Son Dakika Haberler

Çanakkale Kentsel Dönüşüm Projesi

Çanakkale Kentsel Dönüşüm Projesi
Okunma : 218 views Yorum Yap

Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Esra Yüksel, Çanakkale Belediye Meclisinin Ağustos ayı meclis toplantısında sosyal konutlara dair görüşmeler sonrasında konuya dair açıklama yaptı.

Yüksel açıklamasında şu ifadelere verdi;

“Çanakkale Belediyesi’nin yaklaşık 8 yıldır dillendirdiği; ancak çeşitli gerekçelerle sonuca erdiremediği ve bölge sakinlerinin depreme dayanıksız konutlarda endişe ile çözüm beklediği Sosyal Konutlar Bölgesi’nde, kentsel dönüşümden yararlanabilecek bir Proje için gerekli olan İmar Planı Değişiklik Teklifi, belediye meclisinde oy birliği ile kabul edildi.

Yüksek riskli deprem bölgesinde yer alan şehrimizde, deprem riski taşıyan Sosyal Konutların dönüşüme girip yenilenmesi ve bölge sakinlerinin can güvenliğinin sağlanması büyük önem arz ediyor. Belediye Meclisi AK Parti Grubu olarak bu gerçeği göz önünde bulundurarak meclis toplantılarında bu konuyu sürekli gündemde tuttuk ve sorguladık.

En son geçtiğimiz kasım ayında, risk tespiti yapıldığı halde tahliye ve dönüşümün başlamamasının yasaya aykırı olduğunu vurguladık. Nihayetinde Belediye İmar Müdürlüğü, kentsel dönüşüm yasasına uygun bir proje hazırladı. Bölgede kentsel dönüşüm mevzuatına uygun bir projenin başlayabilmesi için gereken imar plan tadilatını dün olağanüstü meclis toplantısında onayladık. Uzun süredir sürüncemede kalan bu konuyla ilgili gelinen noktada Belediye Meclisi AK Parti Grubu’nun ısrarcı ve yapıcı muhalefetinin etkili olduğunu vurgulamak istiyoruz.

Çanakkale Belediyesi’nin sorumluluğunda olan Sosyal Konutlar Kentsel Dönüşüm Projesi’ni bundan sonraki süreçte de aynı kararlılıkla takip edip, gerekli olduğunda öneri, görüş ve çekincelerimizi sunmaya devam edeceğiz. AK Parti Grubu olarak tek temennimiz, yıllardır deprem tehlikesi altında dayanıksız konutlarda yaşayan vatandaşlarımızın risk taşımayan yenilenmiş konutlarına gönül rahatlığıyla yerleşebilmeleridir” dedi.