Son Dakika: Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Çanakkale Tabip Odası Dr. Ayşe Güneş Basın Açıklaması

Çanakkale Tabip Odası Başkanlığı, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu tarafından Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada; “Bugün..

Çanakkale Tabip Odası Dr. Ayşe Güneş Basın Açıklaması
Yayınlanma: 348 Okuma

Çanakkale Tabip Odası Başkanlığı, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu tarafından Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada; “Bugün burada bulunma sebebimiz Çanakkale Tabip Odası Başkanı ve TTB Kadın Hekimlik Kolu üyemiz olan Dr. Ayşe Güneş’in 1 Nisan Cumartesi günü kız çocuklarını babalarına teslim etmek için aracıyla geldiği Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Acil Servisi önünde, bir yıl önce boşandığı eski eşi Dr. Niyazi Akay tarafından kızlarının ve birçok vatandaşın gözü önünde bıçaklı saldırıya uğramasıdır.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu pek çok alanda kol olarak ayrıca diğer kadın örgütleri ile iş ve eylem birliği içinde mücadele vermektedir. Bu alanların en önemlilerinden biri de toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleme ve cinsiyetçi şiddeti önleme mücadelesidir.

Son olarak, 2021 yılında gerçekleştirilen TTB 73. Büyük Kongresi’nde, kadın hekimlerin çok büyük emeği ve deneyimleriyle oluşturulan “Cinsel Şiddeti Önleme ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekleme Yönergesi” oybirliği ile kabul edilmiştir. Bu yönergenin amacı; hekimlerin, meslektaşlarına veya hastaları da içinde olmak üzere üçüncü kişilere yönelik cinsiyet, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği veya bir başka temelde ayrımcılık göstermesini; cinsel şiddeti ve kadına yönelik her türlü şiddeti önlemek ve bunların kaynağı olan toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmektir.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin mevcut politikalar tarafından beslendiği, derinleştirildiği ülkemizde ve benzerlerinde inşa edilen toplumsal erkeklik; eğitim düzeyi, meslek grubu, sosyokültürel düzey, din, dil, sınıf ayrımı tanımamaktadır. Yaratılan bu zehirli erkeklik kadını birey olarak görmemekte, malı gibi sahiplenmekte, her koşulda üzerinde hak iddia edip tahakküm kurma, eziyet etme, gerekirse hayatını elinden alma yetkisine sahip olduğunu iddia etmektedir. O yüzden ülkemizde her gün ortalama 3 kadın cinayeti işlenmekte kadına şiddet ile ilgili haber duymadığımız gün geçmemektedir.

Bu anlayış tüm kurumların hücrelerine kadar işlemiş, aile kurumu, devlet kurumları, hukuk sistemi, kolluk kuvvetleri erkeği kollayan kadını suçlayan, suçu görmezden gelen, gerektiğinde kol kırılsın yen içinde kalsın anlayışıyla zorbalığa maruz kalan kadınların yaşamını iyice zorlaştırmış onları yalnız bırakmıştır.

O yüzden her zaman olduğu gibi bir kez daha tekrar ediyoruz. Kadın cinayetleri politiktir. Ancak politik düzenlemelerle önlenebilir.

Bizler de Türk Tabipleri Birliği Kadın Sağlığı ve Kadın Hekimlik Kolu olarak mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Hiçbir kadın ve hiçbir meslektaşımız yalnız değildir! Dr. Ayşe Güneş yalnız değildir! Ne yazık ki kendisi de bir meslektaşımız olan Dr. Niyazi Akay’ın üyemizin canına kasteden eylemini tekrarlamaması için sorumlu tüm kurumlar tarafından gerekli önlemler alınmalıdır. Tüm mücadelesi boyunca Dr. Ayşe Güneş’in sonuna kadar yanındayız! Yaşasın Kadın Dayanışması” denildi.

Haber: Osman Okan

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.