Güncel Haber: Gelibolu’nun Kurtuluşu’nun 100. Yılı Kutlu Olsun *** Gelibolu’nun Kurtuluşu’nun 101. Yılı Kutlandı *** Güneşhan: "Başöğretmenin İzinde Kutluyoruz" *** “Taş Plaklarda Cumhuriyet Kadınları” Söyleşisi Yapıldı *** “Siyah Beyaz Yıllar-Kartpostallarda Gelibolu” Sergisi Açıldı *** Gelibolu Rus Anıtında Anma Töreni *** Gelibolu’da Pompalı Tüfekle Cinayet *** Merve’nin Hayallerinin Gerçek Olmasına Az Kaldı *** Her Gün Elektrik Kesintisi mi Olur? Gazi Hasan Paşa Caddesi’nde Sona Doğru *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Avrupa’nın İklim Liderleri 2021

AstraZeneca, Financial Times’ın “Avrupa’nın İklim Liderleri: 2021” listesine girdi. 2025 itibarıyla karbon salınımını sıfıra indirmeyi hedefleyen AstraZeneca sera gazı salınım yoğunluğunu en yüksek oranda azaltan 300 Avrupa şirketinden biri oldu…

Avrupa’nın İklim Liderleri 2021
444 Okuma

AstraZeneca, Financial Times’ın “Avrupa’nın İklim Liderleri: 2021” listesine girdi.

2025 itibarıyla karbon salınımını sıfıra indirmeyi hedefleyen AstraZeneca sera gazı salınım yoğunluğunu en yüksek oranda azaltan 300 Avrupa şirketinden biri oldu.

AstraZeneca, Financial Times’ın “Avrupa’nın İklim Liderleri: 2021” listesinde yer alan 300 şirketten biri oldu. Araştırma şirketi Statista tarafından derlenen liste, her yıl sera gazı salınım yoğunluğunu* en yüksek oranda azaltan Avrupa şirketlerini belirliyor. Temel sera gazı salınımını 2014-2019 yılları arasında yıllık olarak ortalama yüzde 5,9 oranında azaltan AstraZeneca, listeye giren dokuz sağlık şirketinden biri oldu.

Sürdürülebilirliği şirket faaliyetlerinin merkezine konumlandıran AstraZeneca, hem dünya genelinde hem de Türkiye’de çevresel sorunların çözümüne yönelik hedefler benimsemiş bulunuyor. AstraZeneca, 2020’de İsviçre’nin Davos kentinde gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Yıllık Toplantısı’nda ‘Sıfır Karbon Taahhüdü (Ambition Zero Carbon)’ stratejisini açıklamış, 2025’e kadar karbon salınımını sıfıra indirmek için enerji tüketiminin tamamını hem güç hem de ısı için yenilenebilir enerji kaynaklarıyla gerçekleştireceğine yönelik taahhütte bulunmuştu.

‘Sıfır Karbon Taahhüdü’ ile operasyonlarının emisyon seviyesini dünya genelinde sıfıra düşürmeyi hedefleyen şirket, bu kapsamda 50 milyon ağaçlık yeniden ormanlaştırma projesi olan ‘AZ Ormanı’ inisiyatifini dünya genelinde başlattı. Şubat 2020’de ilk ağacın dikildiği Avustralya’daki yerel yönetimlerle ve küresel çapta yeniden ormanlaştırmaya odaklanan kar gütmeyen bir kuruluş olan One Tree Planted ile iş birliği kurdu. Şirket, bu inisiyatif ile Dünya Ekonomik Forumu’nun başlattığı ‘1T.org – Bir Trilyon Ağaç’ platformunu da destekliyor.

AstraZeneca Türkiye, global “Sıfır Karbon Taahhüdü” stratejisine katkıda bulunmak, doğayı korumak ve gelecek nesillere sağlıklı bir yaşam sunabilmek için 2020 yılında gönüllülük esasına dayanan ‘AstraZeneca Türkiye Sıfır Karbon Çalışma Grubu’nu kurdu. Sıfır Karbon Çalışma Grubu’nun çalışmalarıyla Gaziantep, Eskişehir, İzmir, Hatay ve Kocaeli illerinde toplamda 80 bin fidan bağışında bulundu. Sıfır Karbon Çalışma Grubu ayrıca şirket içerisinde ve AstraZeneca Türkiye kurumsal sosyal medya hesaplarında yaptığı çevresel etkiyi azaltacak öneriler, bilgilendirmeler ve atölye çalışmaları ile farkındalığı artırmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Eczacı Serkan Barış şunları söyledi: “AstraZeneca olarak faaliyetlerimizi, toplumun ve gezegenimizin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirmeyi en önemli sorumluluklarımızdan biri olarak görüyoruz. Çevre sağlığının, insan sağlığı üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerinin bilincindeyiz. Sürdürülebilirlik yaklaşımımız kapsamında, sağlık hizmetlerine erişim, çevreyi koruma, etik ve şeffaflık olmak üzere üç başlıkta projeler geliştiriyoruz. Çevremizi koruma girişimlerimiz ile doğal kaynakları yöneterek iklim etkilerini azaltmanın yollarına odaklanıyoruz. Tüm faaliyetlerimizde ve değer zincirimizde yer alan ürünlerimizin çevresel açıdan güvenli olmasını sağlıyoruz. Sıfır karbon emisyonuna ulaşarak gezegenimizin sağlığa kavuşmasına yardımcı olacağımız bir gelecek için çalışmalarımızı biçimlendiriyoruz. Tüm bu çalışmalarımız doğrultusunda ulaştığımız hedefler, bizi gelecek için daha da fazla motive ediyor. Sıfır karbon taahhüdümüzü yerine getirmek için adımlarımızı kararlılıkla atmaya devam ediyoruz.”

* Salınım yoğunluğu, 1 milyon Avro gelir başına CO2 eşdeğerinin ton birimi bazındaki salınımını ifade eder.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.