Çevre Derneği, CHP İl ve İlçe merkezi, İYİ Parti’nde destek verdiği basın açıklamasını yaparak kararı tüm Çanakkale halkıyla paylaşmıştır. Sonrasında 150 kişilik grup Balaban’a gitmiş ve orada da açıklamalar yapmış, ağaç dikmiştir.

Mahkeme kararının ulaşmasının ardından ilgili tüm yetkili kurumlara bildirim yapılmış ve kesimlerin durdurulması talep edilmiştir. Orman Bölge Müdürlüğü kesimin durduğunu beyan etmiştir.

Geçtiğimiz günlerde aynı konuya ilişkin Sivil Toplum Kuruluşlarının müdahil olduğu Ziraat Mühendisleri Odası tarafından açılan dava da Danıştay tarafından olumlu olarak sonuçlanmıştır. Bu kararlar neticesinde yürürlüğün acilen durması gereklidir. Yapılan işin geri dönüşü yoktur. Yapılan işin 2 Danıştay kararıyla birlikte hukuksuzluğu daha da belirgin hale gelmiştir. Ziraat Mühendisleri Odası Danıştay kararını yaptıkları basın açıklaması ile kamuoyuna duyurmuşlardır.

Sürece müdahil olan Tarım-Orman İş Sendikası bu saatten sonra yapılacak kesimin suç olduğunu beyan etmiş bu süreçten sonra yapılacak kesimler için suç duyurusunda bulunulacağını bildirmiştir.

22.03.2018 tarihinde İda Dayanışma Derneği Çanakkale Belediyesi’ne Çanakkale’nin tek içme suyu barajı olan Atikhisar Barajı su toplama havzasının 30 km lik alanının ; Bayramiç Kuşçayırı Köyü, Yumrudağ, Tatargediği, Kayalıdağ, TRT Kulesi, Aladağ, Çatalkaya Tepeleri ,Kestanelik Deresi , Pekmez Deresi vadileri, Topallar Düzlüğü’nden Kirazlı Balaban Çeşmesine kadar olan, görüntülenip kayıt altına alınmasını talep etmiştir. 10.04.2018 tarihinde Belediye’den ve İda Dayanışma Derneği’nden görevlendirilen kişilerce alana gidilmiş ve 15 motorla dört koldan kesime tam hız devam edildiği gözlenmiş ve kayıt altına alınmıştır.

Daha önce randevu talebimize cevap vermemiş olan sayın Çanakkale Valisi’ni göreve davet ediyoruz. Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Müdürlüğü tüm bu hukuksuzluktan sorumludur. Sorumlulukları ve işin ahlaki, vicdani ve hukuki özü itibarıyla bir an önce kesimin durması, işletme ruhsatı almamış şirketin tabelalarının halkın ormanından sökülmesini, Kanadalı Alamos Gold şirketinin bu toprakları terk etmesini istiyoruz. Burada insanlığın ve yaşamın ihtiyacından fazla ne bir damla su ne de toprak vardır. Bu topraklar, bu su, bu ormanlar, bu hava satılık değildir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.