Güncel Haber: 100. Yıl Cumhuriyet Hatıra Ormanları Kuruluyor *** Collective Resim Sergisi Açıldı *** Başkan Özacar’ın Namık Kemal’i Anma Mesajı *** Güneşhan: “Yurtlarda İnsani Koşullar Sağlanmalı” *** Gazze İçin Ayasofya’da Buluştular *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Depremzede Çocukların Neye İhtiyaçları Var?

SES Eşitlik Adalet Kadın Platformu tarafından haftanın kadın gündemi olarak yapılan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen çocuklar konusu gündeme getirilerek çeşitli başlıklar altında deprem çocukları ve sorunları ele alındı. SES..

Depremzede Çocukların Neye İhtiyaçları Var?
Yayınlanma: Güncelleme: 521 Okuma

SES Eşitlik Adalet Kadın Platformu tarafından haftanın kadın gündemi olarak yapılan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen çocuklar konusu gündeme getirilerek çeşitli başlıklar altında deprem çocukları ve sorunları ele alındı.

SES Eşitlik Adalet Kadın Platformu tarafından yayınlanan basın bülteni şöyle:

UNICEF’in aktardığına göre, Kahramanmaraş merkezli depremler Türkiye ve Suriye’de 5 milyon çocuğu etkiledi. Bazılarının çok zor fiziksel koşullar altında yaşadığı, hayatları bir anda değişime uğrayan çocukların psikolojik destek almasının şart olduğu ifade ediliyor.

Afet Bölgesinde Feminist Dayanışma Büyüyor Baskı Artıyor

Depremden etkilenen bölgedeki kadınların ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için ilk günden beri birçok kadın sivil toplum örgütü ve aktivistler, yardım ve dayanışma kampanyalarını sürdürürken, iktidar, alandaki kadınlara yönelik baskıyı artırdı. Bazı Mor Dayanışma gönüllülerine fiili gözaltı uygulanırken, Valilik birçok inisiyatif ve kuruluşun dayanışma faaliyeti yürüttüğü Sevgi Parkı’nı boşaltmak istiyor.

Cemaat ve Tarikatlerin Kıskacında: Depremin Kayıp Çocukları

Depremin ilk gününden itibaren kayıp çocukların akıbetine ilişkin kaygılar her geçen gün büyüyor. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği deprem bölgesinde kaybolan çocukların cemaat ve tarikatlara verilmesinden endişeli.

Selin Nakipoğlu Soruyor: ‘Çocuklarımız Nerede’?

Avukat Selin Nakipoğlu, enkazdan kurtarıldığı bilinen fakat sonrasında nerede olduğu bilinmeyen ya da tarikat, cemaat yurtlarına yerleştirildiği iddia edilen çocukların akıbetini sorguluyor: “Önümüzde oldukça kritik bir soru var: Çocuklarımız nerede?”

Deprem Sonrası Çocuklardaki Psikolojik Hasar ve İyileşme

11 ilde büyük bir yıkım, ölüm ve kedere neden olan depremlerin çocuklar üzerindeki psikolojik hasarı da bir o kadar derin. Uzmanlara en sık sorulan sorulardan biri de “Depremin ardından çocuklara nasıl davranmak gerekiyor?” Bu süreçte psikolog ve pedagogların çocuklar ile iletişim için önerdiği yaklaşımları derledik.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.