Güncel Haber: Başkan Gökhan Engelli Personeli İle Buluştu *** Mutlu Son "Merve" Kazandı *** Kaymakam Abacı Burhanlı Köyünde *** Eşit Bir Dünya Kurmaya Kararlıyız *** Gelibolu’da Engelliler Günü Etkinliği *** Başkan Özacar, Engelliler Derneğini Ziyaret Etti *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Avustralyalı Katamaran Devi Seawind Üretime Başlıyor

Katamaran üretiminde dünyanın en önemli markaları arasında yer alan Seawind’in 5 Eylül’deki açılış törenine Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Miles Armitage ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Yatırım Destekleri Genel Müdürü Zahid Tuncel de..

Avustralyalı Katamaran Devi Seawind Üretime Başlıyor
Yayınlanma: Güncelleme: 294 Okuma

Katamaran üretiminde dünyanın en önemli markaları arasında yer alan Seawind’in 5 Eylül’deki açılış törenine Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Miles Armitage ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Yatırım Destekleri Genel Müdürü Zahid Tuncel de katılacak.

İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ) Genel Müdürü Gürsel Bahçıvancılar: “Bir dünya devini daha ülkemize ve İZBAŞ’a kazandırmaktan gurur duyuyoruz”.

“Tekne ve yat imalatı, katma değeri en yüksek sektörler arasında yer alıyor. Seawind yatırımı, İzmir’in bu alanda uluslararası marka olmasına çok önemli katkı sağlayacak”.

İzmir’in en önemli üretim ve yatırım merkezleri arasında yıldızı giderek parlayan İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ), alanında dünyanın en önemli şirketlerinin birbiri ardına yatırımlarına sahne oluyor.

Son olarak Avustralya’nın dünyaca ünlü katamaran üreticisi Seawind, Türkiye’deki ilk yatırımını İZBAŞ’ta gerçekleştirdi. Şirketin en çok ilgi gören ve kısa süre önce dünya lansmanı yapılan “Seawind 1170” modelinin tek üretim merkezi olacak fabrikanın 5 Eylül’de yapılacak açılışına, Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Miles Armitage ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Yatırım Destekleri Genel Müdürü Zahit Tuncel de katılacak.

Önce Böllhoff Sonra Landslake Şimdi İse Seawind

Seawind yatırımı hakkında bilgi veren İZBAŞ Genel Müdürü Gürsel Bahçıvancılar, 120 kişinin istihdam edileceği tesisin tam kapasiteye ulaşmasıyla yıllık 11 milyon dolar ihracat gerçekleştirileceğini belirterek, “İZBAŞ olarak alanında dünya devi şirketlere ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sadece son iki ay içerisinde Almanya’nın dünyaca ünlü gelen bağlantı elemanları ve endüstriyel işleme sistemleri üreticisi Böllhoff ve Hollanda’nın PVC Alüminyum Kapı Pencere ve Sandwich panel üreticisi Landslake Bouwgroep B.V şirketlerinin yatırım tahsislerini tamamladık. Şimdi ise bir başka dünya devi olan Seawind’in yeni tesisinin açılışı için gün sayıyoruz. Alanında bir dünya devini daha ülkemize ve İZBAŞ’a kazandırmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Tekne ve yat imalatının katma değeri en yüksek sektörler arasında yer aldığını hatırlatan Bahçıvancılar, Seawind yatırımının İzmir’in bu sektörde uluslararası marka olmasına çok önemli katkı sağlayacağına inandığını sözlerine ekledi.

1170 Modeli Sadece Türkiye’de Üretilecek

Seawind’in yatırımı hakkında bilgi veren İZBAŞ Genel Müdürü Gürsel Bahçıvancılar, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Dünya genelinde deniz taşıtlarına olan ilgi ve talep, özellikle pandemi sonrasında dikkat çekici bir artış gösteriyor. Katamaran üretiminde dünyanın en önde gelen markaları arasında yer alan Seawind’in yeni modeli 1170’in dünyadaki tek yatırım yeri olarak Türkiye’yi belirlemesi elbette tesadüf değil. Ülkemiz bu alanda uzun yıllardır çok başarılı işlere imza atıyor ve dünyada söz sahibi pek çok şirketimiz faaliyet gösteriyor. Katma değeri ve nitelikli çalışan talebi son derece yüksek bir sektörden söz ediyoruz. İzmir’de de bu sektörde üretim yapan pek çok firmanın olduğunu biliyoruz. Seawind’in İZBAŞ’a gelişini sadece bir yatırım olarak görmüyoruz. Ülkemize ve İZBAŞ’a duydukları güven, bu sektörde kentimizin bir üretim üssü olmasına sağlayacakları katkı, en az yaptıkları yatırım kadar önemli bizim için. Kendilerine kazasız bir üretim dönemi ve bol kazançlar diliyoruz”.

“Yeni Serbest Bölgedeki Belirsizliğin Bitmesini Bekliyoruz”

Başta yenilenebilir enerji sektörüne ekipman üretimi yapan şirketler olmak üzere her sektörden pek çok yerli ve yabancı sermayeli şirketle yatırım görüşmesi yaptıklarını kaydeden Bahçıvancılar, İZBAŞ’taki doluluk oranının yüzde 90 seviyesine yaklaştığını, bu nedenle başvuran firmalara yer tahsisi yaparken çok seçici davrandıklarını vurguladı.

İZBAŞ’ın çit komşusu olarak ilan edilen Menemen Serbest Bölgesi ile belirsizliğin netleşmesi ile İZBAŞ’ı çok daha hızlı ve planlı şekilde büyütebileceklerinin altını çizen Bahçıvancılar, yatırım yapmak isteyen şirketlerin yanı sıra İZBAŞ’ta mevcut yatırımlarını büyütmek isteyen şirketlerin de bu belirsizliğin bitmesini beklediklerine dikkat çekti.

Seawind’in dünyada sadece İZBAŞ’taki üretimi yapılacak “Seawind 1170” modeline ait kurumsal video ve görsellere https://we.tl/t-0SCBrLOzhY linkinden ulaşabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.