Son Dakika: Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Bugün ‘3 Aralık Masal Anlatma Günü’

Bugün ‘3 Aralık masal anlatma günü’. Her 3 Aralık tarihinde olduğu gibi bu 3 Aralık tarihinde de masal dinleyecek olan ENGELLİLER yarından itibaren yine düne devam edecekler sanki bugün hiç..

Bugün ‘3 Aralık Masal Anlatma Günü’
Yayınlanma: 249 Okuma

Bugün ‘3 Aralık masal anlatma günü’.

Her 3 Aralık tarihinde olduğu gibi bu 3 Aralık tarihinde de masal dinleyecek olan ENGELLİLER yarından itibaren yine düne devam edecekler sanki bugün hiç olmamış gibi.

Lafa gelince mangalda kül bırakmayan yetkililer ki sizler bu listeye aklınıza kimi getiriyorsanız onu ekleyebilirsiniz, icraata gelince engellilerin sosyal yaşama katılması konusunda acilen yapılması gerekenleri nedense durmadan erteliyorlar.

Doğrusunu söylemek gerekirse ‘Yalan Dünya dizisinin sevilen karakteri Vasfiye teyzenin’ dediği gibi belki birazda mecbuuuur kalıyorlar 3 Aralık masallarını anlatmaya. Belki azınlık olsa görmezden gelebilirler ama ülkemizdeki engelli sayısı hiçte yabana atılacak gibi değil. Ülke nüfusunun neredeyse yüzde 12’si engelli bireylerden oluşuyor. Birde ailelerini ve yakınlarını işin içine katınca yüzde dilimi daha da büyüyor.

Peki engelliler bu küçümsenmeyecek gücü kendi lehlerine kullanabiliyorlar mı?

Bu sorunun cevabı net olarak hayır olmalı. Kullanıyorlar desem olmayacak, çünkü kullanmış olsalar 3 Aralık masal günü her sene tekrar etmez. Böyle muazzam bir güç kullanılamadığı içinde her 3 Aralık tarihinde engellilere masal anlatmak artık geleneksel hale geldi.

Fazla uzağa gitmeye gerek yok, Gelibolu’da Tüm Özürlüler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği var, kıt kanaat imkanlarla engelli bireylere çam sakızı çoban armağanı yardımlarda bulunmaya gayret ediyorlar. Düzenli geliri olmayan, bildiğim kadarıyla bir veya iki markette bulunan yardım kutusuna vatandaşların attıkları bozuk paralarla ayakta kalmaya çalışan bir dernek.

Dernek orada duruyor, peki nerede bizim masalcılar? Yada sizler bu yazıyı okuyanlar hiç gördünüz bu derneği, hiç mi merak etmediniz burası nedir, ne yapar diye, yada kaçınız ziyaret etmeyi görmeyi düşünüyor şuandan itibaren?

Her 3 Aralık masal anlatma gününde itinayla seçilmiş üç beş süslü sözden ibaret olan bu geleneksel masalları artık çocuklar bile dinlemiyor ki engelliler dinlesin.

Sözünü ettiğim 3 Aralık masalcıları sanıyorlar ki engellilerin tek sorunu yaya kaldırımları yada ufak tefek sorunlar. Bu sadece Gelibolu’nun değil, ülkemizin büyük bir sancısı bana göre. Bunu söylüyorum çünkü anlattıkları her 3 Aralık masalında itina ile dile getirdikleri konuların içinde bu var.

Birde 3 Aralık masallarının vazgeçilmez sloganı ‘Hepimiz birer engelli adayıyız’ sözü yer alıyor. Sanırsınız yaklaşan seçimler öncesinde ortaya çıkan başkan aday adaylığından söz ediyorlar.

Bırakın bu süslü sözleri, engelliler sizlerden bu sözleri dinlemek istemiyorlar, kalıcı çözümler üretin istiyorlar, iş istiyorlar, sokağa çıkmak istiyorlar, sosyal hayata başkalarının yardımı olmadan yada en az yardımla katılmak istiyorlar.

Hala anlamıyor musunuz ki, 3 Aralık masallarına devam ediyorsunuz.

Kaymakamlıkta, belediyede, bankalarda, marketlerde, lokantalarda, çarşıda, pazarda aklınıza neresi gelirse orada olmak istiyorlar engelsiz bir şekilde.

Şöyle bir aynaya bakın bakalım ne göreceksiniz? 3 Aralık masalları ile geçiştirdiğiniz sorunları ortadan kaldırmamakla aslında siz engel olmuyorsunuz onlara?

Günün anlam ve önemine binaen yazdığım şu satırları bitirmeden önce birkaç şey daha hatırlatmak istiyorum.

Hepimiz biliyoruz ki ‘3 Aralık’ gerçek anlamda ‘Dünya Engelliler Günü’ bunu anlayamayıp engellilerin gününü kutlayanlar var. Arkadaş neyi kutluyorsunuz ki, engelli birine engelliler günün kutlu olsun demek yerine yerin dibine girmek daha makul olabilir aklı başında kişiler için. Sanki engellilik güzel bir şeymiş gibi, iyi bir şeymiş gibi 3 Aralık tarihini fırsat bilip kutlama sırasına katılmak inanın çok trajikomik. Oldu olacak akşam saat 21.00 de havai fişekte patlatın da tam kutlama olsun. Hatta hızınızı almadıysanız bando mızıka ve mehter takımını da davet edin bundan sonraki 3 Aralık masal anlatma günlerine.

Biz yanındayız anlamında hatırlamaksa anlarım ama kutlamaksa bu çok saçma, hele bir de hediye falan vermiyorlar mı kutlamanın ardından işte bu tam bir fiyasko oluyor. Engelinizin karşılığı değil ama kusura bakmayın der gibi. Hasta birine gidip ‘hadi uğurlar olsun’ deyip 3-5 metre beyaz kumaş vermek gibi bir şey bu.

Buradan 3 Aralık dünya engelliler günü neden var onu yazayım da herkes öğrensin.

3 Aralık dünya engelliler günü, engellileri kutlamak, onlara özel bir gün vermek için falan belirlenmemiş. Tam tersine sağlamları kontrol etmek amaçlı belirlenmiş.

Engellilerin sorunları çözülüyor mu, onlarında diğer insanlar gibi yaşayabilecekleri ortamlar yaratılıyor mu, engellilerin sosyal yaşama katılmasında karşılarına çıkan engeller ortadan kaldırılıyor mu?

İşte gerçek 3 Aralık dünya engelliler günü bu, yani engellilerin yaşam şartlarını iyileştirmesi gerekenlerin denetlendiği gündür engelliler günü.

Bizim ülkemizde ise maalesef yine işin kolayına kaçılıyor. Araştırmak yerine gördüğü, okuduğu neyse onu koyuyor sofraya aşçı, buyur buradan ye dercesine. İçindeki anlamı düşünmeden, inceliğini anlamadan, ifade edileni kavramadan, kuru kuruya yaşıyoruz hayatı.

Bugün ‘3 Aralık masal anlatma günü’ demiştim yazımın başında. Bir masalda ben anlattım sizlere, bilmem beğendiniz mi?

Masal konusunda onlar kadar başarılı olamasam da idare edin artık.

Dilimin döndüğü kadarıyla yazıya dökmeye çalıştım düşüncelerimi. Sürçülisan ettiysem affola…

(Eski site okunma sayısı – 1209)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.