Son Dakika Haberler

Dumlupınar Şehitlerini Anıyoruz

Dumlupınar Şehitlerini Anıyoruz
Okunma : 544 views Yorum Yap

Dumlupınar faciasının üzerinden 68 yıl geçti.

Dumlupınar Denizaltısı Çanakkale Boğazı Nara Burnu açıklarında İsveç bandıralı Naboland isimli yük gemisiyle çarpıştış ve batmıştı.

Karanlık sulara gömülen Dumlupınar’da 81 denizcimiz şehit oldu. Yaşananlar, Türk denizcilik tarihinin en acı olaylarından biri olarak kayıtlara geçti.

Tarih 4 Nisan 1953. NATO tatbikatından dönen Dumlupınar Denizaltısı, sisli ve yağmurlu bir gecede yüzeyden seyrederek Çanakkale Boğazı’nı geçiyordu. Görüş mesafesi neredeyse kaybolmuştu. İsveç bandıralı Naboland adlı yük gemisi o anda karşılarına çıktı.

Ağır yara alan Dumlupınar dakikalar içinde, boğazın derinliğine, karanlık ve soğuk sulara gömüldü. İçerideki hava yalnızca 72 saat yetecek kadardı. Tüm imkanlar seferber edildi ama olmadı

Onlar karanlıkta beklerken, verdikleri şu mesaj yüreklere kazındı:

“Vatan sağ olsun”

Ama hava şartları kötüydü. Denizaltı ile irtibatı sağlayan kablo koptu. Takvim yaprakları 7 Nisan’ı gösterdiğinde, radyodan tüm ülkeyi yasa boğan haber duyuruldu.

“81 Denizcimiz Şehit Oldu”

Batan denizaltıdaki bahriyelilerden umut kesilmişti. Hazin bir tören düzenlendi. Boğaza çelenk bırakıldı. 81 denizcisiyle Dumlupınar’a veda edildi.

Her yıl 4 Nisan Günü Gelibolu’daki Şehit Denizaltıcılar anıtında anma törenleri yapılmakta.

Facianın üzerinden tam 68 yıl geçti. Ruhları şad olsun.