Son Dakika: Bu Cana Yardım Edecek Kimse Yok Mu? *** Gelibolu’da TSM Bahar Konseri Verildi *** Şehit Ağırman Gelibolu’da Toprağa Verildi *** 19 Mayıs Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı *** Gelibolu’da 19 Mayıs Törenleri Yapıldı *** Gelibolu’da Klasik Müzik Rüzgarı Esti *** Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Çanakkale Tabip Odası “Bonzai”

Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu adına Dr. Hülya Görgün bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklama şöyle: Günümüzde adını, genç ölümlerin nedeni ve yapılan operasyonlarda ele geçirilen madde olarak duyduğumuz Bonzai;..

Çanakkale Tabip Odası “Bonzai”
Yayınlanma: 324 Okuma

Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu adına Dr. Hülya Görgün bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklama şöyle:

Günümüzde adını, genç ölümlerin nedeni ve yapılan operasyonlarda ele geçirilen madde olarak duyduğumuz Bonzai; kullanımı gençler arasında giderek yaygınlaşan, esrara benzer etkilere neden olan sentetik bir psikoaktif maddedir.

Kullananlar Bonzainin değişik bitkilerden elde edilen doğal bir madde olduğu şeklinde yanlış bir bilgiye inanmaktadır. Dozaj ve içerik açısından yapıları tam olarak bilinmeyen bu maddelerin giderek artan kullanım yaygınlığı son zamanlarda çok sayıda kişinin sağlığını önemli ölçüde etkilemektedir.

Uzun süre internet ortamında satışı yapılan, yüksek bağımlılık potansiyeli olan ve hiçbir tıbbi yararı olmayan bu maddeler Türkiye’de emniyet tarafından ilk olarak 2010 yılının Mayıs ayında tespit edilmiş ve 2011 yılında yasadışı maddeler sınıfına alınmış ve alınması, satılması, kullanılması ve bulundurulması suç kapsamında değerlendirilmeye başlanmıştır.

Ülkemizde 2009 yılından itibaren büyük kentlerde görülmeye başlayan Bonzai kullanımı, hızla artmıştır. Kullanım yaşı 18-30 yaşlar arasında iken 13-14 yaş grubuna kadar düşmüştür.

Ergenlerin madde kullanımı daha çok bir arada gerçekleştirdikleri bir davranıştır. Bu sadece kültürel olarak şekillenen veya sosyal olarak kontrol edilen bir davranış değil neredeyse tamamen bir grup davranışı olarak ortaya çıkmaktadır. Akran etkisi tüm maddelerin kullanımında olduğu gibi bonzai kullanımında da önemli bir etkiye sahiptir. Gençlerin maddeyi ilk kez denemesi sıklıkla merak etme, hayır diyememe, arkadaş grubu içinde kabul görme ve en önemlisi zararları ve etkileri hakkında doğru bilgi sahibi olmamaları nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Maddenin ilk kullanımından sonra çok çeşitli belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler saniyeler, dakikalar içinde oluşabilmektedir ve hem fiziksel hem de psikolojik etkileri içermektedir. Duygu-durumda yükselme, uyarılmışlık hali, rahatlama, bazı kişilerde korku, kaygı, panik hali, algıda değişiklikler, gerçek dışı yaşantılar görülebilir. Maddenin etkisi çoğunlukla 3-4 saat içinde kaybolur bazı durumlarda daha uzun sürebilir. Sonrasında çökkünlük, sinirlilik, huzursuzluk, uykusuzluk gibi günlük yaşantıyı olumsuz etkileyen belirtiler ortaya çıkar ve

kişi yeniden başlangıçtaki etkiyi elde etmek için madde kullanımı tekrarlar ve süreç içinde bağımlılık dediğimiz “beyin hastalığı” gelişir.

Bonzaçocukinin yaşamı tehdit eden ciddi fiziksel etkileri olduğu da bilinmektedir. Solunum ve kalp damar sistemi üzerine olan etkileri, çarpıntı, ritim bozukluğu, göğüs ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir. Akut böbrek yetmezliği gibi diğer sitemlerin etkilendiği olgular, ani ölüm ve kalp krizi sonucu yaşamını kaybeden vakalar bildirilmektedir.

Ancak, tüm diğer bağımlılıklarda olduğu gibi bu durumda tedavi edilebilir bir durumdur. Tedavisi kişide ortaya çıkan belirtilere özgüdür, temelde yaşam ve davranış değişikliklerini içerir.

Özetle, Sentetik kannabinodiler diğer adıyla bonzai ve türevleri sağlığa zararlıdır, birçok ciddi bedensel ve ruhsal bozukluğa neden olabilmekte, yaşamı tehdit edici durumlar ortaya çıkmaktadır.

Önemli olan tek tek kişilerin ve sonuç olarak toplumun sağlığına da zarar veren bu maddeden korunmaktır.
Çocukların ve gençlerin arkadaş çevresinin tanınması, gençlerle iletişim kurulması, ailelere eğitim verilmesi, bu konuda okullarda doğru, düzenli bilgilendirmelerin yapılması; madde kullanımı ve bağımlılıklardan KORUNMAYI SAĞLAYACAKTIR.

Bunun için de kamu kurumlarının, ailelerin ve gençlerin bu konunun uzmanları tarafından doğru ve etkili bir şekilde bilgilendirilmesi gerekmektedir. Madde bağımlılığından korunmanın en iyi yolu mümkünse maddeyle hiç karşılaşmamaktır.

Bu kadar önemli ve hassas bir konu üzerinde Çanakkale Tabip Odası olarak halkın sağlığını korumak ve önleyici tedbirler almak konusunda kamusal sorumluluk hissedilmektedir. Bu nedenle de öncelikle gençlerin ve ailelerinin bağımlılık yapıcı maddeler konusunda doğru ve etkili bir şekilde bilgilendirilmesini amaçlayan çeşitli kamu kuruluşlarıyla işbirliği içinde olacak proje çalışmaları hazırlanmaktadır.

Bu bağlamda Çanakkale Tabip Odası tarafından Yönetmen Erkan Özcan’dan kısa bir filim çekmesi istendi, amacımız daha fazla kişiye ulaşmak ve doğru bilgiyi paylaşmaktı. Odamız adına, kamu yararına, eğitim amaçlı “BİR TUTAM ZEHİR” isimli bu filmin çekimi kısa bir süre önce gerçekleşti.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.