Güncel Haber: CHP'li Erkek Çanakkale Projelerini Anlattı *** Çanakkale’de Kadınlar Birliği 100. Yıl Sergisi Açıldı *** “Cumhuriyet’e Doğru” Çanakkale’de Sahnelendi *** Orman Köylülerine Zeytin Fidanı Dağıtıldı *** Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

ÇOMÜ’den Sağlık Turizmi Atağı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), yürütmekte olduğu eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme alanlarındaki çalışmalarıyla araştırma üniversitesi olma yolunda ilerlerken yürütülmekte olan toplumsal katkı faaliyetlerine de hız kesmeden devam ediyor. Özellikle uluslararası ölçekte..

ÇOMÜ’den Sağlık Turizmi Atağı
Yayınlanma: 137 Okuma

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), yürütmekte olduğu eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme alanlarındaki çalışmalarıyla araştırma üniversitesi olma yolunda ilerlerken yürütülmekte olan toplumsal katkı faaliyetlerine de hız kesmeden devam ediyor.

Özellikle uluslararası ölçekte birçok ülke ile görüşmelerin devam ettiği sağlık turizmi alanında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve kentimiz için önemli çalışmalar yürütülmektedir. Son olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Taşkent Tıbbiyat Akademisi arasında imzalanan eğitim ve sağlık hizmeti sunumu işbirliği protokolü kapsamında Özbekistan’da bir eğitim ve sağlık merkezinin açılmasında son aşamaya gelinmesinin yanısıra Özbekistan’dan ilk hastalarımız üniversitemiz hastanesinde tedavilerini görmeye başladı.

Özbekistan’ın Taşkent şehrinde yaklaşık 4 yıl önce meydana gelen bir patlama sonucu ağır yaralı olarak kurtulan bir anne ve iki küçük kızı, memleketlerinde geçirdikleri operasyonlarla hayatta kalmış ancak çeşitli uzuvlarını kaybederek işlev bozuklukları meydana gelmiştir. İki kurum arasındaki protokole dayalı olarak 21 Ekim 2023 tarihinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesine kabulü yapılan hastalara süreç içerisinde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akyürek ve ekibi tarafından başarılı operasyon ve tedaviler gerçekleştirilmiştir. Böylece 39 yaşındaki Khulkar Pırnazar ve kızları 5 yaşındaki Asila ile 6 yaşındaki İnoyot’un fiziksel ve mental olarak yeniden hayata tutunmaları sağlanmış olup tedavilerinin ardından memleketlerine uğurlanacaklardır.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesindeki sağlık turizmi uygulamalarının pilot ölçekte çalışması başarıyla tamamlanmış olup, söz konusu birimlerimizde sağlık turizminin yanında sürdürülebilir hizmetlerin yürütülmesi faaliyetleri, üniversitemizin tanıtımı ve markalaşmasının yanısıra bölge ekonomisine katkıda bulunacak şekilde artarak devam etmektedir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.