Son Dakika: Troyalı Melek Resim Sergisi Açıldı *** Geliboluspor’da Yeni Yönetim Belirlendi *** Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

CHP Gelibolu İlçe Başkanlığı Suç Duyurusu

CHP Gelibolu İlçe Başkanlığı, imam Mehmet Mutlu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Bilindiği üzere Gelibolu Gazi Süleyman Paşa Cami imamı Mehmet Mutlu, sosyal medya platformunda yapılan bir paylaşımın altına..

CHP Gelibolu İlçe Başkanlığı Suç Duyurusu
Yayınlanma: 645 Okuma

CHP Gelibolu İlçe Başkanlığı, imam Mehmet Mutlu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Bilindiği üzere Gelibolu Gazi Süleyman Paşa Cami imamı Mehmet Mutlu, sosyal medya platformunda yapılan bir paylaşımın altına “Mustafa Kemal’in itleri öyle düşünüyor” yazmasından dolayı büyük tepki çekmişti. Bu paylaşımın gündeme düşmesinin ardından oluşan tepkiyle birlikte CHP Gelibolu İlçe Başkanlığı, imam Mehmet Mutlu hakkında suç duyurusunda bulunulacağı açıklaması yapmıştı.

CHP Gelibolu İlçe Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Sosyal medya platformunda bir sayfada yayımlanan bir paylaşıma yaptığı çirkin ve kabul edilemez yorumu dolayısıyla, Gazi Süleyman Paşa Cami imamı Mehmet Mutlu hakkında, CHP Gelibolu İlçe Başkanlığı olarak, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunarak, konu hakkında basın açıklaması yaptık.

Bizleri destekleyen, yanımızda bulunan herkese teşekkür ediyor, ayrıca sadece destekleyerek değil, aynı fikirde olan Atatürkçüyüm diyen, Ata’mızla gurur duyup, bu durumdan rahatsız olanları da, bireysel olarak yada sivil toplum örgütü olarak yada nasıl uygun görüyorlarsa, siyaset gözetmeksizin tepkilerini resmiyete dökmeye davet ediyoruz” denildi.

CHP Gelibolu İlçe Başkanı İsmail Parlak, daha sonra pazar yerinde bulunan parti seçim bürosu önünde bir basın açıklaması yaptı.

CHP Gelibolu İlçe Başkanı İsmail Parlak, “Şikayet dilekçelerini Gelibolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim ettiklerini ve bu konunun takipçisi olacaklarını belirterek, “Gazi Süleyman Paşa Cami (büyük Cami) imamı Mehmet Mutlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün sevenlerine ve siyasi takipçilerine “Mustafa Kemal’ itleri” diyerek hakaret etmiştir. Mutlu’nun bu çirkin sözleri üzerine sosyal medyada çok büyük bir tepki olmuştur. Biz de Millet İttifakı CHP, Saadet Partisi ve Demokrat Parti olarak bu davranışı esefle kınıyoruz” dedi.

CHP Gelibolu İlçe Başkanı İsmail Parlak; “Gelibolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek Mehmet Mutlu hakkında suç duyurusunda bulunduk. Adı geçen şahsın görevden alınması için gerekli makamlarla görüşerek, konunun sonuna kadar takipçisi olacağız.

Atatürk’ün sayesinde o mevkilerde görev yapanlar, haddini aşıp provokasyon yaparak insanları sokağa dökmeye ve bölmeye çalışıyorlar. Biz bu oyuna gelmeyeceğiz.

Din adamlığı saygınlık ister, eğitim ister. Ata’sına ve ülkesine bağlılık ister. Bunlara sahip değilseniz o görevde bir gün dahi durmayacaksınız. Atatürk ve Cumhuriyet bizim kırmızı çizgimizdir. Biz bu konuda taraf olduk, olmaya da devam edeceğiz.

Atatürk’ü aşağılayıcı ve sevenlerine yapılan bu çirkin paylaşımı yapan Mehmet Mutlu derhal görevden uzaklaştırılmalı ve gerekli cezai işlem yapılmalıdır. Bu konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz” dedi.

