Son Dakika: Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Ayçiçeği Üreticisi Beklemede

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, ayçiçeği yağı fiyatlarındaki patlamanın ardından ayçiçeğinin ikinci ürün olarak ekilmesi halinde teşvik kapsamına alınmasını önerdiğini belirterek, “Bu konuda verdiğim soru önergeme verilen yanıtta..

Ayçiçeği Üreticisi Beklemede
Yayınlanma: 1.327 Okuma

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, ayçiçeği yağı fiyatlarındaki patlamanın ardından ayçiçeğinin ikinci ürün olarak ekilmesi halinde teşvik kapsamına alınmasını önerdiğini belirterek, “Bu konuda verdiğim soru önergeme verilen yanıtta 2020 yılında Bakanlıkça desteklenen havzalarda yetiştirilen ayçiçeğinin ikinci üretimde olması halinde kilogram başına 50 kuruş fark ödemesi desteği yapılacağı belirtilmiştir. Ancak bu ödemelerin ne zaman yapılacağına ilişkin bilgi yoktur. Destek havada kalmış görünüyor” diye konuştu.

Aygun, ithalata rağmen ayçiçeği yağı fiyatlarının son 1 yılda yüzde 70 zamlandığına dikkat çekti. Ayçiçeğinin ikinci ürün olarak teşvik kapsamına alınmasını öneren soru önergesine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıt verildiğini anlatan Aygun, yerli ayçiçeği üretiminin Ukrayna ve Rusya’da olduğu gibi teşvik edilmesini, üreticinin desteklenmesini istemişti. Ülkemizde ayçiçeği üretiminin belkemiğini Trakya’nın oluşturduğuna işaret eden Aygun, şu öneriyi gündeme getirmişti:

“Tekirdağ yılda 342 bin 299 ton, Edirne 249 bin 569 ton, Kırklareli 210 bin 930 ton ayçiçeği üretmektedir. Bu üç il, ülkemizdeki toplam ayçiçeği üretiminin yüzde 41.17’sini gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra Konya, Aydın Söke ve Çukurova’da üretim yüksektir. Ayçiçeği, 120 günde hasadı yapılan bir tarımsal üründür. Buğday ve arpa hasadından sonra aynı tarlada ikinci ürün olarak ayçiçeğinin ekilmesine yönelik destekleme çalışması yapılması halinde üretim ikiye katlanacak ve ithalat büyük oranda sona erecektir”.

Pakdemirli’den yanıt

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yanıtında, bu öneriyi yaşama geçiren programını açıkladı. Pakdemirli, şu yanıtı verdi:

“2020 yılında yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar ekindeki listede yer alan havzalarda hem birinci üretim hem de ikinci üretim ayçiçeği ürünü için kilogram başına 50 kuruş fark ödemesi yapılacaktır”.

Önergeye yanıtında; bitkisel üretimde stratejik ürünlerin belirlendiğini belirten Bakan Pakdemirli, üretim artışı sağlamak amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüklerince hazırlanan projelere kaynak ayrıldığını da kaydetti.

Pakdemirli, 2021 yılında Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi hazırlandığını ve bu çerçevede 2021 yılında ayçiçeği üretimini yapacak projelere belirli hibe oranlarında tohum temin edilerek ekiliş yapılacağını açıkladı.

“Hibe Tohum Nerede?”

Bu yanıtı değerlendiren CHP Tekirdağ Vekili Dr. İlhami Özcan Aygun, “Top İl Tarım Müdürlüklerine atılmış görünüyor. Bu durumda başta bölgem Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürlüğü başta olmak üzere ikinci ürün olarak ayçiçeğine 2020 yılından yapılacağı söylenen geriye dönük fark ödemelerinin yapılmasını bekliyoruz. Şu ana kadar bölgem Trakya’da hibe tohumları görmedik. Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi kapsamında hibe ayçiçeği tohumlarının bir an evvel dağıtılmasını bekliyoruz. Ayrıca 50 kuruşluk destek yetersizdir, ayçiçeğinde destek yüzde 100 arttırılmalıdır” diye konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.