Son Dakika: Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Dragon Turkish Grand Prix’i İsviçreli 1Quick1 Kazandı

ARAR A.Ş. ana sponsorluğunda 28 Mayıs – 2 Haziran 2023 tarihleri arasında yapılacak Dragon Dünya Şampiyonası öncesinde düzenlenen Turkish Grand Prix, 26-29 Nisan tarihlerinde 2’si yabancı 11 ekiple gerçekleşti. Son..

Dragon Turkish Grand Prix’i İsviçreli 1Quick1 Kazandı
Yayınlanma: 266 Okuma

ARAR A.Ş. ana sponsorluğunda 28 Mayıs – 2 Haziran 2023 tarihleri arasında yapılacak Dragon Dünya Şampiyonası öncesinde düzenlenen Turkish Grand Prix, 26-29 Nisan tarihlerinde 2’si yabancı 11 ekiple gerçekleşti. Son gün Provezza Dragon’u liderlikten düşüren İsviçreli 1 Quick1, regattayı da birincilikle noktaladı. Geçen yılın Dünya şampiyonu İngiliz Fever ekibi ikinci olurken, 2017-2019 Dünya Şampiyonu Provezza Dragon ekibi üçüncü sırada yer aldı. Sıra Bodrum’da ilk defa yapılacak Dragon Dünya Şampiyonası’nda. Şampiyona Türkiye Yelken Federasyonu, Uluslararası Dragon Birliği (IDA), Türk Dragon Birliği (TDB) ve Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından düzenleniyor.

Türk Dragon Birliği (TDA) ve Bodrum Açık Deniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından Milta Bodrum Marina’nın desteğiyle düzenlenen Turkish Grand Prix yarışları, mayıs ayındaki yapılacak ve ARAR A.Ş. ana sponsorluğunda düzenlenen Dragon Dünya Şampiyonası öncesinde 26-29 Nisan tarihlerinde 2’si yabancı 11 ekip tarafından gerçekleştirildi. Regattayı İsviçreli 1Quick1 birincilikle tamamladı ve geçen yılın Dünya Şampiyonu İngiliz Fever ikinci, 2017-2019 Dünya Şampiyonu Provezza Dragon ise üçüncü oldu.

Dünya Şampiyonası’na öncülük eden Turkish Grand Prix yarışları sonrasında Tarihi Osmanlı Tersanesi’nde düzenlenen ödül töreninde Overall ve Corinthian kategorilerinde dereceye giren ekiplere kupaları verildi.

Geçtiğimiz yıl Dragon Dünya Şampiyonası’nın ikincisi, bu yılki Turkish Grand Prix birincisi Wolf Waschkuhn yarışma hakkında şunları söyledi: “Burada son derece sıcak karşılandık. Çok dostça bir atmosferde yarıştık. Yarışmayı düzenleyen organizasyon ekibine, jüriye ve herkese çok teşekkür ederiz. Muhteşem bir regatta yaşadık. Yakında tekrar geri geleceğiz. 2023 Dragon Dünya Şampiyonasına gün sayıyoruz”.

Geçen yılın birincisi, bu yıl Turkish Grand Prix’dise e genel kategorinin ikincisi olan Klaus Diederichs, “Muhteşem bir hafta geçirdik, pırıl pırıl bir güneş, çok güzel bir rüzgarve mükemmel seyir atmosferinde bir yarış geçirdik. Yarışta rekabet…3 tekne son yarışın son 50 metresine kadar başa baş geçen bir rekabet yaşadık. İkinci geldiğimiz için çok mutluyuz, birinci gelen ekibi de kutluyoruz. Birkaç hafta sonra 2023 Dragon Şampiyonası için yeniden Bodrum’a gelmeyi hepimiz gerçekten dört gözle bekliyoruz” dedi.

Bu arada Turkish Grand Prix’de Türk Dragon Birliği tarafından yurt dışından getirtilen “akıllı şamandıralar” ülkemizde ilk kez kullanıldı. Akıllı şamandıralar 28 Mayıs – 2 Haziran tarihleri arasında yapılacak 2023 Dragon Dünya Şampiyonası’nda da kullanılacak.

