Son Dakika: Bülent Turan; “Ekmekle Oynayanın Derdi Bitmez” *** Bayram Geleneği Sağlığınızı Bozmasın *** Gelibolu’da Yaz Spor Okulları Başlıyor *** “Dünya Okyanuslar Günü” Çalıştayı Yapıldı *** Makam Aracı İçin İhale Yapılacak *** Çanakkale Cephesi Kartpostal Sergisi Açıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Binalardaki Enerji Verimliliği Gündem Konusu Olmalı

Verimder Anadolu Buluşmaları kapsamında 30. Toplantısını Çanakkale’de gerçekleştirdi. Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – Verimder tarafından iklim değişikliği, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konularını ele alan Anadolu Buluşmaları toplantılarının 30’uncusunu Çanakkale’de gerçekleştirildi…

Binalardaki Enerji Verimliliği Gündem Konusu Olmalı
Yayınlanma: 258 Okuma

Verimder Anadolu Buluşmaları kapsamında 30. Toplantısını Çanakkale’de gerçekleştirdi.

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – Verimder tarafından iklim değişikliği, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konularını ele alan Anadolu Buluşmaları toplantılarının 30’uncusunu Çanakkale’de gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın gerçekleştirdiği toplantıda, Verimder Dernek Başkanı Çağdaş Korkmaz, Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ve Nippon Paint Betek Boya Bölgesel Pazarlama ve Dış İlişkiler Müdürü Arkın Konak enerji verimliliğinde binaların önemini vurgulayan konuşma gerçekleştirdi. Dalmaçyalı sponsorluğu ile gerçekleştirilen toplantının ana gündem maddesi yapılarda enerji verimliliği oldu.

Enerji verimliliği alanında vatandaşları bilgilendirmek ve bu alanda güçlü bir farkındalık oluşturmak hedefiyle başlattığı Anadolu Buluşmaları toplantılarının 30’uncusunu Çanakkale’de gerçekleştiren Yapılarda Enerji Verimliliği – Verimder Çanakkalelilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Bugüne kadar binlerce kişiye enerji verimliliği hakkında bilgiler veren Verimder, Çanakkale toplantısını kamu kurumları, bürokrasi, üniversiteler, medya, inşaat-enerji sektörleri ve kanaat önderlerinin katılımıyla gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği Verimder Başkanı Çağdaş Korkmaz doğru bir ısı yalıtımıyla yüzde 60’a varan enerji tasarrufu sağlanabildiğini ifade ederek şu açıklamalarda bulundu;

“Özellikle yapı statiğinde, yapı fiziğinin devamlılığı konusunda ısı yalıtımının çok büyük katkısı var. Bir bina inşa edilirken mutlaka ilgili yönetmeliklere göre inşa edilmeli. Statik anlamda doğru bir bina dizayn ederken, bu binayı özellikle doğru ürünlerle dış kabuktan yalıtırsak binada yaşayan insanlar termal konfora ulaşıyor. İçeride oluşan sağlıklı ısı dağılımı, yapıda oluşan nem birikintilerinin dış ortama suya dönüşmeden buhar formunda atılmasını sağlıyor. Hem içeride nem, rutubet ve küf birikimleri yaşamıyoruz hem de rutubetin birikmesi sonucu yapısal anlamda donatıların incelmesini engelleyerek kolon ve kirişlerde oluşabilecek korozyonun önüne geçmiş oluyoruz” dedi.

Yapılar Enerji Tasarrufu ve Çevrenin Korunması İçin Büyük Öneme Sahip

Yapılar, enerji tasarrufu ve çevrenin korunması açısından önemli bir role sahip diyen Çağdaş Korkmaz; “Ülkemizde enerji verimliliği alanında bilincin arttırılması, aynı zamanda dünya ve Avrupa’daki gelişmeler, küresel iklim değişikliğiyle mücadele anlamında faaliyetler yürütüyoruz. Bu konuda şimdiye kadar 30’uncusunu gerçekleştirdiğimiz Anadolu Buluşmasında özellikle ülkemizde enerji ihtiyacı, dışa bağımlılık, yapılarda enerji verimliliğiyle beraber elde edeceğimiz tasarrufun altını çizmeye gayret gösterdik. Özellikle önümüzdeki dönemde enerjiye olan ihtiyacın, enerjiye olan ulaşımın yaratacağı zorluklar nedeniyle, mevcut yapılarımızın daha fazla enerjide verimli hale gelmesinin hem ülke ekonomisine katkısı hem hane halkına getireceği faydaları bugün vurgulamaya gayret gösterdik. Özellikle ileriye dönük olarak altını çizerek söylüyorum; hem Avrupa’da hem de ülkemizde enerji konusunda, iklim konusundaki değişikliklerin ve buradaki mücadelenin en önemli yapılarından bir tanesi mevcut konutlarımızın, yapılarımızın enerji verimli dönüşümünden geçiyor. Çünkü ağırlıklı olarak fosil yakıtlar tüketiyoruz. Yüzde 80 ısıtma ve soğutma amaçlı enerjiler harcıyoruz. Bunların azaltılması yüzde 60 mertebesinde tasarruf sağlaması ve bu yapıların başta ısı yalıtımlı olmak üzere enerji verimli hale getirilmesinden geçiyor. Bu hedeflere ulaşmak açısından da bu toplantıları, bu iletişimleri verim dalı olarak da yine sürdürmeye, önümüzdeki yıllarda da planlıyoruz” sözlerini kullandı.

