Güncel Haber: Muharrem Erkek Mazbatasını Alarak Görevine Başladı *** Başkan Soyuak'tan Polis Haftası Ziyareti *** Özacar’dan Seçim Sonrası İlk Açıklama *** Bayram Trafiğinde Denetimler Arttı *** CHP’li Meclis Üyeleri Mazbatalarını Aldılar *** Dardanel Topunun Replikası Yapılacak *** Seddülbahir Kalesi Mimarlık Yıllığına Alındı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Benli’den Seçim Barajı Çıkışı

“Seçim barajı varsa temsilde adalet yoktur.” DSP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan Toprak Benli, seçim barajı ile ilgili tartışmalara yönelik açıklamada bulundu. DSP’li Benli 2017 yılındaki referanduma atıf yaparak Anayasa..

Benli’den Seçim Barajı Çıkışı
Yayınlanma: 461 Okuma

“Seçim barajı varsa temsilde adalet yoktur.”

DSP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan Toprak Benli, seçim barajı ile ilgili tartışmalara yönelik açıklamada bulundu.

DSP’li Benli 2017 yılındaki referanduma atıf yaparak Anayasa değişiklikleriyle, parlamenter sistemin terk edilip Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı verilen sisteme geçildiğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Yönetimde İstikrar Olsun Diye Sistem Değiştirilmiştir”

“Buna göre, Cumhurbaşkanı ve parlamento üyeleri ayrı ayrı seçilmekte ve Cumhurbaşkanı’nın parlamentodan ayrıca güvenoyu almasına gerek bulunmamaktadır. Bakanlar da bizzat Cumhurbaşkanı kararıyla Parlamento dışından atanmaktadır. Başka bir deyişle, bakanların oluşturulmasında bir nispi temsil sistemi benimsenmemiş, yüzde 50’den fazla 1 oy alarak seçilen Cumhurbaşkanı, bakanları dilediği gibi atamakla yetkili kılınmıştır. Yeni sistemin diğer yanları bir yana, bu sisteme dair yapılabilecek yegane tespitlerden birisi, sistemin yönetimde istikrarı Cumhurbaşkanı’nın şahsında mutlak biçimde sağlanacağı iddiasının olmasıdır. Dolayısıyla, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde, parlamentonun öncelikli bir istikrar sağlayıcı görevi olmadığından, milletvekilliği seçimlerinde yönetimde istikrarın değil, temsilde adaletin sağlanması şarttır.”

“Belirlenen Baraj Kaç Milyon İnsanın Temsilden Yoksun Bırakılacağının Kararıdır”

“Yürütmenin tamamen Türkiye Büyük Millet Meclisi dışına alındığı göz önünde bulundurulduğunda, TBMM’nin, yönetimde istikrar ilkesine dair kayda değer bir misyonunun kaldığı söylenemez. Bu kadar güçlü bir yürütme erkinin olduğu durumlarda dahi, yasama erkinin olabilecek en sesli yapıya sahip olması ve her görüşün yasama faaliyeti içinde söz söyleyebilmesi şarttır. Aksi durumda baraj kaç olursa olsun sistemin otoriterliğini gösterir. Belirlenen baraj sadece kaç milyon insanın temsilden yoksun bırakılacağının kararıdır. Sonuç olarak; mevcut sistemde, “yönetimde istikrar” ilkesinin gözetilmesine gerek kalmamıştır. Artık yalnızca “temsilde adalet” ilkesi gözetilmek zorundadır.”

“Hem Başkanlık Sisteminde Hem Seçim Barajında Israr, Anti Demokratik Bir Uygulamadır”

“Hem Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde hem de seçim barajında ısrar etmek kabul edilemez bir anti-demokratik uygulamadır. Sonuçta Yasama organı ile Yürütme organı tamamen ayrılmış olduğundan ve yasama organının yönetimde istikrara dair kayda değer bir misyonu kalmadığından, Anayasa’nın benimsediği temsilde adalet ilkesinin hakkıyla uygulanması gerekmektedir. Bu doğrultuda, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’ nun 33. maddesindeki, yapılan genel ve ara seçimlerde seçim yapılan çevrelerin tümünde geçerli oyların yüzde 10’ unu geçmeyen partilerin milletvekili çıkaramayacağına yönelik düzenlemenin tamamen kaldırılması ve bunun yerine herhangi bir seçim barajı anlamına gelecek ifade kullanılmaması demokrasinin gereğidir.

“Temsilde Adaletin Sağlanması İçin Seçim Barajının Kaldırılması Şarttır”

“Bu anti demokratik uygulamada hala ısrar ediliyor olması nedeniyle barajı aşamayan bir parti, eğer toplam oyu barajı geçen siyasi partilerin oluşturduğu bir ittifakın içinde değilse, milyonlarca oy alsa bile hiç milletvekili çıkaramayabilecektir. 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 33. Maddesinde yapılacak bir değişiklikle, Türkiye Büyük Millet Meclisi için küçük ancak Türk demokrasisi için büyük bir adım atılmalı ve seçim barajı kaldırılmalıdır.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.