Son Dakika: Bülent Turan; “Ekmekle Oynayanın Derdi Bitmez” *** Bayram Geleneği Sağlığınızı Bozmasın *** Gelibolu’da Yaz Spor Okulları Başlıyor *** “Dünya Okyanuslar Günü” Çalıştayı Yapıldı *** Makam Aracı İçin İhale Yapılacak *** Çanakkale Cephesi Kartpostal Sergisi Açıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Çanakkale’de Yaya Olmak!

İda Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu adına Başkan Dr. İlhan Pirinçciler, “Çanakkale’de Yaya Olmak” başlıklı bir basın açıklaması yaptı. İda Dayanışma Derneği Başkanı Dr. İlhan Pirinçciler’in basın açıklaması şöyle: 25 Mart..

Çanakkale’de Yaya Olmak!
Yayınlanma: 129 Okuma

İda Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu adına Başkan Dr. İlhan Pirinçciler, “Çanakkale’de Yaya Olmak” başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

İda Dayanışma Derneği Başkanı Dr. İlhan Pirinçciler’in basın açıklaması şöyle:

25 Mart 2016 Cuma günü meydana gelen kazayla, Oya Tırpan’ın ani ve feci ölümü, insanların sesli düşünmelerine sebep oldu. Çanakkale bazı gerçekleriyle yeniden yüzleşti. “Yaşlı kadına belediye otobüsü çarptı” diye verilen haberden sonra halk, farklı platformlarda tepkilerini dile getirdi. Bazıları belediye şoförlerine yüklendi, bazıları onları savundu. Ancak, kimin haklı olduğunun ötesinde belki de düşünülmesi gereken, bu yorumların altında yatan nedenlerdi. Özetle Çanakkale’de şehir içi trafiğinde bir tıkanma ve alınması gereken acil önlemler var…

Çanakkale’de yaşanan trafik kargaşası, herkesin malumu. Özellikle yayalar, sürücülerin onları yok saymalarından her zaman şikayetçi. Karşıdan karşıya geçerken, yaya geçitlerini güvenli bir şekilde kullanabilmek pek mümkün değil. Çünkü adımınızı attığınız an size doğru hızla sürülen bir araçla burun buruna gelme ihtimaliniz çok yüksek.

Kurallar önemsenmediğinden mi yoksa bilinmediğinden midir, Çanakkale’de yaya olmak gerçekten zor bir meşguliyet. Ayrıca, -yolcusuna gayet saygılı ve dikkatli olanları tenzih ederek- bazı belediye otobüs şoförleriyle şehir içi yolculuk yapmanın güçlüklerinin de altını çizmekte fayda var. Uçarcasına hız yapılarak ve her frende savrularak gidilmeye çalışılan yol, çoğu zaman yolcular için bir eziyete dönüşebiliyor. Yapılan uyarıların, yolcu olarak size azar şeklinde dönmesi de olayın başka bir yönü. Bu yüzden, Oya Tırpan’ın ölümüyle sonuçlanan kazada, kimin kusurlu olduğunun çok da bir önemi yok. Karşıdan karşıya geçmeye çalışırken, “yaya geçidi bir araç tarafından kapatıldığı için belediye otobüsünün önünden geçmeyi tercih etmesi ve şoförün görüş açısında olmadığından otobüsün altında kalarak can vermesi” herkes tarafından farklı yorumlanabilir.

Çanakkale kent içi trafiğinde; acilen belli saatler için de olsa, araç trafiğine kapatılması gereken yollar, yaya geçitlerinde alınacak ek önlemler, araçların kesinlikle park yasaklarına uyması gibi önlemler İl Trafik Komisyonumuzun görev sahası içinde duruyor. Kent hakkı, yayaların hakları öncelikle gözetilmelidir.

1. Yayanın; fiziksel ve ruhsal sağlığını korumaya uygun koşullar sunan kamu alanlarının nimetlerinden özgürce yararlanma ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı vardır.

2. Yayanın; motorlu taşıt değil, insan ihtiyaçlarına göre şekillenmiş kent merkezlerinde yaşama hakkı vardır.

3. Çocuklar, yaşlılar ve engellilerin kendi zaafiyetlerini şekillendirmeyen ve kolay sosyal ilişkiye izin veren kentsel düzenlemelere sahip olmaya hakları vardır.

4. Engellilerin bağımsız hareketliliklerini sağlayacak ulaşım sistemlerine, kamusal düzenlemelere, uyarı, işaretleme sistemlerine ve taşıt araçlarına sahip olmaya hakları vardır.

5. Yayanın, izole yaya bölgelerine değil kentin düzeniyle uyumlu, ulaşılabilir, kısa ve makul bağlantıları olan yaya alanlarına sahip olmaya hakkı vardır.

Oya Tırpan. Kilitbahir’in Oya teyzesi… Gözleri ışık saçan, bütün canlılara gösterdiği şefkati ve güler yüzüyle tanınan, sevgi dolu bir yürekti kaybettiğimiz. Sokağında baktığı kedileri, eşi Kemal amcayla birlikte bütün köyü dolaşıp besledikleri sokak köpekleri onsuz kaldılar şimdi. Komşuları, sevenleri, her alışverişinden sonra simit getirdiği feribot çalışanları, onun sıcak bir günaydınından mahrumlar artık. Kısaca, adı geçtiğinde, herkesin sıcak bir tebessümle anacağı bir Oya teyzeydi o. Sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.