Son Dakika: Troyalı Melek Resim Sergisi Açıldı *** Geliboluspor’da Yeni Yönetim Belirlendi *** Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Beyaz Ette Zammın Sebebi Yem

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan: “Kanatlı Beyaz Ette Zammın Kaynağı Yem” dedi. Ceylan şunları ifade etti; Beyaz Et’te Zammın Sebebi Yem. Yemde zammın sebebi sarayın tarım politikaları. CHP Çanakkale Milletvekili..

Beyaz Ette Zammın Sebebi Yem
Yayınlanma: 1.007 Okuma

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan: “Kanatlı Beyaz Ette Zammın Kaynağı Yem” dedi.

Ceylan şunları ifade etti; Beyaz Et’te Zammın Sebebi Yem. Yemde zammın sebebi sarayın tarım politikaları.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, beyaz et ve yumurta üreticilerinin sorunlarının araştırılması için Meclis Başkanlığına verdiği önergede kümes hayvanlarının üretim maliyetinin yüzde 55-65’ini yem giderinin oluşturduğunu belirtirken, “Yem fiyatlarında son bir yıldaki artış yüzde 69,29 ve bu artışın kaynağı hükümetin tarım politikaları” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, beyaz et ve yumurta üreticilerinin sorunlarının araştırılması ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi için Meclis Araştırması açılması için Meclis Başkanlığı’na önerge verdi. Özgür Ceylan, ülkenin içine bulunduğu ekonomik krizin; küresel salgının yarattığı daralmayla birlikte daha da derinleştiğini ve beraberinde sadece hane halkının değil üretim süreçlerinin bütün paydaşlarının da krizden olumsuz etkilendiğini söyledi.

Özgür Ceylan kanatlı beyaz et sektörünün hayvancılık sektörü içinde sürekli gelişim sağlayan, güçlü alt yapısı ve üretimde sahip olduğu yüksek standartlar ile hem ülkenin hayvansal protein gereksinimini karşılamada hem de gerçekleştirilen ihracat nedeniyle gıda sektöründe önemli bir yere sahip olduğunu belirtirken, “Türkiye’de kişi başına kanatlı eti tüketimi sürekli artış eğilimindedir ve 22 kilogram seviyelerinin üzerine çıkılmaya başlanmıştır. Sektörde 10 binin üzerinde işletme, üretim sürecinin içerisindedir. Üretici, çiftçi, esnaf, ilaç, yem, yan sanayi, nakliye, pazarlama dahil yaklaşık 500 bin kişi bu sektörde istihdam edilmektedir” diye konuştu.

Gelinen Noktada Üretici Sektörden Çekiliyor

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, ekonomi için önemli olan beyaz et sektörünün sorunlarının, üreticilerinin sektörden uzaklaşmasına neden olacak düzeyde olduğunu belirtirken, “Üretimde en büyük girdi maliyetini yem oluşturmaktadır. Kontrol edilemez biçimde yükselen yem fiyatları kanatlı sektöründeki beyaz et ve yumurta üreticilerini açmaza sürüklemektedir” diye konuştu.

Özgür Ceylan, kümes hayvanları üretim maliyetlerinin yüzde 55-65’ini yemin oluşturduğunu kaydederken, “Son dönemlerde ise yem fiyatları hemen hemen her yıl yüzde 70 düzeyinde artıyor. 2020/2021 Temmuz ayları arasındaki etlik piliç yeminde değişim yüzde 69,29 olarak gerçekleşmiş” dedi. Yemde en fazla kullanılan tarım ürününün mısır olduğunu belirten Özgür Ceylan, “Ülkemizin muazzam üretim alanlarına rağmen yeterince yem bitkisi üretilemiyor oluşu, fiyatların sürekli artış eğiliminde seyretmesi, döviz kurlarının beceriksiz ekonomi yönetimi nedeniyle yukarı yönlü seyrinin hiç değişmemesi, ülkedeki bütün sektörleri olumsuz etkilediği gibi hayvancılık sektörünü de olumsuz etkilemektedir” diye konuştu.

Çiftçinin Belini Büken Tek Adam Hükümeti

Özgür Ceylan, kanatlı kümes hayvanları ve yumurta üretimindeki sorunların araştırılması ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırılması açılması için verdiği önergede Saray iktidarını eleştirerek, “Tarımsal alanlarını verimli kullanamayan, çiftçisini doğru destekleme araçlarıyla desteklemeyi beceremeyen Türkiye’de tek adam hükümetinin son dönemde alışkanlık haline getirdiği tarım ürünleri ithalatında gümrükleri sıfırlama politikası, çiftçinin belini bükmektedir” diye konuştu.

Özgür Ceylan, Saray’ın son olarak aldığı kararla hububat ve bazı hububat tohumlukların (Buğday-Arpa-Çavdar-Yulaf-Mısır-Mercimek-Nohut) ithalatında, gümrük vergisinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar sıfır olarak uygulanacağını bildirirken, “Bunu fiyatları baskılamak için yaptığını sanan siyasal erkin farkında olmadığı gerçek ise her defasında bu gümrük sıfırlamasının çiftçimizin hasat döneminde yapılıyor oluşundan ötürü hasattan hasada eline para geçen yerli üreticinin hepten bitirildiğidir” diye konuştu. Özgür Ceylan, çözüm için yapılması gerekeninin Türk çiftçisinin doğru destekleme araçlarıyla desteklenmesi yoluyla üretimin artırılmasının sağlanması ve ardından yemde dışa bağımlılığı ortadan kaldıracak yapısal önlemlerin alınması olduğunu ileri sürerek, “Hayvancılık sektöründeki üreticilerin ucuza yem teminini sağlayacak destekler hayata geçirilmelidir” dedi.

İki Sektörün İşverenleri Karşı Karşıya

CHP’li Özgür Ceylan, beyaz et ve yumurta üretiminde ciddi sorunlar bulunduğunun altını çizerken yaptığı açıklamada, “Tarihte eşine ender rastlanır bir restleşme ülkemizde yaşanmış, belki de ilk kez iki işveren kesimi karşı karşıya gelmiş ve biri diğerini üretimi durdurmakla tehdit etmiştir” diye konuşarak, farklı bir konuyu da gündeme taşıdı. Özgür Ceylan “İşçiyi işverene karşı korumaya çalışırken, işverenin işverene karşı kendini koruyacağı grev süreçleri yaşamaktayız” diyerek, beyaz et ve yumurta yetiştiricisi işletmeler ile sektördeki sanayi kuruluşlarının fiyat politikası nedeniyle üretimi durdurmak için harekete geçtiği ve aralarında deklarasyon yayınladıklarını söyledi. İnsanların erişebileceği temel gıdalar içerisinde en ucuz protein kaynağı beyaz et ve yumurtanın, uygulana gelen politikalar nedeniyle orta ve alt gelir grubundaki yurttaşlar açısından lüks tüketim ürünü haline geldiğini ileri süren Özgür Ceylan, bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasının artık zorunlu olduğunu ifade etti.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.