Bizim Evin Bıçakları

Evet, keskin bir dönüş ile yeniden karşınızdayım. Bu yaz gerçekten de çok zor geçti, depremler, fırtınalar, yangınlar ve benzeri doğal afetlerle dünya resmen alarm verdi ama konum bu değil. Bu..

Bizim Evin Bıçakları
Son Güncelleme:132 Okuma Whatsapp

Evet, keskin bir dönüş ile yeniden karşınızdayım. Bu yaz gerçekten de çok zor geçti, depremler, fırtınalar, yangınlar ve benzeri doğal afetlerle dünya resmen alarm verdi ama konum bu değil. Bu sefer misafirlikte yaşadığım en büyük sorunlardan birine değineceğim.

Beni bilen bilir, mutfakla aram çok iyidir. Yemek yapmayı gerçekten de çok severim. Zaten yazar olmasaydım aşçı olabilirdim. Bir konu var ki, beni her zaman germiştir: Bıçaklar! Biliyorsunuz beni kan tutuyor o nedenle detaya girmeyeceğim ama bıçak önemli bir konudur mutfakta. Maalesef yaptığım gözlemlere dayanarak söyleyebilirim ki, ev hanımlarının 90%’ı bıçak kullanmasını bilmiyor. Bunu misafirlikte yemek yaparken hep yaşıyorum. domates keserken bana ekmek bıçağı uzatan bile oldu! Hani şu kolumuz kadar olan tırtıklı bıçaklardan. Bunun dışında evlerde kullanılan en fazla bıçak türleri şöyle. düz kesmeyen bir bıçak, şef bıçağı ve meyve bıçağı lakin hangisi nerede kullanılır bilinmiyor.

Meyve bıçaklarını ayrıca kahvaltı sofralarında görmek mümkün. Şimdi mutfağa girenlere bir ev ödevi. İnternette, hangi bıçak neyi keser öğrenin; çünkü yanlış bıçak kullanımı gerçekten de çok tehlikeli. Eğer gününüzü acilde geçirmek istemiyorsanız peynir bıçağı, et bıçağı, meyve bıçağı, ekmek bıçağı vs. hangisi öğrenin! Ayrıca bıçakların belirli bir aralıkla bilenmesi de çok önemli; çünkü kör bıçaklar keskinlerden daha büyük tehlike teşkil ediyor! Bu arada peynir bıçağım ayrı olsun, şu ayrı olsun diye bir zorlama yok ama en azından hangi bıçakla neleri kesebilirsiniz öğrenin ve çok amaçlı olan bir bıçağı çekmecenizde mutlaka bulundurun. Hadi diyelim, kullanmayacaksınız, bari benim için evinizde bir bıçak takımı tutun (bu mesaj çevremedir aslında), zira bir gece ansızın gelip yemek yapabilirim. 25TL’ye bile takımlar var artık. Tabi kaliteli olması daha iyi olur ama eğer büyük bir yemek vermeyecekseniz, o kadar yüksek meblağlara da gerek yok. Eğer kimse bu durumu değiştirmezse, yakında misafirliğe giderken, ev hediyesi olarak o bıçak takımını ben alacağım. Aslında bir korku yazarına yakışır bir hediye de olur hani.

Bu arada benim favorim domates bıçağı. Özellikle de meyve ve sebze keserken çok kullanışlı oluyor. Dalgalı ve tırtıklı yapısı gereği de bileme gerektirmiyor. Keşke karpuzu da kesebilseydi.

Yakın zamanda herkesin bu konuyu ciddiye almasını umuyorum; çünkü şakası bir yana, gerçekten de yanlış bıçak kullanımı çok tehlikeli bir şey! Bir de elinde bıçak varken, şuursuzca etrafa savuranlar var ki, o konuya hiç girmiyorum.

Bu nedenle bilinçlenme açısından hem kendimiz öğrenelim, hem de çevremize öğretelim!

Umuyorum güzel bir dönüş olmuştur. Herkese iyi haftalar!

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.