Son Dakika: Bu Cana Yardım Edecek Kimse Yok Mu? *** Gelibolu’da TSM Bahar Konseri Verildi *** Şehit Ağırman Gelibolu’da Toprağa Verildi *** 19 Mayıs Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı *** Gelibolu’da 19 Mayıs Törenleri Yapıldı *** Gelibolu’da Klasik Müzik Rüzgarı Esti *** Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Çiftçinin Hali Duman Ürettikçe Batıyor

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çiftçi Ürettikçe Batıyor. Çiftçinin hali duman, bir yılda 40 büyükbaştan 11 tane kaldı. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde Biga Doğancı..

Çiftçinin Hali Duman Ürettikçe Batıyor
Yayınlanma: 444 Okuma

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çiftçi Ürettikçe Batıyor.

Çiftçinin hali duman, bir yılda 40 büyükbaştan 11 tane kaldı.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde Biga Doğancı Köyü’nde çiftçi Osman Özden’e gerçekleştirdiği ziyarette, hayvan üreticilerinin içinde bulundu sıkıntılara dikkat çekerken, “Geçtiğimiz yıl 40 büyükbaşa sahip aile işletmesinde 11 büyükbaş kaldı. Onlar da önümüzdeki haftalarda kestirilecek. Ürettikleri malın karşılığını alamıyorlar. Çiftçi ürettikçe batıyor” dedi.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Türk besicisinin teknik olarak üretebilme kapasitesine sahip olmasına karşın, ürettiği malın karşılığı olan değeri göremediği için üretime ara vermek üzere kesime devam ettiğini belirtirken, “Maliyeti 120 olan etin kilosunu bugün itibarıyla 100 liraya satmış. Tekrar üretime girmek yerine sermayelerini korumak için hayvanlarını kesiyorlar” diye konuştu.

Sırtımızda İthalat Sopası

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan planlı, disiplinli ve taban fiyatı uygulamasına dayanan bir üretim modeline geçilmemesi halinde tarıma dayalı ürünlerdeki fiyatların katlanarak artacağını ifade ederken, “Çiftçimizin ifadesi net, üretimi etkileyen ürünlerin taban fiyatlarını bilse çiftçi yani neyi kaça üreteceğini bilse üretime devam edebilecek. Ama bu yetmezmiş gibi sırtında ithalat sopası var. 120 liraya mal ediyor, ithalat başlıyor, çiftçi 120 liraya mal ettiğini 90 liraya anca satabiliyor” diye konuştu.

Çiftçi Üreterek Batar Hale Geldi

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler gününü Türk çiftçisinin buruk kutladığını ileri sürerken, “Ak Parti iktidarının uyguladığı yanlış tarım politikaları sonucunda çiftçi üretemez hale geldi. Üreterek batar hale geldi. Maalesef ki, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde çiftçimiz buruk bir şekilde kutluyor” diye konuştu.

Çiftçinin, besicinin her geçen gün geriye gittiğini ileri süren Özgür Ceylan, “İşte burada bugün gördüğümüz gibi 40 baştan 11 başa kadar düşmüş ve belki önümüzdeki yılda bunun tamamının satılacağı bir konum yaratılmış, maalesef ki çiftçiler gününde çiftçimiz mutsuz, umutsuz. Bu da Ak Parti hükümetinin Türkiye’ye yaptığı bir kötülüktür” diye konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.