Son Dakika: Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

CHP’li Özgür Ceylan’dan Partizanlık Eleştirisi

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’dan Milli Savunma Bakanına “Partizanlık” Eleştirisi… CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Millî Savunma Bakanlığı 2023 yılı bütçesinin Meclis Genel Kurul görüşmelerinde yaptığı konuşmada, Bakan Hulusi Akar’ı..

CHP’li Özgür Ceylan’dan Partizanlık Eleştirisi
Yayınlanma: 378 Okuma

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’dan Milli Savunma Bakanına “Partizanlık” Eleştirisi…

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Millî Savunma Bakanlığı 2023 yılı bütçesinin Meclis Genel Kurul görüşmelerinde yaptığı konuşmada, Bakan Hulusi Akar’ı Çanakkale’de gençlerle düzenlenen bir toplantı üzerinden eleştirirken, “Siz peygamber ocağı olan asker ocağının temsilcisisiniz. Sıradan biri değilsiniz askerlikten geliyorsunuz. Görevinizi yaparken bakanlığınızın hassasiyeti gereği en az taraf görüntüsü vermeniz gerekmektedir. İlk oyum Erdoğan’a toplantısına katılmak ne demek? Size bağlı ordunun bir partiye yakın durmasını işaret etmekten başka bir şey değildir” dedi.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 2023 Yılı Merkezi Bütçesi’nin Meclis Genel Kurulu’nda devam eden görüşmelerinde Millî Savunma Bakanlığı bütçesi üzerine CHP Grubu adına yaptığı konuşmada Bakan Hulusi Akar’ı ağır bir dille eleştirdi. Özgür Ceylan Millî Savunma Bakanlığı’nın en önemli bakanlıklardan biri olduğunu ifade ederken, “Gözbebeğimiz ordumuzun bağlı olduğu bu bakanlığımız maalesef ki iyi yönetilemiyor değerli arkadaşlar. Özelikle yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yapılan yapısal değişiklikler sorunların büyük bölümünü oluşturuyor. Bunda ayrıca değişen yönetim biçimimizin getirdiği ucube başkanlık sisteminin de payı büyük. Partili Cumhurbaşkanı ülkenin her alanında kimyasını bozmaya devam ediyor” iddiasında bulundu.

Özgür Ceylan bunun en bariz göstergelerinden birinin Çanakkale’de yaşandığını belirtirken, Hulusi Akar’ın 2 Aralık’ta Çanakkale’ye gerçekleştirdiği ziyareti işaret etti. Bakan Akar’ın Çanakkale Programı kapsamında yer alan “İlk Oyum Erdoğan’a Gençlerle Buluşma” toplantısına katılmasının kendilerini üzdüğünü ifade eden Özgür Ceylan, “Sayın Bakan siz memleketime gelirken devletin imkanlarını kullandınız. Recep Tayyip Erdoğan’ın parasıyla gelmediniz. Devletimin askeri, polisi sizi korudu. Bütün masraflarınızı devlet yani bu millet ödedi. Cumhurbaşkanına bağlı olabilirsiniz ama bu millete karşıda bir sorumluluğunuz olduğunu unutmamalısınız. Siz peygamber ocağı olan asker ocağının temsilcisisiniz” dedi.

Özgür Ceylan, TSK mensubu olmanın sıradan biri olmaktan farklı olduğunu belirtirken, “Unutmayın sizi bu devlet okuttu. Yetiştirdi. Görevinizi yaparken bakanlığınızın hassasiyeti gereği en az taraf görüntüsü vermeniz gerekmektedir. İlk Oyum Erdoğan’a toplantısına katılmak ne demek? Size bağlı ordunun bir partiye yakın durmasını işaret etmekten başka bir şey değildir. Defalarca söyledik camiye kışlaya siyaseti sokmayın diye. Dinlemiyorsunuz” diye konuştu. Özgür Ceylan, Milli Savunma Bakanı’nın bir siyasi parti programına katılmasının Ordu üzerinde bir parti vesayetinin önünü açtığını ileri sürerken, bu durumun çok yanlış olduğunu söyledi.

Albay Bakan Yardımcısını Neden Esas Duruşta Selamlar?

