Son Dakika: Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

CHP’li Erkek’ten Avukatlar Günü Mesajı

Kendisi de avukat olan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Erkek, mesajında şunları söyledi: “Demokrasinin sacayağı yasama, yürütme ve yargı..

CHP’li Erkek’ten Avukatlar Günü Mesajı
Yayınlanma: 284 Okuma

Kendisi de avukat olan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

Erkek, mesajında şunları söyledi:

“Demokrasinin sacayağı yasama, yürütme ve yargı ise adaletin sacayağı da sav, savunma ve karardır. Bu ayaklardan biri sakatlanırsa adalet tecelli etmez. Adaletin tecelli etmediği yerde demokrasiden bahsedilemez.

Adalet için olmazsa olmazdır savunma. Onun ruhunu bedene kavuşturan ise avukatlardır. Dolayısıyla avukatlar, demokratik hukuk devletinin vazgeçilmez parçasıdır. Avukatlar, eğitimden sosyal güvenliğe, özlük haklarından sav makamıyla eşitliğine kadar günümüzde büyük sorunlar yaşamaktadır. Çoklu baro denilen sistemle Saray’ın arka bahçesi yapılmak istenen avukatlar tüm olumsuzluklara rağmen adalet için çabalamaktadır.

Adaletin ve özelde savunmanın zorla içerisine sokulduğu durumun farkındayız. İşte bu nedenle Millet İttifakı olarak Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Ortak Mutabakat Metnimizde savunmanın temel unsuru avukatlarımız için adalete erişimin, temel hak ve hürriyetlerin korunması ve hukuk düzeninin tesisinin hayati öneme sahip olduğunu vurguladık. Yargının kurucu unsuru olan avukatlık mesleğini anayasal güvenceye kavuşturacağımızı ve çoklu baro uygulamasına son vereceğimizi belirttik.

Yine Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun hükümet programı da olan Ortak Politikalar Metninde savunmayı özenle ele aldık. Ceza yargılamalarında, duruşma düzenini ‘silahların eşitliği ilkesi’ne uygun hale getirecek, iddia makamı ile savunma makamının duruşma salonlarında fiziki olarak eşit konumda olmasını sağlayacağımızı bir kez daha vurguladık.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olan 2023, tüm adaletsizliklerin adaletle ortadan kaldırılmaya başlanacağı yıl olacaktır. Meslektaşlarımızın ve mesleğimizin sorunlarının çözümü için, ülkemizde demokratik hukuk devletini tesis etmek için var gücümüz ile çalışacağız. Bu vesileyle Şubat ayında yaşadığımız depremlerde kaybettiğimiz meslektaşlarımızı rahmetle anarken, 5 Nisan Avukatlar Gününü kutlarım. Tüm meslektaşlarıma adalet için çabaladıkları görevlerinde başarılar dilerim”.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.