Son Dakika: Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Bu Savaşın Kaybedeni Kadınlar ve Çocuklar

Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu adına başkan Dr.Hülya Görgün bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı basın açıklaması şöyle: Son günlerde haber ajanslarından İsrail’in Gazze Şeridi’ne yaptığı operasyonlar sonucunda içinde kadın ve..

Bu Savaşın Kaybedeni Kadınlar ve Çocuklar
Yayınlanma: 483 Okuma

Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu adına başkan Dr.Hülya Görgün bir açıklama yaptı.

Yapılan yazılı basın açıklaması şöyle:

Son günlerde haber ajanslarından İsrail’in Gazze Şeridi’ne yaptığı operasyonlar sonucunda içinde kadın ve çocukların da olduğu yüzden fazla sivil vatandaşın öldüğü bilgisi gelmektedir. Yaralananların sayısı ise bundan çok daha fazladır. Binlerce insanın evlerini terk etmek zorunda kaldıkları da gelen haberler arasındadır.

Filistin ve Gazze’de onlarca yıldır bitmeyen bu savaş ortamı üç din açısından da kutsal sayılan bu toprakları adeta kan ve gözyaşı gölüne döndürmüştür. Her iki tarafın dini tutuculuğundan ayrıca beslenen bu savaş ne yazık ki onlarca yıl daha devam edeceğe benzemektedir. Savaştan kimin kazandığı ise ortadadır. Emperyalist emeller ve silah tüccarları…

Bir insanın ve toplumun var olabilmesi için ön koşul yaşam hakkıdır. Biz, “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi” ile yaşam hakkının dünyanın her yerinde yaşayan her insan için ön koşulsuz bir güvence olduğunu sanmıştık, yanılmışız!

“İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”nin yazılmasının üzerinden yarım yüzyıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, sağlıklı olmanın ön koşulu olan yaşam hakkının bile dünya üzerinde bir anlamı olmadığının onlarca kez örneğini gördük.

Savaş’ın aynı zamanda bir halk sağlığı sorunu olduğunu yüzlerce yıldır yaşatılan savaşlarda halklar ve biz hekimler, tüm sağlık çalışanları fazlası ile gördük yaşadık.

Gazze’de İsrail Orduları Filistinlilerin yaşam hakkını yok sayıyor ve bunların içinde en çok zararı kadınlar ve çocuklar görüyor. Gazze’de “çocuklarına güzel bir dünya ya da cennet bırakacaklarını” sanan büyüklerin inançları için çocuklar ölüyor. Biz hekimler olarak böyle bir dünyayı anlamıyoruz. Tarih boyunca en büyük acıyı yaşamış bir toplumun ve İsrail’in, nasıl olup da barışa bu kadar düşman olduğunu açıklayamıyoruz.

Biz hekimler olarak; Gazze’de ya da başka bir yerde çocukların, kadınların, erkeklerin hatta askerlerin ölmesini içimize sindiremiyoruz. Bizler, hayatımızı yaşamın sırlarını öğrenmeye ve bu bilgileri insanların daha sağlıklı olarak yaşaması için kullanmaya adamışken insanların savaşta ölmesini kabullenmiyoruz.

Bu nedenle de Gazze’de ya da başka yerde yaşanan tüm savaşları kınıyoruz!

Mesleğimiz adına elimizden daha fazlası gelemediği için de utanıyoruz.

Ve tekrar uyarıyoruz; savaşta kazanan olmaz, ancak kaybedenler kadınlar ve çocuklardır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.