CHP Gelibolu İlçe Başkanı İsmail Parlak; Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptıkları şikayet dilekçesinden de bir bölümü okuyarak; “Şüpheli Mehmet Mutlu, Gelibolu ilçemizde Büyük Cami olarak bilinen Gazi Süleyman Paşa Camii’nde imam olarak görev yapmaktadır. Şüphelinin kamu görevi sebebiyle cami ve mescitlerde vakit namazları ile Cuma, bayram ve teravih namazlarını, gerektiğinde cenaze namazını kıldırmak gibi asli görevlerinin yanında, kendisi tarafından veya mahalli müftülükçe hazırlanan Cuma ve bayram hutbelerini okumak gibi görevleri bulunmaktadır. Şüpheli bir kamu görevlisi olarak bağlı bulunduğu Diyanet İşleri Başkanlığının 1982 Anayasasının 136. Maddesiyle “Laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine” getirmekle yükümlü bulunduğu sorumluluğu gerek görev esnasında gerekse özel yaşamında taşıması gerekmektedir. Dinimizin hoşgörüyü ve insan sevgisini esas alan yönü toplumun birleştirici bir unsurudur. Hoşgörü, İslam ahlakının özüdür. Hoşgörü; hiç kimseyi ayıplamamak, kırıcı ve aşağılayıcı olmamak, affedici olmak, farklı inanç ve görüşleri müsamaha ile karşılamak demektir.

Şüpheli gerek dinimizin gerekse Anayasa ve Kanunların kendisine yüklediği görev ve sorumlulukları dikkate almayarak; 30.09.2021 tarihinde Facebook sosyal medya platformunda, kendi resminin yer aldığı Mehmet Mutlu isimli hesap üzerinden Kerim Ay tarafından paylaşılan rahmetli Necmettin Erbakan’ın sözlerinin yer aldığı gönderinin altına “Mustafa Kemal’in itleri öyle düşünüyor” yorumunu yapmıştır. Şüpheli şahıs, Mustafa Kemal olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanı, önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü kastederek, ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü seven ve düşüncelerine bağlı Türk toplumuna it söylemiyle hakaret etmiştir.

İlgili gönderi ve şüphelinin yorumu ekran görselleriyle birlikte 02.10.2021 tarihinde sosyal medyada tepkiyle karşılanarak paylaşılmaya başlanmış ve konu ulusal basına kadar taşınarak toplumda büyük bir infial uyandırmıştır. Şüpheli eylemiyle halkı kin ve düşmanlığa sevk etmiştir. Bununla birlikte ülkemizde Atatürk sevgisi taşıyan tüm topluma ve vatandaşlara karşı hakaret suçu işlemiştir. Şüpheli Mustafa Kemal’in itleri söylemiyle bir bütün olarak Mustafa Kemal Atatürk’ü kastederek Atatürk’e alenen hakaret etmiştir”.

CHP Gelibolu İlçe Başkanlığı’nın basın açıklamasına destek olmak amacıyla CHP Çanakkale İl Yönetiminden İl Sekreteri ve Başkan Yardımcısı Doğan Ateş ve Çanakkale İl Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Çağrı Uğur, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Saadet Partisi Gelibolu İlçe Başkanı Muhammed Erer, Demokrat Parti Gelibolu İlçe Yönetiminden Berkan Dondurmacı, CHP Çanakkale İl Genel Meclis Üyeleri Ali Rıza Sayın ve Nihat Öner, Belediye Meclis Üyeleri, CHP İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ile partili vatandaşlar katıldı.

Saadet Partisi Gelibolu İlçe Başkanı Muhammed Erer’de, Saadet Partisi olarak Çanakkale İl Yönetimi ile birlikte imam Mehmet Mutlu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek; “Toplumun sosyolojik sinir uçlarına kimsenin dokunma hakkı yoktur. Herkesin ve her kesimin dikkat etmesi elzemdir” açıklamasında bulundu.
CHP

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.