Şampiyonaya Sayılı Günler Kalırken Bodrum’da Heyecan Dorukta

Arar A.Ş. ana sponsorluğundaki 2023 Dragon Dünya Şampiyonası’na 23 ekip ön kayıt yaptırdı. Yarışmalarda Türkiye ve İngiltere ‘nin en yüksek katılım sayısına sahip olduğu görülüyor.

Bu yıl ilk kez Bodrum’da düzenlenecek olan Arar A.Ş. ana sponsorsorluğundaki 2023 Dragon Dünya Şampiyonası, 6 gün sürecek ve 10 yarışın hedeflendiği bir yarışma olacak. Efsanevi yarışlar 28 Mayıs Pazar günü başlayacak ve 2 Haziran’da ödül töreniyle sona erecek.

Dragon Turkish Grand Prix Sonuçları:

Genel
1. 1Quick1 (SUI 318) – Wolf Waschkuhn – Joao Vidinha – Charles Nankim
2. Fever (GBR 819) – Klaus Diederichs – Jmie Lea – Diego Negri
3. Provezza Dragon (TUR 12) – Andy Beadsworth – Simon Fry – Arda Baykal
4. Provezza Blue (TUR 212) – Orhan Tüker – Ersin Özkan – Kıvanç Sevinç – Betigül Şengül
5. Borga (TUR 50) – Azat Baykal – Sercan Büyüksöylemez – Emir Işıklıgil

Corinthian Trophy
1. Borga (TUR 50) – Azat Baykal – Sercan Büyüksöylemez – Emir Işıklıgil
2. Akmetal (TUR 54) – Can Fuat Akbaşoğlu – Serhat Ayan – Robert Jan De Liefde
3. Felix Culpa (TUR 39) – Yiğit Taban – Hakan Karakaplan – Yiğit Eroğlu – Ada Göktan

İki yılda bir farklı bir ülkede düzenlenen Dragon Dünya Şampiyonası için geri sayım başladı. Bu yıl ilk defa Bodrum’da düzenlenecek olan Dragon Dünya Şampiyonası Bodrum – Türkiye, 27 Mayıs – 2 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleşiyor ve dünyanın dört bir yanından 23 ekip ve 71 yelkenci şampiyonluk unvanı için yarışıyor. Yarışmalara katılan ülkeler arasında Türkiye, İsviçre, Portekiz, İngiltere, Macaristan, Avustralya, Belçika, Danimarka yer alıyor.

Dragon salma (silinmeli) tekneleri şık hatları ve etkileyici hızı nedeniyle bir yarış teknesi olarak hızla popülerlik kazandı. Yıllar içinde Dragon, kendine özgü tasarımı ve su üzerindeki benzersiz performansıyla dünyanın en ikonik sabit salmalı teknelerinden biri haline geldi.

Dragon Dünya Şampiyonası iki yılda bir farklı bir ülkede düzenleniyor. Pek çok ülke başvuruyor ve IDA (International Dragon Association) en uygun ülkeyi seçiyor. Bodrum 5 sene önce TDB’nin (Türk Dragon Birliği) çalışmaları neticesinde seçilmiş bulunuyor.

2022 yılında ilk üç dereceye giren ekipler Klaus Diederichs’in dümende olduğu Fever Ekibi (Birincilik Kupası), Andy Beadsworth’un dümende olduğu Provezza Dragon Ekibi (İkincilik Kupası) ve Wolf Waschkunhn’un dümende olduğu 1Quick1 Ekibi (Üçüncülük Kupası) bu sene de katılıyor. Bu da Bodrum’a dünya şampiyonlarının geleceği ve sıkı bir rekabet olacağı anlamına geliyor. Andy Beadsworth, Dragon Dünya Şampiyonasında iki kez Türk ekibi TUR 212 Provezza ile şampiyon oldu (2017 ve 2019). Andy BAYK sporcusu ve uzun yıllardır Provezza ile yarışıyor ve ekip bu sene de oldukça iddialı.

Şampiyona listeleri www.dragonworlds2023.com adresinden incelenebiliyor.

Dünya yelkenciliğinde marka olan Bodrum’da düzenlenecek Dragon Dünya Şampiyonası, dünyanın dört bir yanından gelen yelkencilerin en heyecan verici ve prestijli salma tekne yarışlarından birinde mücadele edeceği, kalp atışlarını hızlandıran ve zihinleri harekete geçiren bir etkinlik olacak.