CHP’li Özgür Ceylan, konuşmasında Meclis Milli Savunma Komisyonu üyeleri ile Hatay Hudut Karakollarına gerçekleştirdikleri ziyaretlere ilişkin izlenimlerini de aktararak, “Alay komutanı tabur komutanı karakol komutanları gittiğimiz her yerde heyetimizde yer alan Bakan Yardımcısına tekmil verdiler, şeref defterini imzalattılar. Bakan yardımcısı sivil ve sonuna kadar siyasi. Yanına AKP il başkanını da alıp denetime gelse ne diyeceksiniz? O Mehmetçikler hepimizin evladı, siyasete alet edemezsiniz etmemelisiniz” diye konuştu.

Özgür Ceylan darbe girişiminden sonra yapılan bir düzenlemeyle Bakan Yardımcısı gibi çeşitli sivil bürokratlara general rütbeleri verildiğine dikkat çekerek, “Askerlikle hiçbir ilgisi olmayan siyasi bir irade tarafından atanmış bakan yardımcısı bizim üzerimizde. Milletvekillerini bırakın tabur komutanının alay komutanının da üzerinde. Alay komutanı tabur komutanı karakol komutanları gittiğimiz her yerde kendisine tekmil verdiler, şeref defterini imzalattılar. Bakan yardımcısı sivil ve sonuna kadar siyasi. Yanına AKP il başkanını da alıp denetime gelse ne diyeceksiniz?” diye sordu.

Özgür Ceylan, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının vatanın öz evladı olduğunu ifade ederken, “O Mehmetçikler hepimizin evladı, siyasete alet edemezsiniz etmemelisiniz. Evet, ordu siyasi iradenin emrindedir. Ama sivil iradenin de ordunun bu kadar içine girip işleyişini değiştirmesi doğru değildir. Askerlik mesleğinin kendisine özgü dokusu bozulmamalıdır. Güncel siyasete alet edilmemelidir Sayın Bakan” eleştirisinde bulundu.

Özgür Ceylan, TSK’nın bağlı olduğu bir kişinin güncel siyasetin içinde hareket edemeyeceğini ileri sürerken, “Cumhurbaşkanı dün darbeci dediği Sisi’ye bugün el sıkarken köfteleme yapabilir. Kardeşim Esat’tan önce Esed’e sonra tekrar Esat’a dönebilir. 34 askerimizi şehit eden Rusya karşısında el pençe divan da durabilir. Ya da 15 Temmuz’un finansörü dediği Birleşik Arap Emirlikleri’nde samimi pozlar verip asla vermem dediği Kaşıkçı dosyasını da verebilir. Tıpkı Rahip Brunson’u ve gazeteci Deniz’i vermem deyip vermesi gibi sürekli kıvırabilir. Ama Türk ordusu kıvırmaz. Verilen emri ölümü pahasına da olsa yerine getirir. İşte bu nedenle ülkeyi yönetenler büyük sorumluluk altındadırlar ve buna göre hareket etmek zorundadırlar” dedi.

6 Ay Sonra Ülke Liyakatli Bir Yönetime Kavuşacak

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, yaklaşan genel seçim sonucunda Millet İttifakı adayının Cumhurbaşkanı olacağını işaret ederken, “Ama aziz milletimiz rahat olsun, en geç altı ay içerisinde iktidara geldiğimizde ülkemizi yeniden liyakatli bir yönetime kavuşturacağız. Astsubaylarımızın, subaylarımızın özlük haklarıyla ilgili iyileştirmeleri yapacağız. Askeri hastaneleri, askeri okulları yeniden açacağız. EYT mağduru albaylarımızın, emekli binbaşılarımızın, sözleşmeli erlerimizin, uzman çavuşlarımızın, sivil memurlarımızın, askeri sağlık personelimizin sorunlarını biz çözeceğiz. Ve kıvırmayan, tutarlı, net, dürüst politikalarla Mehmetçiğimizin canını koruyacak, tank palet gibi hiçbir fabrikamızı peşkeş çekmeden yandaş için değil halkımız için çalışan yeni bir düzeni kuracağız” diyerek sözlerine son verdi.

Haberin Videosu:

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.