Son Dakika: Troyalı Melek Resim Sergisi Açıldı *** Geliboluspor’da Yeni Yönetim Belirlendi *** Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Böyle Eğlence Olmaz Olsun

Nedir bu havai fişeklerden çektiğimiz? 18 Ağustos 2017 tarihinde bu konuyla ilgili bir yazı yazmıştım. O günden bu güne değişen bir şey olmamış ve dün akşam yine isyan ettiren bir..

Böyle Eğlence Olmaz Olsun
Yayınlanma: 703 Okuma

Nedir bu havai fişeklerden çektiğimiz? 18 Ağustos 2017 tarihinde bu konuyla ilgili bir yazı yazmıştım.

O günden bu güne değişen bir şey olmamış ve dün akşam yine isyan ettiren bir akşamdı. Yaz sezonuyla birlikte neredeyse her akşam düğünler var bir yerlerde. Tabii ki düğünlerde yapılacak, eğlencelerde olacak ama başkalarının huzurunu bozarak yapılan eğlence olmaz olsun.

Dün akşam ki düğünlerden birinde atılan havai fişekler nedeniyle emniyeti aradım, “evimizin üzerinde bombalar atılıyor, rahatsız oluyoruz, huzurumuz kaçıyor” dedim. “Ekip gönderildi bakacaklar, izinliyse yapacak bir şey yok” cevabını aldım. İyi de kardeşim bomba atılması için bir de izin mi veriliyor? Bir yandan havai fişek atılıyor evler zangırdıyor, camlar titriyor, arasında da silah atılıyor, bunun içinde izin alınıyor mu acaba?

Emniyetin görevi vatandaşın canını, malını korumak, güvenliğini ve huzurunu sağlamak değil mi? Bazı havai fişekler olduğundan fazla ses çıkarıyor, bir de ardarda atılıyor ki Allah korusun o anda ülkemize bir saldırı olsa bizimkiler eğlenerek yakalanacaklar.

Gelibolu Kaymakamı Sayın Bekir Abacı, Gelibolu İlçe Emniyet Müdürü Sayın Fadıl Güçlü, bu duruma bir el atın, birileri eğlenecek diye başkalarının huzurunun kaçmasına müsaade etmeyin. Unutulmamalı ki özellikle şehir içinde yapılan düğünlerde insanlar hem tedirgin oluyorlar, hem huzurları kaçıyor. Bir yanda korku yaşayanlar başta insanlar olmak üzere tüm canlılar, bir yanda hastalar, çocuklar, yaşlılar olmak üzere çoğunluk bu durumdan rahatsız.

Bu yetmezmiş gibi bir de düğün alanından evlerinin önüne gelip vatandaşı rahatsız edenler var ki, gecenin 1 buçuk 2’sine kadar müzik çalarak evlerinin önünde düğüne devam edenlerin, gecenin geç saatlerinde korna çalarak, bağırıp nara atarak vatandaşı rahatsız edenlerinde izni var mı acaba?

İşte 18 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan yazım:

Nedir bu havai fişeklerden çektiğimiz?

Törenlerde, eğlencelerde, düğünlerde vb özel günlerde havai fişek atılmasa olmuyor mu?

Yaklaşık 2 bin yıl kadar önce Çin’liler tarafından icat edildiği bilinen havai fişeklerin uzun yıllardır ülkemizde de neredeyse her etkinlikte kullanılıyor olması belki gökyüzünde güzel bir görsellik oluşturuyor olabilir ama bir ses bombası özelliği bulunan, bana göre gerçek bir bombadan farkı olmayan, patlayıcı özelliği yanında yanıcı özelliği de bulunan, içerisinde bir çok element olan ve bu nedenle sakıncalı olduğunu düşündüğüm bu eğlence bombalarının yasaklanması taraftarıyım.

Şöyle ki; her şeyden önce çıkardığı yüksek ses nedeniyle işitebilen tüm canlılar için zararlı olduğu kanaatindeyim. Çocuklar için, yaşlılar için, hastalar için özellikle şehir içlerinde atılması kesinlikle yasaklanmalı. Çıkardığı çok yüksek desibelli ses dışında, doğadaki canlılar ve özellikle solunum rahatsızlığı olanlar için oldukça sakıncalı maddeler içerdiği bilinen bu havai fişeklerin, bana göre bombaların mümkünse tamamen, olmuyorsa en azından şehir içlerinde ve yakınlarında atılmaması gerekir.

Bilim insanları havai fişeklerin canlılar ve doğamız için ne gibi zararları olduğunu mutlaka incelemektedir ama ben sadece çevremde gördüğüm, duyduğum kadarıyla verdiği rahatsızlık nedeniyle bu konuyu gündeme getirmek istedim.

Belki eğlence sektörü ve bu tür etkinlikleri düzenlemek isteyenler için düşüncelerim pek memnun edici değil ama genel düşünecek olursak doğayı, çevreyi, canlıları, özellikle de ses ve gürültüye duyarlı olanlar ile hastaları düşündüğümüzde yasaklanması doğru olacaktır.

Umarım konuyla ilgisi bulunan başta emniyet birimleri olmak üzere tüm yetkililer gerekli hassasiyeti gösterir ve bu konu da kalıcı bir karar alınır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.