Son Dakika: Troyalı Melek Resim Sergisi Açıldı *** Geliboluspor’da Yeni Yönetim Belirlendi *** Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Bakanlıklar Engelli İstihdamında Sınıfta Kaldı

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, bakanlıkların engelli karnesini açıkladı. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın kabine üyelerinin cevaplaması için engelli istihdamı hakkındaki Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergelerine verilen cevaplar, 3 Aralık Engelliler..

Bakanlıklar Engelli İstihdamında Sınıfta Kaldı
Yayınlanma: 380 Okuma

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, bakanlıkların engelli karnesini açıkladı.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın kabine üyelerinin cevaplaması için engelli istihdamı hakkındaki Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergelerine verilen cevaplar, 3 Aralık Engelliler Günü’nde Bakanlıkların engelli karnelerini ortaya çıkarırken, 17 bakanlıktan sadece 10’u önergeye cevap verirken, 8’i istihdam edilen engelli personel sayısını açıkladı.

CHP’li Özgür Ceylan’ın verdiği önergeye kabine üyesi 17 bakandan 10’u yanıt verirken, İçişleri, Adalet, Kültür ve Turizm, Sağlık, Sanayi ve Teknoloji, Tarım ve Orman ile Ticaret Bakanlıkları istihdam ettikleri engelli personel hakkında soru önergesine cevap vermedi. Özgür Ceylan’ın önergesine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Milli Eğitim Bakanı ilgili yasa metnini yazarak cevap verirken, kaç engelli personelleri bulunduğu hakkında bilgi vermediler.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, bakanlıkların engelli kadroları hakkında açıklamada bulundu. Özgür Ceylan’ın kabine üyelerinin cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önergesine verilen cevaplarda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı bin 417, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı 59, Dışişleri Bakanı 54, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı 982, Gençlik ve Spor Bakanı bin 123, Hazine ve Maliye Bakanı 58 ve Milli Savunma Bakanı 787 ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı 2 bin 294 engelli personel istihdam ettiklerini açıkladı. Özgür Ceylan’ın önergesine, bakanlıklarında istihdam edilen engelli sayısı ile birlikte cevap veren sekiz bakanlıkta toplam 6 bin 774 engelli personel bulunduğu bildirildi.

Çalışma Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı Yasayı Yazıp Gönderdi

CHP’li Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın engelli istihdamına ilişkin soru önergesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise verdikleri cevapta kanun maddesini yazmakla yetindiler. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin imzasını taşıyan cevapta, “Bakanlık bağlı, ilgili, ilişkili kurum ve kuruluşlar ile merkez teşkilatında engelli işçi personel açığı bulunmamakta; 4857 sayılı İş Kanununun 30’uncu maddesinde belirtilen 50 veya daha fazla işçi çalıştırılan yerlerde % 4 oranında engelli işçi çalıştırma yükümlülüğüne dikkat edilmektedir” denildi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in imzasını taşıyan cevapta ise daha ayrıntılı bir metinle, “Bakanlığımızca çalıştırılacak engelli işçi sayısının tespiti 4857 sayılı İş Kanunu’nun 30. Maddesinde yer alan “İşverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç engelli, kamu işyerlerinde ise yüzde dört engelli ve yüzde iki eski hükümlü işçiyi veya 21/6/1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanunu veya 16/6/1927 tarihli ve 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu kapsamına giren ve askerlik hizmetini yaparken 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinde sayılan terör olaylarının sebep ve tesiri sonucu malul sayılmayacak şekilde yaralananları meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler” hükmü doğrultusunda gerçekleştirilmektedir” şeklinde cevap verildi.

Cevap Bile Vermediler!

Özgür Ceylan’ın engelli personel sayıları ile ilgili verdiği önergeye 7 bakanlık ise cevap vermedi. Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı, Sağlık Bakanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı ile Ticaret Bakanı Özgür Ceylan’ın soru önergesine yanıt vermeyerek, engelli personel sayısını açıklamadılar.

Özgür Ceylan bazı bakanların önergeye cevap vermemesi üzerine yaptığı açıklamada, “Önergenin amacı engelli istihdamı hakkında bilgi almaktı ama cevaplar gelmeyince veriler tamamlanamadı” dedi. Özgür Ceylan Türkiye’de engelle istatistiklerinin yeterli olmadığına dikkat çekerken, “Engelli birey sayısına ilişkin net bir veri mevcut değil maalesef. Sağlık Bakanlığı tıbbi tanı sayısını açıklamıyor, Milli Eğitim Bakanlığı özel sınıflardaki, özel eğitim okullarındaki, rehabilitasyon merkezlerindeki öğrencilerin sayısını açıklamıyor, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bakım evlerindeki, yetiştirme yurtlarındaki engelli sayısını açıklamıyor. Hangi mantık ve anlayışla engellilere ilişkin veriler açıklanmaz, anlamak mümkün değil” dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.