Son Dakika: Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Çernobil Kanser Yapmadı mı?

Çernobil kanser yapmadı mı? Ergene nehri zehir saçmıyor mu? Çanakkale Tabip Odası Başkanlığı tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklama şöyle: Edirne Valiliği tarafından, mesleği ve hekimlik uygulamaları ile ilgili..

Çernobil Kanser Yapmadı mı?
Yayınlanma: 423 Okuma

Çernobil kanser yapmadı mı? Ergene nehri zehir saçmıyor mu?

Çanakkale Tabip Odası Başkanlığı tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklama şöyle:

Edirne Valiliği tarafından, mesleği ve hekimlik uygulamaları ile ilgili açıklama yaptı diye geçtiğimiz günlerde görevden alınan Uzm. Dr. Dilek Tucer’in yanındayız.

Halkın sağlığını ilgilendiren aynı açıklamaya bizler de imzamızı atıyoruz. Biz hekimler ve meslek odalarımız mesleğimizin bize verdiği kamusal sorumluluk gereği, insanların önce hastalanmamasını sağlayan ve bunun için her türlü koruyucu ve önleyici tedbirleri alan meslek grubuyuz.

Her türlü kanser olgusunda genetik yatkınlık ile birlikte çevresel olumsuz faktörlerin ne kadar etkili olduğu tartışılmaz bir bilimsel gerçek iken; meslektaşımız Dr. Dilek Tucer’in Ergene nehri zehir akıyor ve Ergene nehrinden sulanan arazilerden yenen pirinçler mide barsak kanser vakalarını arttırıyor açıklaması nasıl bir suç unsuru içeriyor?

Ergene nehri zehir saçmıyor mu?

Sayın Edirne Valiliği; büyük olasılıkla konuya dair açıklamayı ve cümleleri okumadan yüksek makamlardan aldığı talimatla, Bakanlık soruşturmacı müfettişlerini bile beklemeden nasıl böyle bir tasarruf da bulunabilir.

Sayın meslektaşımızın ilgili açıklaması Edirne Kamu Hastaneleri Birliği sekreterliğinin düzenlediği periyodik ve halka yönelik bilgilendirme toplantısında yapılmıştır. Söz konusu açıklama sadece Ergene nehrinin zehir aktığından ve yenen pirinçlerin insan sağlığına zararlarından bahsedilmemiştir. Kanserin yaygınlaşması, çevre kirliliği, tedavi olmak arzusuyla tüketilen otların zararları, büyük umutlarla insanların bel bağladığı umut tacirleri gibi halkın sağlığını ilgilendiren çok değerli başka konuları da içermektedir. Bu şekilde halkta bir duyarlılık yaratmaya çalıştığı çok açıktır.

Açıklama bilimsel mesleki gözlem ve projeksiyonlara dayalı son derece doğru bir açıklamadır.

Bizler aşağıda imzaları bulunan Ege ve Marmara Bölgesi Tabip Odaları olarak meslektaşımız Dr. Dilek Tucer’e yapılan bu yasa dışı hukuk dışı uygulamayı kınıyoruz.

Edirne Valiliğine ve Sağlık Bakanlığına hekimliğime dokunma diyoruz.

En kısa zamanda Edirne’ye giderek meslektaşımız ile yan yana gelip birlikte duracağımızı kamuoyu ve halkımız ile paylaşıyoruz.

Bu basın açıklaması Ege ve Marmara Tabip Odalarıyla eş zamanlı yapılmış olup destek veren odalar;

Aydın Tabip Odası, Balıkesir Tabip Odası, Bursa Tabip Odası, Çanakkale Tabip Odası, Çanakkale Ses Şubesi, Denizli Tabip Odası, İstanbul Tabip Odası, İzmir Tabip Odası, Kırklareli Tabip Odası, Kocaeli tabip Odası, Muğla Tabip Odası, Manisa Tabip Odası, Tekirdağ Tabip Odası, Uşak Tabip Odası.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.