Son Dakika: Sağlıkta Şiddetle Sonuna Kadar Mücadele *** CHP'li Güneşhan "İktidar Turizmi Otuz Yıl Geri Götürecektir" *** Turizm Haftası’nda Seramik Standı İlgi Çekiyor *** Kira Anlaşmazlıkları Yüzde 80 Davaya Dönüşüyor *** Lapseki’de İşçiler Göçük Altında Kaldı *** İnternet Gazetecilerinden Erkek’e Ziyaret *** Aranan Kaçak Gelibolu’da Yakalandı *** Çanakkale’de 33 Afgan Kaçak Yakalandı *** Wedding Show 2024 Fuarı Çanakkale’de Yapıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Buğday Tarlalarında Göz Yaşartan Manzara

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulukışla ilçesinde kuraklık nedeniyle olgunlaşmadan kuruyan buğday tarlalarında incelemelerde bulundu. Gürer: “Üreticiler, kuraklık nedeniyle kuruyan tarlalarını traktörle sürmek zorunda kalıyor, kuraklık çiftçiyi kuruttu, buğdayda..

Buğday Tarlalarında Göz Yaşartan Manzara
Yayınlanma: 1.062 Okuma

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulukışla ilçesinde kuraklık nedeniyle olgunlaşmadan kuruyan buğday tarlalarında incelemelerde bulundu.

Gürer: “Üreticiler, kuraklık nedeniyle kuruyan tarlalarını traktörle sürmek zorunda kalıyor, kuraklık çiftçiyi kuruttu, buğdayda tehlike çanları çalıyor, kuruyan tarlalar içimizi yaktı” dedi.

Kuruyan buğday tarlalarını traktörle sürmek zorunda kalan çiftçiler Gürer’e dert yandı. Artan girdi maliyetleri nedeniyle zar-zor ektikleri tarlalarının bu kez kuraklık nedeniyle kuruduğunu söyleyen üreticiler, “Başka hiçbir gelirimiz yok. Bu tarlaları ekmek için o kadar borcun altına girdik. Şimdi hiç verim alamadığımız tarlalarımızı, ürün kuruduğu için sürmek zorunda kalıyoruz. Artık dayanacak gücümüz kalmadı” diye feryat ettiler.

Kuraklık Buğday Tarlalarını Kuruttu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kuraklık nedeniyle kuruyan buğday tarlalarında, üreticilerle bir araya geldi. Ulukışla ilçesine bağlı Beyağıl köyünde kiraladığı 150 dönüm tarlasında ektiği buğdayı oluşmadan kuruyan çiftçi, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e yaşadığı mağduriyeti anlattı.

Gürer, Kuruyan Tarlaları Gezdi

Tohum topraktan çıkıp 15-20 santime ulaşmışken kuraklık nedeniyle kuruyan tarlasını, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e gezdiren çiftçi, “Girdi maliyetleri son bir yıl içinde neredeyse 2 kat arttı. Gübre, İlaç, mazot, tohum, biçerdöver, tarla kirası ve diğer maliyetler de sürekli artış eğiliminde. Son olarak mazota gelen zam tamamen belimizi büktü. Tohumunu 3 bin 100 liraya aldığımız sert makarnalık ektiğimiz tarla ne yazık kuraklık nedeniyle kurudu. Bölgede binlerce dönüm arazi benzer şekilde kurudu” dedi.

Üretici Ektiği tarlayı Hasat Yapmadan Sürmek Zorunda Kaldı

Kuru tarım yapıldığı için kuruyan ürünün yerine yeni bir ürün ekme şanslarının da olmadığını söyleyen çiftçi, “Şimdi 150 dönüm araziyi traktörle sürmek zorunda kalacağız. Başkaca bir gelirimiz de yok. Bu tarlayı ekebilmek için borcun içine girdik. Artık dayanacak gücümüz de kalmadı” diye konuştu.

