Son Dakika: Çanakkale’de Aile Kavgası Cinayet Getirdi *** Eceabat’ta 109 Yıllık Top Mermisi Bulundu *** Türk Futbolunun Hamit Altıntop’a İhtiyacı Yok! *** Biçerdöver ve Balya Makinesi Uyarısı Yapıldı *** Yangından Etkilenenlerin Yaraları Hızlıca Sarılacak *** İYİ Partili Aslan: “Deli Dumrul” Sistemini Durduralım *** CHP “Buz Kırılmış, Yol Açılmıştır” *** Bolayır Güneyli Sahilleri Çöp İçinde *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Diş Tedavisinde Şeffaf Plak Dönemi

Kişiye özel olarak hazırlanan şeffaf plaklara, diş diziliminde çapraşıklık olan ve kişiyi rahatsız eden şekil bozukluklarının düzeltilmesi noktasında başvuruluyor. Alışılan ortodontik tedavi yöntemlerinin aksine metal tellerin ve braketlerin kullanılmadığı şeffaf..

Diş Tedavisinde Şeffaf Plak Dönemi
Yayınlanma: 248 Okuma

Kişiye özel olarak hazırlanan şeffaf plaklara, diş diziliminde çapraşıklık olan ve kişiyi rahatsız eden şekil bozukluklarının düzeltilmesi noktasında başvuruluyor. Alışılan ortodontik tedavi yöntemlerinin aksine metal tellerin ve braketlerin kullanılmadığı şeffaf plaklar, neredeyse başkaları tarafından fark edilemeyecek şekilde estetik bir görünüş sunuyor.

Şeffaf Plak Tedavisine Başlamadan Sonucu Görebilmek Mümkün

Kullanım kolaylığı nedeniyle de sıkça tercih edilen şeffaf plak tedavisinde, dijital ortamda oluşturulan simülasyon ile hastanın tedavi sonucunu henüz tedavi başlamadan önce üç boyutlu olarak görebildiğini dile getiren Türkiye İş Bankası grup şirketlerinden Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Sıla Çağlayan Topal, şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedaviler hakkında bilgi aktardı.

Her hasta için özel olarak hazırlanan şeffaf plaklar, diş diziliminde çapraşıklık olan ve kişiyi rahatsız eden şekil bozukluklarında dişleri düzeltmek için uygulanıyor. Alışılan ortodontik tedavi yöntemlerinin aksine metal tellerin ve braketlerin kullanılmadığı şeffaf plak tedavisi, neredeyse başkaları tarafından fark edilemeyecek şekilde estetik bir görünüş sunuyor. Ayrıca kullanım kolaylığı sunan şeffaf plak tedavisinde, hastaların yemek yerken ve dişlerini fırçalarken plaklarını çıkarabildiklerini belirten Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Sıla Çağlayan Topal, “Şeffaf plaklar, kullanım rahatlığı nedeniyle günümüzde yaygın olarak tercih ediliyor. Ancak dişlerin hareket edebilmesi için kuvvetin devamlı olması gerekiyor. Bu yüzden gece uykusu dahil olmak üzere şeffaf plakların günde ortama 21-22 saat takılması büyük önem taşıyor. Yemek yerken ve diş fırçalarken çıkarılması haricinde sürekli olarak takılması gerekiyor. Önemli bir işi olan hastalara haftada 2-3 saat daha çıkarabilme imkanı veriliyor. Hastalar plaklar ağızlarındayken günlük aktivitelerini rahatlıkla gerçekleştirebiliyor. Spor yaparken ya da yüzerken plaklar ağızda kalmaya devam edebiliyor. Ayrıca şeffaf plaklar hastaların konuşmasında herhangi bir sorun yaratmıyor” dedi.

Tedavinin Sonucu Daha İlk Andan Netleştiriliyor

Şeffaf plak kullanım sürecinin, diş hekiminin ölçü alması ile başladığını dile getiren Dr. Dt. Sıla Çağlayan Topal, “Alınan ölçü 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılıyor ve dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilerek şeffaf plaklar hazırlanıyor. Dişlerin hareket etmesi istenen pozisyona göre seri şekilde üretimi yapılıyor. Her bir plak tek diş için 0.05 mm’lik hareket sağlıyor. Plaklar ortalama 7-10 gün kadar takılıyor, tedavinin devam ettiği süreçte hekimlerin yönlendirmesi dahilinde gerekli diğer plaklara geçiliyor. Hastalar, günlük diş temizliğinde olduğu gibi plaklarını çıkartarak dişlerini ve plaklarını temizleyebiliyor. Plaklar sert olmayacak şekilde fırçalanabiliyor. Bu nedenle hastanın ağız hijyeninin sağlanması bakımından bir sorun teşkil etmiyor. Şeffaf plak tedavilerinin sağladığı en büyük avantajlardan birini de, dijital ortamda oluşturulan simülasyon sayesinde hastanın tedavi sonucunu henüz tedavi başlamadan önce üç boyutlu olarak görebilmesi oluşturuyor” diyerek sözlerini noktaladı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.