Son Dakika Haberler

Bayramda Ne Yemeli?

Bayramda Ne Yemeli?
Okunma : 302 views Yorum Yap

Ramazan Bayramı bu yıl da Koronavirüs salgını nedeniyle pandemi gölgesinde geçecek. Peki bayram sofralarında hangi yiyecekler tercih edilmeli?

Bayram sofrasında dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çeken uzmanlar, kahvaltılarda yağlı, hamur işi ve tatlılardan uzak durulmasını, öğle yemeklerinde protein ağırlıklı yiyeceklerin tercih edilmesini, akşam yemeklerinde ise sindirimi daha kolay olan sebze ağırlıklı gıdalara önem verilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Uzmanlar ayrıca tatlı olarak baklava ve benzeri şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyveli dondurmalar tercih edilmeli diye uyarıyorlar. Uzmanlar yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak için de yemeklerden en az 2 saat sonra olmak kaydıyla ortalama 30-45 dakika arası tempolu yürüyüş yapılmasının faydalı olacağı görüşündeler.

Ramazan ayında tutulan oruçların ardından bayram günleri yapılacak kahvaltılarda kızartmadan, hamur işlerinden ve tatlılardan uzak durulması gerektiği belirtiliyor. Bayramda daha çok peynir, zeytin, yumurta, bal ve bol miktarda sebzeler tercih edilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, diğer öğünlerde ise zeytinyağlı yemekler, çorbalar ve sebze yemeklerinin tercih edilebileceğini söylüyorlar.