Güncel Haber: Başkan Gökhan Engelli Personeli İle Buluştu *** Mutlu Son "Merve" Kazandı *** Kaymakam Abacı Burhanlı Köyünde *** Eşit Bir Dünya Kurmaya Kararlıyız *** Gelibolu’da Engelliler Günü Etkinliği *** Başkan Özacar, Engelliler Derneğini Ziyaret Etti *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Bugün Günlerden Çanakkale

Çanakkale Deniz Zaferinin 100.yılı kutlanıyor yurdumun dört köşesinde. Bugün, ama sadece bugün onları anlamaya çalışıyor o savaşta canlarını, geleceklerini hiç düşünmeden gözleri arkada kalmadan sırf evlatları rahat ve özgür yaşayabilsinler..

Bugün Günlerden Çanakkale
Yayınlanma: Güncelleme: 287 Okuma

Çanakkale Deniz Zaferinin 100.yılı kutlanıyor yurdumun dört köşesinde.

Bugün, ama sadece bugün onları anlamaya çalışıyor o savaşta canlarını, geleceklerini hiç düşünmeden gözleri arkada kalmadan sırf evlatları rahat ve özgür yaşayabilsinler diye tek dertleri vatanlarını düşman işgalinden kurtarabilmek olan yiğitlerin torunları.

Sadece bugün diyorum çünkü, bu etkinlikler biter bitmez o atmosferden çıkılıp hayatın gerçekliğine dönecek bunca insan yeniden. Ve yaşanılan yaşandı, vay be ne zorluklar çekmişler, minettarız onlara gibi süslü kelimeler kullanılacak.

Çok duygusal olanlar belki birkaç damla gözyaşı dökecek sonra hepsi arkada bırakılarak bugün yaşamaya çalışılacak onca insan tarafından. Belki bu hafta herkes sosyal medyada profil resimlerini Çanakkale olarak değiştirecek, işte hepsi bu.

Taa ki 25 Nisandaki kutlamalara kadar hayat gailesi devam edecek. Ben de Çanakkale’de can vermiş şehit torunu olarak, iliklerime kadar bu günü hissedenlerdenim. Ama sadece bugün değil, hemen hemen hergün düşünüyorum o genç yaşlı demeden yurdun dört bir köşesinden canlarını dişlerine katarak gelen yiğitleri, belki de yaşadığım bu Mukaddes topraklardan ötürü.

Bazen düşünürüm, sen yurdun dört bir yanını gez, Edirne’den Kars’a kadar her yerde yaşa, dön dolaş dedenin can verdiği bu güzel memlekette dallanıp, budaklan. Tevafuğun bundan güzeli olur mu?

Daha da ilginci babasını hiç görmeden büyümüş baba dedem 18 Mart günü Hak’ka kavuştu ve hiç görmediği babasına. Tıpkı puzzle parçaları gibi. Her şey birbiriyle öyle güzel bağlantılı ki.

Sonra yine düşünüyorum, kalkıp gelseler bugün yanımıza, biz size böyle mi bir memleket bırakmak için çarpıştık deseler, ne diyeceğiz onlara, hangi yüzle bakacağız yüzlerine, ne cevap vereceğiz?

Layık olabildik mi onlara, hakkıyla onların misyonunu sürdürebildik mi? Onlar cehennemi göğüslerini siper ederek söndürdüler, bir Cennet bıraktılar hepimize. Bizse sen, ben kavgasıyla Cehenneme çevirdik yine bu canım Vatan’ı.

Çanakkale bir destandır, Çanakkale kandır, candır. Her karış toprağı kutsaldır, Çanakkale, Gelibolu yaşayan tarihtir. Bu topraklara gelip görmeyen bence ahde vefasızdır.

Ne güzel demiş büyük şair Mehmet Akif;

Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı
Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı
Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı…!!!

Bu idrakte olabilmek ve yaşayabilmek duasıyla, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu vatan için hiç düşünmeden canlarını feda eden tüm şehitlerimize teşekkürü bir borç bilirim. Ruhun şad olsun dedeciğim, ruhunuz şad olsun yiğitler.

Sevgilerimle…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.