Güncel Haber: Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** Çanakkale’de Aranan Şahıslara Operasyon Yapıldı *** Şampiyon Karateci Beyza Akkaya Coşkuyla Karşılandı *** ÇOMÜ Teoman Alpay Koro Günleri *** Meral Abla Buna Çok Kızar *** Basın İlişkilerinde İncelik: Değer Verme ve Denge *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Bağımsızlık Ateşi Yanmaya Devam Ediyor

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Erkek şunları söyledi: “16..

Bağımsızlık Ateşi Yanmaya Devam Ediyor
Yayınlanma: 646 Okuma

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Erkek şunları söyledi:

“16 Mayıs günü işgal altındaki bir devletin başkentinden Samsun’a doğru hareket eden gemi, bağımsızlık ruhunu, inancını ve ateşini taşıyordu. İşte o ruh yine canlı, o inanç ilk günkü gibi dipdiri ve o ateş hâlâ yanıyor. Değişmez Önderimiz Atatürk, Büyük Nutuk’a şöyle başlar: ‘1919 yılı Mayısının 19. günü Samsun’a çıktım. Ülke¬nin genel durumu ve görünüşü şöyleydi: Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu grup, I. Dünya Savaşında yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zayıf dü¬şürülmüş, şartları ağır bir Ateşkes Anlaşması imzalanmış. Büyük Savaşın devam ettiği uzun yıllar sonunda millet yorgun ve fakir bir durumda. Milleti ve ülkeyi I. Dünya Savaşına sürükleyenler, kendi hayatlarını kurtarma kaygı¬sına düşerek ülkeden kaçmışlar. Saltanat ve hilafet maka¬mında oturan Vahideddin soysuzlaşmış, kendini ve yalnız tahtını koruyabileceğini umduğu alçakça tedbirler araştır¬makta. Damat Ferit Paşa’nın başkanlığındaki hükümet güçsüz, onursuz ve korkak. Yalnız padişahın iradesine bo¬yun eğmekte ve onunla birlikte kendilerini koruma altına alabilecek herhangi bir duruma razı. Ordunun elinden si¬lahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta.’ Kimsenin umudunun olmadığı, bırakın bağımsızlığı kurtuluşa bile inanmadığı bir dönemde bilgisi, birikimi, inancı ve cesaretiyle yola çıkanlar gerçek kahraman olurlar. Mustafa Kemal Atatürk böyle bir dönemde Kurtuluş Savaşı’nı hem de siyasi merkez olan Meclis çatısı altından yöneterek tarihe altın harflerle kazınan başarıyı getirmiştir. Ve bu bağımsızlık ateşini yaktığı günü, ‘Cumhuriyetin ve devrimlerin bekçisi’ gençlere bayram olarak armağan etmiştir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun yoluna yoldaş olanları saygıyla anıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.