25 Milyona Yakın Konutun % 70’ten Fazlası Verimli Değil

2021 yılında 60 milyar dolar olan Türkiye’nin enerji faturasının geçen yıl 100 milyar doları geçtiğini belirten Verimder Dernek Başkanı Çağdaş Korkmaz, şunları aktardı; “Türkiye enerji alanında yüzde 70 oranında dışa bağımlı. Enerji maliyetleri kadar enerjiye ulaşım konusunda da zor bir dönemden geçiliyor. Binalar en fazla enerjinin kullanıldığı alanlar olarak öne çıkıyor. Bizim asıl amacımız enerji tasarrufundan öte konforumuzu bozmadan enerjimizi verimli kullanabilmek. 25 milyon konutta enerji verimliliğini sağlamış olsaydık her yıl en azından ülke ekonomisine en az 10-12 milyar dolarlık bir kazanç sağlamış olabilirdik. Çok hızlı bir şekilde enerji verimliliğiyle ilgili eylemleri, planları, uygulamaları, yasaları, yönetmelikleri, destekleri hayata geçirmemiz gerekiyor”.

Vatandaşlarımızı Verimliliğe Yönlendirmek İçin Çalışmalar Gerçekleştiriyoruz

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasında enerjinin sonsuz olmadığına dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu;

“Enerji kaynaklarımız sonsuz olmadığı gibi her geçen gün enerjiye olan ihtiyacımız artış gösteriyor. Enerjiden biraz yoksun kaldığımızda hayatımız kararıyor. Enerji fiyatlarındaki artış tüm vatandaşlarımızı olumsuz yönde etkiliyor. Çanakkale Belediyesi olarak verimlilik konusunda emin adımlar atıyoruz. Yeni yapılacak binalarda yağmur suyu depolarını zorunlu tutarak suyumuzu verimli kullanmak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Merkezi sıcak su tesisatlarını güneş enerjisi paneli ile destekleyen binaların ruhsat ücretlerinde yüzde elli indirim sağlayarak vatandaşlarımızı yenilenebilir enerjiyi kullanmaya teşvik ediyoruz. Çanakkale Belediyesi olarak yeni açtığımız yeşil binamızın çatısına koyduğumuz güneş panelleri ile binanın elektriğinin yüzde 60’ını buradan karşılıyoruz. Ayrıca binanın tüm bölgelerini enerji verimliliğine uygun şekilde tasarlayarak verimliliği esas kıldık”.

Isı Yalıtımı İle Bolu Ormanlarının Yıllık Karbondioksit Emiliminin 23 Katı Kadar Sera Gazı Tasarrufu Sağladık

Dalmaçyalı markasıyla ısı yalıtımı pazarında lider olarak sorumluluklarının bilincinde çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Nippon Paint Betek Boya Bölgesel Pazarlama ve Dış İlişkiler Müdürü Arkın Konak “Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yılını kutladığımız bu yıl Filli Boya markamızla “Zafere Selam” projesi kapsamında tarihi alanlara desteğimizi sürdürdük. Çanakkale gibi büyük bir destana imza atmış şehrimizde bu çalışmaların içerisinde bulunmak bizim için gurur meselesi. Enerji verimliliği hane halkına sağladığı tasarrufun yanında ülkemizin cari açığına pozitif etki ediyor. Küresel iklim krizi kapsamında sera gazını azaltmasından dolayı ısı yalıtımını ve enerji verimliliğini önemsiyoruz. Dalmaçyalı olarak ülkemizde 50 bin binayı termal kamera ile inceleyerek bina sahiplerine raporları sunduk. Binalarının enerji verimliliğini öğrenmek isteyen vatandaşlarımıza bu konuda destek vermeye devam ediyoruz. Dalmaçyalı olarak bugüne kadar 2 buçuk milyon konuta ısı yalıtımı uygulaması gerçekleştirerek 10 milyonun üzerinde hane halkına çağdaş yaşam sunduk. Gerçekleştirdiğimiz bu ısı yalıtımı ile 32 milyon ton üzerinde karbondioksit eş değeri sera gazı tasarrufu sağladık. Bu rakam Bolu ormanlarının yıllık karbondioksit emiliminin yaklaşık 23 katına eşit. Gerçekleştirdiğimiz ısı yalıtımları sayesinde 15 milyar metreküp daha az doğalgaz kullanılmasını sağlayarak, ülkemizin doğalgazdan 75 Milyar TL tasarruf etmesine yardımcı olduk” dedi.

Ülkemizin Geleceği İçin Enerji Verimliliği Büyük Öneme Sahip

Enerji ve enerji kaynaklarının sonsuz olmadığını vurgulayan Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ; “Türkiye’nin geleceğini inşa etmemizde kalkınmada enerji verimliliği, çok önemli. Enerji dönüşümü, enerji verimliliği ve döngüsel ekonominin yeşil dönüşümde çok önemli bir yeri var” dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.