Güncel Haber: CHP’li Erkek; Çanakkale’ye Kent Park Gelecek *** CHP Gelibolu Aday Tanıtım Toplantısı Yapıldı *** Yazar Sinan Yağmur Çan’lılar İle Buluştu *** Çanakkale’de 3. Deprem Çalıştayı Yapıldı *** Çan’da Kitap Günleri ve Yazar Buluşmaları Başladı *** İskenderoğlu “Sorunları Çözecek Projeler İle Sahadayız” *** CHP'li Erkek Çanakkale Projelerini Anlattı *** "WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Dağahmetçeliler “Köyümüzde Res İstemiyoruz”

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği öncülüğünde, Dağahmetçe köyünde “Halkın Katılımı Toplantısı” gerçekleştirildi. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle: Daven Enerji Yatırımları..

Dağahmetçeliler “Köyümüzde Res İstemiyoruz”
Yayınlanma: 130 Okuma

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği öncülüğünde, Dağahmetçe köyünde “Halkın Katılımı Toplantısı” gerçekleştirildi.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

Daven Enerji Yatırımları San ve Tic. A.Ş tarafından yapılmak istenen Dağahmetçe Rüzgar Enerji Santralı ile ilgili olarak, Çanakkale’ye bağlı Bayramiç ilçesinin Dağahmetçe köyünde “Halkın Katılımı Toplantısı” gerçekleştirildi.

Toplantıya, Dağahmetçe köylüleri, Alakeçi köylüleri, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği üye ve gönüllüleri, Küçükkuyu Emeklisen üyeleri ve diğer civar köylerden vatandaşlar ve muhtarlar katıldılar.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı, sunum masası ile köylüler arasında bariyerlerin konulduğu toplantıda, şirket tarafından yapılan sunumda, proje ile ilgili çoğu konunun net olmadığı ortaya çıktı ve projenin duruma göre değişip şekilleneceği belirtildi. Bunun üzerine söz alan köylüler ve dernek temsilcileri itirazlarını ve tepkilerini dile getirdi. Toplantı şirketin bilgilendirmesinden çok, köylüler ve dernek temsilcilerinin şirketi ve kamuyu bilgilendirmesi şeklinde gerçekleşti.

Olumsuz hava koşullarına ve yağmura rağmen çok sayıda köylü alandan ayrılmayarak sözünü söyledi. Dağahmetçe köylüsü kadınların sözleri toplantıya damgasını vurdu. Kadınlar tarım ve hayvancılıkla geçindiklerini, tarım arazilerinin zarar görmesini istemediklerini, cennet olan köylerinin cehenneme çevrilmesine müsaade etmeyeceklerini, köylerinde mutlu, sağlıklı yaşamak istediklerini anlattılar. Dağahmetçe köyü muhtarı Sebahattin Kaya da köylünün istemediği ve itiraz ettiği, köye ve köylüye hiçbir yararı olmayan bu projeyi kendisinin de istemediğini söyledi.

Alakeçi köylüsü Mehmet Ali Yüksel de, büyük şehirlerden köye yerleşen yeni köylü olarak, bu güzel köylerde ekoturizm, agroturizm, doğa sporları ile aromatik bitki yetiştiriciliği yapmak istediklerini dile getirdi.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Esenay Hacıosmanoğlu, ÇED Başvuru dosyasının çok eksik ve yetersiz olduğunu, ayrıca Kısacık Altın Madeni ile Dağahmetçe RES projesinin alanlarında çakışma olduğunu, iki projenin bir arada olamayacağını ve bu nedenle iptal edilmesi gerektiğini, alanların çakışmasının başvuru aşamasında belli olduğu halde bu bilginin halka aktarılmadığını ve ÇED başvuru dosyasında yer almadığını ve bunun son derece güven sarsıcı bir durum oluşturduğunu, Dağahmetçe köyünün tamamen Santral Alanı içinde kaldığını, proje bütününe yönelik mülkiyet durumunun tespitinin dosyada yer almadığını, dosyada proje ile ilgili detayların olmadığını, kümülatif etki değerlendirmesinde yalnızca yakındaki bazı RES projelerinin dikkate alındığını ve bölgedeki maden projelerinin ve taş ocaklarının hesaba katılmadığını belirtti.

Daha sonra söz alan yönetim kurulu üyesi Seyhan Yüksek ise projenin köylünün tarım arazisinin, merasının, ormanının ve ceviz bahçesinin içinde planlandığını, türbinlerin kuş ve yarasa ölümlerine sebep olduğu, bölgede klima etkisi yaparak İklimi değiştirdiğini, proje gerçekleşirse tarım arazilerinin değerinin düşeceğini, kurulacak enerjinin köylüye ve dolayısıyla kamuya hiçbir yararının olmadığını projenin iptal edilerek şirkete iadesini istedi.

Köylüler ve yaşam savunucuları doğasına, toprağına, havasına sahip çıkarak “Dağatmetçe Res Projesine “Hayır” dedi.

Haber: Osman Okan

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.