Son Dakika: Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

CHP’li Gürer; “Emeklinin Geçinmesi Mucize”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, “Bayram ikramiyeleri asgari ücret tutarında olsun” teklifi TBMM’de görüşüldü ve Cumhur ittifakı oylarıyla reddedildi. Gürer: “Emekli maaşı ile geçinmenin mucize olduğunu belirterek, emeklilerden ilaç..

CHP’li Gürer; “Emeklinin Geçinmesi Mucize”
Yayınlanma: 353 Okuma

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, “Bayram ikramiyeleri asgari ücret tutarında olsun” teklifi TBMM’de görüşüldü ve Cumhur ittifakı oylarıyla reddedildi.

Gürer: “Emekli maaşı ile geçinmenin mucize olduğunu belirterek, emeklilerden ilaç katkı payı kaldırılmalı ve intibak düzenlemesi yapılmalı” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında bin 100 lira olarak ödenen ikramiyelerin asgari ücret seviyesine çıkarılması için Kanun Teklifi verdi. TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Gürer’in teklifi Cumhur ittifakı oylarıyla reddedildi.

Bayram İkramiyeleri Asgari Ücret Kadar Olsun Teklifi Reddedildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, Ramazan ve Kurban Bayramlarında emeklilere ödenen ikramiyelerin asgari ücret seviyesine yükseltilmesi yönünde hazırladığı Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulu’na getirilerek milletvekillerinin oylarına sunuldu.

Bin 100 Lira Olan İkramiye Yetersiz

Kanun teklif üzerinde söz alarak bir konuşma yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önerisi doğrultusunda, iktidar tarafından Ramazan ve Kurban Bayramlarında bayram ikramiyesi verilmeye başlandığını anımsattı. Gürer, 2018 yılında başlayan bayram ikramiyesi uygulamasının bin lira iken en son bin 100 lira olarak emeklilere ödendiğini hatırlattı.

Emeklilerin ekonomik krizden en çok etkilenen kesim olduğuna dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilerin aylıklarının da en az asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini belirtti.

Aylık Bağlama Oranı Yeniden Yüzde 70’e Çıkarılmalı

2008 yılında aylık bağlama oranının AKP iktidarı tarafından yüzde 70’ten yüzde 35’e düşürüldüğünü hatırlatan Gürer, 2000 yılından önceki gibi intibak düzenlemesiyle emeklilerin maaşları iyileştirilmesi ve emekliler için ek ödemenin yüzde 4’ten yüzde 10’a taşınması gerektiğini ifade etti.

Emekliden İlaç Katkı Payı Alınmamalı

Çoğunluğu yaşlı olan emeklilerden ilaç katkı payı alınmaması gerektiğini de belirten Ömer Fethi Gürer, “emeklilerin çoğu yaşlı; bir ayakları hastanede, bir ayakları eczanede. Bunlardan ilaç katkı payı alınması da kaldırılmalı. Aileleriyle birlikte emeklilerin ilaç katkı payının kaldırılması da zaruri bir ihtiyaç durumunda; bunu da siyasi iktidarın dikkatine bir kez daha sunuyoruz. Ayrıca, emeklilerin sendikalaşma talepleri var. Herkesin örgütlü olmasının bir hak olduğu anayasal hakkın emeklilere de tanınması lazım ve emeklilerimiz sendikalarında kendi hakları için mücadelelerini gerçekleştirmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

Emekliye Yakacak Giysi ve Gıda yardımı Yapılmalı

CHP’li milletvekillerinin, Meclis’e sundukları emeklilerin hayatlarını kolaylaştıracak Kanun Tekliflerinden örnekler veren Ömer Fethi Gürer, “Örneğin, bir emekli eğer ekonomik krizin etkisiyle geçim sıkıntısı yaşıyorsa, kira ödemesinde sorunlarla karşılaşıyorsa, emekliler için kira yardımı, yakacak yardımı yapılmalı. Her gün gelen zamlar emeklinin yaşamını gerçekten zorlaştırdı. Giyim, gıda, sağlıklı yaşamın gerekliliği olan ihtiyaçlarını bir emeklinin karşılayabilmesi için en azından açlık sınırının üzerinde bir ücret alması lazım” dedi.

Emeklinin Geçinmesi Mucize

Bugün emeklilerin aldığı ücretlerle geçinebilmelerini ‘mucize’ olarak nitelendiren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Esasında bu ülkede emeklinin birini Maliye Bakanı yapmalı ki ülkede bu emekli maaşıyla nasıl geçiniyorsa bu ülkenin sorunlarına da bu bağlamda çözüm üreten olmalı çünkü emekliye reva görülen bu durum gerçekten acı bir tabloyu da beraberinde yansıtıyor” diye konuştu.

14 Milyon Emekli İktidarı Belirleyecek Güce Sahip

14 milyon emeklinin kendi haklarına sahip çıkması ve kendilerini savunanların yanında yer alması gerektiğine de değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu bağlamda Türkiye’de siyasi iktidarı belirleyecek güce sahip emeklilere sesleniyorum: Biz, sizler için en düşük maaşın asgari ücret olmasını, ayrıca da Ramazan ve Kurban Bayramlarında asgari ücret tutarında Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı ikramiyesi verilmesini bir kez daha Meclis gündemine getirdik. Meclisteki bu teklifimiz doğrultusunda kimin nasıl oy verdiğine de bakın, ona göre durumu değerlendirin diyoruz. Her gün akaryakıtına, elektriğine, doğal gazına, suyuna, ekmeğine, yediğine içtiğine zam gelen emeklinin maaşlarında esasen seyyanen artış da sağlanmalı, TÜİK gibi, emeklinin maaşlarının belirleneceği süreçte belirlediği torbadakiler ile emekliye az ücret almasının yolunu açan kurumların da hakkaniyetle bu süreci doğru yönetmelerini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Gürer’in konuşmasının ardından teklif Meclis Genel Kurulu’na sunuldu. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in teklifi Cumhur ittifakı oylarıyla reddedildi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.