Kraliçe II. Elizabeth ve Edinburgh Dükü Prens Phillip’e düğün hediyesi olarak verilen Dragon sınıfının efsanevi teknesi Bluebottle da Bodrum’a geliyor!

Dragon tipi sabit salmalı teknelerin tarihi, efsanevi tekneler ve on yıllara yayılan kıyasıya rekabet mirası ile etkinliğin kendisi kadar büyüleyici.

Çarpıcı mavi rengi ve etkileyici hızıyla ünlenen, sayısız yarış kazanan ve dünyanın dört bir yanındaki denizcilerin kalbini fetheden Bluebottle yarım asrı aşan masalsı bir geçmişe sahip. 1929 yılında Norveçli Johan Anker tarafından tasarlanmış tek tasarımlı bir salma tekne olan Dragon, 1948 yılında Olimpik Sınıf haline geldi ve bu statüsünü 1972 Münih Olimpiyatları’na kadar korudu. Dragonların uzun omurgası ve zarif tekne hatları değişmeden kaldı.

1948 yılında Island Sailing Club tarafından o zamanki Kraliçe II. Elizabeth ve Edinburgh Dükü Prens Phillip’e düğün hediyesi olarak verilen teknede kraliyet çiftinin yanı sıra tanınmış denizci ve yazar Uffa Fox tarafından da kullanıldı. 1956 Melbourne Olimpiyatlarında Graham Mann’ın ellerinde bronz madalya kazanan Bluebottle 1961’de yarışlardan emekli oldu. Bir süre Cornwall Ulusal Denizcilik Müzesi’nde kalan tekne 60 yıl sonra restore edilerek yeniden denizle buluştu.

Bugün, Bluebottle kendine has karizması ile Dragon sınıfının bir sembolü ve tasarımcılarının ustalık ve işçiliğinin bir kanıtı olmaya devam ediyor.

Yelken Cennetinde Muhteşem Bir Eşleşme: Dragon ve Bodrum!

Bu yıl Dragon Dünya Şampiyonası ilk kez Bodrum’da düzenleniyor ve dünyanın dört bir yanından yelkenciler etkinliği heyecanla bekliyor. Kristal berraklığındaki suları ve büyüleyici manzarasıyla Bodrum, bu heyecan verici yarışma için mükemmel bir zemin oluşturuyor ve hem yelkenciler hem de seyirciler için unutulmaz bir yer olmayı vaat ediyor.

Ziyaretçiler, şehrin zengin kültürel mirasının, lezzetli mutfağının ve canlı gece hayatının tadını çıkarırken, dünya standartlarındaki yelkencilerin açık denizlerdeki mücadelesine tanıklık etme fırsatı bulacak.

Dragon Dünya Şampiyonası sadece bir yarış değil. Yarışlar aynı zamanda Dragon salma teknelerin tarihini ve mirasını kutluyor. Yıllar boyunca bu etkinlikte yarışan yelkencilerin beceri ve adanmışlıklarının bir kanıtı ve kazanmak için gereken inanılmaz atletizm ve kararlılığın bir göstergesi. Bodrum’da bu yılki şampiyona için geri sayım başlarken, yelkenciler ve izleyiciler Dragon sınıfının tarihindeki en heyecan verici yarışlardan biri olmaya hazırlanıyor.

Etkinliklerin ana sponsoru Arar A.Ş. olurken, Milta Bodrum Marina, Ağanlar Shipyard and Marina, Bodrum Cruise Port ve Süperpar Otomotiv platin sponsor olarak destek veriyor. Resmi kurumlar tarafında ise T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Muğla Valiliği, T. C. Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi destek sağlıyor.

İster yelken tutkunu olsun ister eğlenceli ve heyecan verici bir tatil destinasyonu arayanlar olsun, Bodrum bu mayıs ayında herkes için unutulmaz anlar yaşatmaya hazırlanıyor. Dragon yarışları, dünyanın en iyi yelkencilerini iş başında görmek ve Bodrum’un güzelliğini ve heyecanını yaşamak için müthiş bir fırsat!

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.