Şiddetli Kuraklık Etkisini Gösterdi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Türkiye’de 22 ilde şiddetli bir şekilde kendini gösteren kuraklığın daha çok Güneydoğu illeri ile iç Anadolu’da etkili olduğuna dikkat çekerek, “Normal şartlar altında kuru tarım yapılan alanlarda 1 dönümden 230-270 kilo aralığında verim alınıyor. Bazı bölgelerde ise 1 dönümden alınan verim miktarı 150 ile 170 kiloya kadar düşüyor. Kuraklık neticesinde verim miktarı sıfırlandı” dedi.

Bu Yıl Buğday Hasadı Yok

Kuru tarımın yapıldığı bölgelerde üreticinin tek umudunun gökyüzünden yağacak yağmur olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yağmurun yağmadığı dönemlerde verim kaybının yüksek olduğunu, kuraklık zamanında ise üreticilerin ne yazık ki hiç verim alamadan tarlasını sürmek zorunda kaldığını anlattı.

Yine İthalat

Bu yıl ekmeklik buğday için 2 bin 250 lira, makarnalık buğday için 2 bin 450 lira taban fiyat belirlendiğini de anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Böyle giderse kuraklık nedeniyle ciddi verim kaybı olacak. Buğday ekim alanları 1990 yılına göre 2 milyon hektar azaldı. Yıllık 18-20 milyon ton aralığında buğday üretip 8-10 milyon ton ithalat yapıyoruz. TMO bu yıl kuraklık nedeniyle 1 milyon ton ürün kaybı olacağını öngörmüştü ancak ortaya çıkan tabloda uzmanlar bunun 3 milyon tonu aşacağını ifade ediyorlar. Bu da daha çok buğday ithal edeceğimiz anlamına geliyor. Bu yıl sert makarnalık buğday için belirlenen taban fiyattan (2450 TL ton fiyatı) geçen yıl Ağustos ayında yurt dışından buğday ithal ettik. Yani üreticiye bu yıl reva görülen taban fiyatı, geçen yıl yabancı ülkelerin üreticilerine ödemek zorunda kaldığımız fiyat. Geçen yıl TMO’nun belirlediği makarnalık buğdayın 1 ton için tabanı fiyatı 1800 liraydı. Yerli üreticiye 1800 lira veren TMO, 2450 TL’ye ithalat yaptı. Yurt dışında ekmeklik buğdayın ton fiyatı 3 bin TL’yi aşmış durumda. Görünen o ki, buğday açığımızı kapatmak için hasat sonunda, çiftçimiz için belirlenen taban fiyatın en az 500 TL üzerinde bir fiyatla buğday ithal etmek zorunda kalacağız” şeklinde konuştu.

Çiftçi ‘Yandım Anam’ Diyor

Türkiye’nin hububat ambarı olarak bilinen Orta Anadolu’da ve Güneydoğu’da kuraklığın neden olduğu ciddi bir mağduriyetin oluştuğunu kaydeden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Üreticinin hasat yapmadan tarlasını sürmek zorunda kalması çok üzücü bir durum. Gördüğüm bu manzara karşısında içim yandı. İlaç, gübre, tohum gibi girdi kalemlerine gelen zam zaten çiftçinin belini büktü. Geçen yıl Ağustos’ta tonu 1800 TL olan üre gübresi bugün 3700 TL’ye satılıyor. Mazota gelen en son zam ise çiftçiye ‘yandın aman’ dedirtti” ifadelerini kullandı.

Çiftçiye Destek Sağlanmalı

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kuraklık nedeniyle oluşan zararın karşılanması için bir an önce girişimde bulunulması gerektiğine de işaret ederek, “Bu bölgede tarım ilçe müdürlüğü bir tespit çalışması yapmış ama herhangi bir destek ödemesi yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor. Ayrıca desteklemeler ve hasar ödemesi ürünü ekene değil de tarla sahibine yapılıyor. Bu yanlış uygulamadan derhal dönülüp, tarlaya ürünü eken çiftçiye ödeme yapılması gerekiyor. ÇKS’ye kayıtlı olsun olmasın tüm çiftçinin zararı karşılanmalıdır” diye konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.