Son Dakika: Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Çanakkale’de Tapolca Parkı Açıldı

Çanakkale 59. Uluslararası Troia Festivali programı kapsamında Tapolca Parkı’nın açılışı yapıldı. Çanakkale’de Macaristan’dan Kardeş Kent Tapolca’nın ismi verilen parkın açılış töreni gerçekleştirildi. Tapolca Parkı açılış töreninde yapılan konuşmalarda ilk olarak..

Çanakkale’de Tapolca Parkı Açıldı
Yayınlanma: 439 Okuma

Çanakkale 59. Uluslararası Troia Festivali programı kapsamında Tapolca Parkı’nın açılışı yapıldı.

Çanakkale’de Macaristan’dan Kardeş Kent Tapolca’nın ismi verilen parkın açılış töreni gerçekleştirildi.

Tapolca Parkı açılış töreninde yapılan konuşmalarda ilk olarak söz alan Çanakkale Fahri Hemşehrisi ve Macaristan Müsiad Temsilcisi Fadıl Başar; “2018 yılından bu yana iki kardeş kent birlikte yol alıyor. Her iki ülkenin dostluğu için, iki belediye başkanımız da çok güzel temeller attılar. Bunun da üzerine koyarak gidiyoruz. Bu nedenle her iki başkanımıza da teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Tapolca’da Çanakkale Parkı Açacağız

Törende konuşan Tapolca Belediye Başkanı Dobo Zoltan, parka Tapolca isminin verilmesinden dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek; “Her iki milletin ve her iki şehrin arasındaki dostluğu ilerletecek olan bu parkın açılışında bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Şu anda ortak kahramanımız olan Atilla’nın karşısında bulunmaktayız. Burada Tapolca yazan bu tabelayı görenlerin, Tapolca’nın nerede olduğunu merak edeceğini ve bizi mutlaka ziyaret edeceğinizi düşünüyorum. Şu anda biz de bir hazırlık yapıyoruz. Bir yıl içerisinde Sayın Belediye Başkanımız ile birlikte Tapolca’da Çanakkale Parkı’nın açılışını yapmayı planlıyoruz” dedi.

Ortak Bir Tarih ve Kültürümüz Var

Açılış töreninde son olarak söz alan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise; “Bugün özel bir gün. Tapolca Belediye Başkanımız, Tapolca’dan gelen konuklarımız ve Fahri Hemşehrimiz Fadıl Bey ile beraber 2018 yılında kardeş kent sürecini başlattığımız Tapolca Kenti’nin ismini verdiğimiz parkın açılışını yapıyoruz. Gördüğünüz gibi burada Büyük Hun İmparatoru Atilla var. Atilla bizim ortak kahramanımız ve Hunlar ortak atamız. Orta Asya’dan bir kol kuzeyden Gagavuzya üzerinden Macaristan’a gidiyor. Bir kol ise Güney’den Anadolu’ya geliyor. Dolayısı ile Tapolca ile kardeş kent olmamızın nedeni, ortak bir tarihe ve kültüre sahip olmamız. Daha önce de Macarlar ile işbirliğimiz var. Özellikle de Galiçya Cephesi’nde. Budapeşte’de Galiçya Cephesi’nde savaşmış şehitlerimiz için bir şehitlik var. Ve sevgili dostumuz Zoltan, her 18 Mart’ta oraya gidip saygı duruşunda bulunuyor. Özellikle Zoltan’ın bağlı olduğu siyasi parti, kendilerinin Türk kökenli olduğunu ve açıkça da bunun siyasetini yapan bir parti. Onun için birlikteyiz ve beraberiz” dedi.

Bu Park Kardeşlerimize Armağan Olsun

Konuşmasını sürdüren Başkan Gökhan; “Parkımıza, ortak değerimiz ve ortak tarihimiz olması nedeni ile Büyük Hun İmparatoru Atilla’nın büstünü koyduk. Bunun yanında da Galiçya Cephesi’ndeki şehitlerimizi anmak amacı ile de parkımızda onlara da bir köşe ayırdık ve birazdan da onların anısına birer zeytin ağacı dikeceğiz. Bu park kardeşlerimize armağan olsun ve kardeşliğimiz gibi daim olsun” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından, park içerisine yapılan Galiçya Cephesi Anıtı önüne iki kardeş kentin dostluklarını simgelemek amacı ile zeytin ağaçlarının dikilmesi ile tören sona erdi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.