Son Dakika: Troyalı Melek Resim Sergisi Açıldı *** Geliboluspor’da Yeni Yönetim Belirlendi *** Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Boğaziçililer İstanbul Maratonunda Koşacaklar

Boğaziçililer özgür ve özerk üniversite için koşuyor. Üniversitelerindeki atanmış rektöre karşı üç yüz gündür direnen Boğaziçililer, özgür ve özerk üniversite taleplerini İstanbul Maratonu’nda da dile getirecek. İki yüze yakın Boğaziçili..

Boğaziçililer İstanbul Maratonunda Koşacaklar
Yayınlanma: 527 Okuma

Boğaziçililer özgür ve özerk üniversite için koşuyor.

Üniversitelerindeki atanmış rektöre karşı üç yüz gündür direnen Boğaziçililer, özgür ve özerk üniversite taleplerini İstanbul Maratonu’nda da dile getirecek. İki yüze yakın Boğaziçili öğrenci, akademisyen ve mezun, “Boğaziçi Koşuyor” adını verdikleri etkinlikle seslerini şehrin cadde ve sokaklarında da duyurmak için birlikte koşacaklar.

7 Kasım Pazar günü gerçekleşecek olan 43. İstanbul Maratonu’na bu yıl Boğaziçi Üniversitesi’nden kalabalık bir grup katılıyor. Üniversitelerindeki atanmış rektörlere karşı üç yüz gündür mücadele eden Üniversiteden iki yüze yakın öğrenci, akademisyen ve mezun, 15 kilometrelik parkuru üzerinde “Özgür ve Özerk Üniversite” yazan tişörtlerle koşacak.

2 Ocak 2021’den bu yana verdikleri mücadelenin sadece Boğaziçi ile sınırlı olmadığına dikkat çeken mezunlar, “Türkiye’nin tüm üniversiteleri için dile getirdiğimiz özgür ve özerk üniversite talebimizi Maraton’a katılarak kampüs dışında da duyurmaya çalışacağız” diye konuştular.

Koşuyu organize eden Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi (BUIM) adına yapılan açıklamada, 30-31 Ekim’deki sanal koşucularla birlikte 68 öğrenci, 53 akademisyen, 67 mezun ve 9 fahri Boğaziçi gönüllüsü toplam 197 kişinin “Boğaziçi Koşuyor” etkinliğine kayıt yaptırdığı, koşunun üniversitenin tüm paydaşlarının yer aldığı ilk kitlesel spor etkinliği olduğu belirtildi. Mezunlar açıklamalarında, “Koşmak var olan en barışçıl eylemlerden biri olarak dünyanın her yerinde farkındalık yaratmak için kullanılıyor. Bizler ülkemizin dört bir yanından gelip bir kamu üniversitesi olan Boğaziçi’nde dünya standartlarında eğitim aldık. Bu fırsatın gelecek nesiller için de var olmasına inanan herkesi mesajımızı duymaya ve koşumuzu desteklemeye davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.